SN: Prusinowski nowym prezesem Izby Pracy, Manowska pokieruje Izbą Cywilną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Piotra Prusinowskiego na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a pierwszej prezes SN powierzył obowiązek kierowania Izbą Cywilną. Kadencje dotychczasowych szefów tych Izb - Józefa Iwulskiego i Dariusza Zawistowskiego - upłyneły 30 września br.

02.09.2021

Iustitia protestuje przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ograniczanie wydatków na wymiar sprawiedliwości pod hasłem poszukiwania oszczędności jest przejawem obłudy i hipokryzji ze strony władzy politycznej, która równolegle podwyższa wynagrodzenia dla przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej - stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I sprzeciwia się związanemu z tym dalszemu zamrożeniu wynagrodzeń pracowników sądów.

02.09.2021

SN: Inny skład tego samego sądu rozpoznaje zażalenie na klauzulę wykonalności

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności rozpoznaje inny skład tego sądu - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w wyniku rozpatrzenia zagadnienia prawnego dotyczącego zażaleń poziomych, postawionego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

02.09.2021

MS pracuje nad nową ustawą o resocjalizacji nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Umożliwienie sprawnego funkcjonowania zakładów dla nieletnich oraz pomoc w doskonaleniu systemu resocjalizacji - to główne cele przygotowywanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Zdaniem sekretarza stanu w MS Michała Wosia, będzie to jest największa od 40 lat reforma regulacji w sprawach nieletnich.

01.09.2021

Komisarz UE: Widzimy, że Polska nie wykonuje orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja z praworządnością w Polsce i na Węgrzech nie poprawia się – stwierdził w środę komisarz do spraw sprawiedliwości UE Didier Reynders. Stwierdził, że Komisja widzi, że wbrew orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Izba Dyscplinarna SN nie została zawieszona. I zapowiedział, że Komisja Europejska będzie w tej sprawie działać zdecydowanie.

01.09.2021

Iustitia: Sądy powinny decydować o Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości w aktualnym kształcie nie spełnia swoich zadań i stał się osobistym rezerwuarem środków na wydatki ugrupowania politycznego sprawującego kontrolę nad Ministerstwem Sprawiedliwości. To sądy powinny mieć możliwość zasądzania świadczeń na wybrane przez siebie organizacje pożytku publicznego, realizujące zadania związane z pomocą pokrzywdzonym

01.09.2021

Fundacja Helsińska: Trybunał Konstytucyjny narzędziem władzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny od końca 2016 roku przestał pełnić funkcję istotnego elementu systemu ochrony praw człowieka w Polsce, m.in. wskutek ograniczania jego niezależności i niskiej efektywności prac – oceniła w opublikowanym w poniedziałek raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Zaczął być wykorzystywany do legitymizowania polityki większości rządzącej - czytamy w raporcie.

30.08.2021

Podstawa sprzed dwóch lat, a więc mniejsze podwyżki w sądach i prokuraturze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konsultowany obecnie projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje niekorzystną dla sędziów i prokuratorów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości metodę obliczania wysokości wynagrodzeń w 2022 roku. Nie będzie wprawdzie formalnego zamrożenia, ale w praktyce zarobki tej grupy wzrosną niewiele lub wcale. Związki zawodowe w sądach i prokuraturze zapowiadają protesty.

30.08.2021

Wiceprzewodnicząca KE rozmawiała z premierem o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kontynuujemy dialog na temat praworządności i innych istotnych kwestii zarówno dla Polski, jak i UE z premierem Mateuszem Morawieckim - poinformowała w poniedziałek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova. I dodała, że czeka na szczegółowe informacje, w jaki sposób Polska zamierza wdrażać ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

30.08.2021

SN: Zakończyły się kadencje prezesów Izby Cywilnej i Izby Pracy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. dobiegła końca kadencja Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego oraz kadencja prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego. Nowych prezesów ma powołać prezydent, ale tylko od Izby Pracy zostali zgłoszeni kandydaci.

30.08.2021

Automatyczny zwrot pozwu to surowy rygor

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdarza się, że pismo inicjujące postępowanie nie jest sporządzone w sposób zgodny z przepisami prawa. Jeśli w takim przypadku autorem pozwu jest profesjonalny pełnomocnik, powinien on liczyć się z automatycznym zwrotem pisma. Prawnicy zwracają jednak uwagę na mankamenty tej regulacji.

