Prokurator Parchimowicz: Delegacje pod presją osłabiają prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Delegacje bez zgody prokuratora to forma wywierania presji na pozostałych śledczych - bo są nie tylko karą dla delegowanego, ale też wzbudzają strach w pozostałych, którzy to obserwują. Przenoszeni prokuratorzy są przy tym całkowicie bezbronni. Pomóc mogłoby choćby wprowadzenie możliwości odwołania się do przełożonego - mówi w rozmowie z Prawo.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Lex Super Omnia.

24.07.2019

Delegacjoza trawi prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Decyzja z dnia na dzień, bez rozmowy, analizy sytuacji rodzinnej, przeniesienie nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania, bez możliwości odwołania - tak, według prokuratorów, wyglądają obecnie ich delegacje.

23.07.2019

Fundacja im. Batorego apeluje do nowych sędziów SN, by zaniechali orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem obserwujemy podejmowane obecnie próby destabilizowania funkcjonowania Sądu Najwyższego - ocenia Zespół Ekspertów Fundacji im. Stefana Batorego. I apeluje do osób, które zostały wybrane do SN w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

22.07.2019

List do ministra sprawiedliwości w sprawie sytuacji adwokatów i sędziów w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni, że wolne sądownictwo i swobodne wykonywanie zawodów prawniczych jest w poważnym niebezpieczeństwie - napisał w liście do ministra sprawiedliwości prezes Międzynarodowej Unii Adwokatów (UIA) Issouf Baadhio. Wyraził też zaniepokojenie postępowaniami dyscyplinarnymi skierowanymi przeciwko adwokatom i sędziom w Polsce.

22.07.2019

Likwidacja skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego to błąd

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawnicy oceniają, że wyeliminowanie skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego nie usprawni ani nie uprości procesu. Skarga ta ma dyscyplinować organy. A więc trzeba reagować na stany przedłużającego się nadmiernie administracyjnego postępowania powodowane innymi przyczynami, niż braki w majątku zobowiązanego.

22.07.2019

Nie będzie zmiany sądu na wniosek prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął zmiany w procedurze karnej, które mają uprościć prowadzenie spraw. Chodzi m.in. o odstąpienie od konieczności bezpośredniego przesłuchiwania świadków, którzy nie wniosą do sprawy nic ważnego. Posłowie nie przyjęli natomiast kontrowersyjnej poprawki dotyczącej zmiany sądu na wniosek prokuratora.

19.07.2019

SN: Uniewinnienie adwokatów od zarzutu płatnej protekcji było słuszne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

To był spór o prawdopodobieństwo, a na ławie oskarżonych zasiedli trzej adwokaci. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, choć przyznał, że ustanowienie dziwacznego depozytu jako zabezpieczenia wynagrodzenia - odbiega od standardów etycznych przyjętych w zawodzie adwokata.

19.07.2019

Projektowane przepisy antyprzemocowe mogą być bronią... przy rozwodach

Wymiar sprawiedliwości

Sprawca przemocy, który zagraża życiu lub zdrowiu domowników ma dostać od policjantów bezzwłoczny nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Nawet wtedy kiedy przez policją ucieknie - proponuje resort sprawiedliwości. Organizacje pozarządowe nie mają wątpliwości, że takie rozwiązanie jest potrzebne i wyczekiwane. Prawnicy też je chwalą... ale ich zdaniem istnieje ryzyko, że przepisy te będą wykorzystywane do pomówień w konflikcie okołorozwodowym.

19.07.2019

Zmiana sądu - na wniosek prokuratora? Poprawka do Kpk

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z zaproponowanym przepisem w szczególnie uzasadnionych wypadkach, przy zagrożeniu dla obiektywizmu sądu sprawa będzie mogła zostać - na wniosek prokuratora - przeniesiona do innego sądu równoważnego. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia alarmuje, że przyjęcie takiej regulacji umożliwi przenoszenie spraw dotyczących np. zażaleń na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa lub na umorzenia.

18.07.2019

MS: Nie wprowadzamy nowych metod kontroli osadzonych

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o projekt zmian m.in. w Kodeksie karnym wykonawczym . Zapisano w nim możliwość przeprowadzenia kontroli przez funkcjonariusza Służby Więziennej innej płci, niż osoba kontrolowana, dopuszczono kontrolę manualną, ale też ograniczono rozmowy telefoniczne i wprowadzono limit zajęć poza zakładem - o zmianach jako pierwsze napisało Prawo.pl. Przedstawiciele RPO - wypowiadając się dla serwisu - oceniali, że zapisy te mogą naruszać prawa człowieka.

18.07.2019

Szymański: Będziemy bronić systemu dyscyplinarnego sędziów przed TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszystkie zmiany nie stanowią w żaden sposób zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej, ponieważ cała procedura jest pod kontrolą sędziów. Nie widzę tutaj żadnego zagrożenia dla niezawisłości - powiedział Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich.

18.07.2019

Tysiące wniosków o skargę nadzwyczajną, a do SN trafiło... 21

Wymiar sprawiedliwości

Najwięcej skarg dotyczy spraw cywilnych - głównie postępowań o zapłatę, ale też prawa spadkowego, zaledwie kilka - to sprawy karne. Sędziowie SN nie są tym zaskoczeni i wskazują, że pole do zastosowania nowego środka odwoławczego w postępowaniu karnym jest dość wąskie. Same sprawy nie są też, jak na razie, trudne do rozstrzygnięcia, ale skargi mają braki formalne. Jedna była już dwukrotnie zwracana.

18.07.2019

Testament coraz częściej u notariusza i w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 10 lat notariusze przeprowadzili ponad 800 tysięcy spraw spadkowych. Choć Polacy nadal podchodzą do sporządzania testamentów dość niefrasobliwie, to jednak coraz więcej osób korzysta z pomocy notariuszy. Wzrasta też liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT).

18.07.2019

KE zapowiada monitoring praworządności w krajach unijnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coroczny raport z przegląd stanu praworządności oraz skuteczniejsze egzekwowanie prawa to nowe pomysły Komisji Europejskiej na dyscyplinowanie krajów, które naruszają rządy prawa. W środę ogłosił je Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział też wsparcie finansowe dla organizacji broniących rządów prawa.

17.07.2019

I Prezes SN kieruje sprawę sędziego Zaradkiewicza do rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prof. Małgorzaty Gersdorf sędzia Kamil Zaradkiewicz mógł naruszyć szereg reguł obowiązujących w Sądzie Najwyższym, a tym samym dopuścić się przewinienia służbowego. Sędzia zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania o statusu sędziów powołanych na podstawie uchwał KRS w latach 2011 - 2017, w kontekście wyroku TK kwestionującego legalność ówczesnej Rady. Potem jednoosobowo zdecydował, że przekaże akta tej sprawy do Izby Dyscyplinarnej.

17.07.2019

KE: Nowe postępowanie dyscyplinarne zagraża niezawisłości sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska nie rozwiała wątpliwości Komisji Europejskiej, co do niezawisłości sędziów. Komisja nadal uważa, że jest ona zagrożona przez nowe postępowanie dyscyplinarne. Jeśli Polska nie wprowadzi zmian, KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.07.2019