30.08.2021

Ziobro: Zgoda na likwidację Izby Dyscyplinarnej pod warunkiem zmian w strukturze sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w niedzielę obronę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyszego. Dopuszcza jednak dyskusję o jej likwidacji pod warunkiem, że będzie się ona mieściła - jak powiedział - w formule dokończenia tego, co zostało zablokowane, czyli reformy całej struktury sądów.

29.08.2021

Pouczenia w sądzie - cytaty z ustaw nie rozjaśniają zawiłości prawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy biegle radzi sobie w meandrach przepisów prawa. Gdy w toku sprawy cywilnej pojawiają się trudności i strona nie dysponuje rozeznaniem w zakresie czynności, które powinna podjąć, może liczyć na uzyskanie wsparcia od sądu. Pouczenia powinny być jednak właściwie redagowane, by odpowiednio i przystępnie tłumaczyły zawiłości przepisów i procedury.

28.08.2021

Wyjazd notariusza do schorowanego klienta - dobra wola, nie obowiązek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W pandemii do notariuszy coraz częściej wpływają prośby o przyjazd do domu klienta, a nawet do szpitala w celu np. sporządzenia pełnomocnictwa czy testamentu. Co więcej, z powodów zdrowotnych, często liczy się czas. Ci jednak, którzy są przekonani, że należy to do powinności notariuszy, mylą się. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem SN miejscem dokonywania czynności notarialnych jest kancelaria.

28.08.2021

RPO: Ograniczone prawo do obrony w postępowaniu przyspieszonym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu przyspieszonym, z uwagi na szybkość postępowania przyjęto, że oskarżony będzie ograniczony w swobodnym wyborze obrońcy, pomimo że zasady rzetelnego procesu wymagają, aby miał on zagwarantowane faktyczne prawo do obrony - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że chodzi o jedno najistotniejszych przejawów praw wynikających z Konstytucji RP,

27.08.2021

NIK: Nie wszystkie zmiany w Funduszu Sprawiedliwości zgodne z rekomendacjami

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Część proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w Funduszu Sprawiedliwości nawiązuje pośrednio do ustaleń z naszego raportu, ale niektóre są sprzeczne z istotą naszych rekomendacji - poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli. Jako jedną z tych zmian sprzecznych z rekomendacjami NIK wymieniono umożliwienie finansowania zakupu nieruchomości ze środków Funduszu.

27.08.2021

Niech Trybunał Konstytucyjny powie jak podać uchodźcom lekarstwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Nieporadność w radzeniu sobie z kryzysem na granicy premier tłumaczy koniecznością obrony świętego polskiego terytorium i koniecznością przestrzegania obowiązującego prawa. Nie brzmi to wiarygodnie w ustach szefa rządu, który osiągnął szczyty w manipulowaniu prawem, czy wręcz w jego łamaniu.

27.08.2021

Prezydent podpisał pakiet zmian w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zmiany regulacji dotyczących wnoszenia pism procesowych do sądu, przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom oraz doprecyzowanie regulacji dotyczących uprawnienia do ubiegania się o zwrot kosztów tłumaczenia dokumentów uzasadniających wniosek o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu - to m.in. cele nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

26.08.2021

Nie każdy mankament pozwu uniemożliwia nadanie sprawie biegu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W gąszczu przepisów procedury cywilnej zawarto regulacje wskazujące na wymogi formalne i fiskalne pozwu oraz wniosku inicjującego postępowania sądowe. Jeśli pismo nie jest właściwie sporządzone, strona może spodziewać się tego, że sprawie nie zostanie nadany bieg. Które z braków formalnych pozwu są kluczowe dla możliwości nadania mu biegu?

26.08.2021

Coraz więcej niesamorządowych MOW, a kontrola szwankuje

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze trafiają w ręce stowarzyszeń i kościołów - jest to opłacalne, bo subwencja, a co za tym idzie również dotacja dla niesamorządowych placówek, jest wysoka. Szwankują natomiast procedury umieszczania w ośrodkach oraz nadzór nad ich funkcjonowaniem - terapia w wielu z nich, według ekspertów jest jedynie pobożnym życzeniem.

26.08.2021