Skuteczna kasacja, bo sąd bezpodstawnie uznał oskarżonego za recydywistę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżonego skazano za oszustwo, uznając go zarazem za recydywistę. Tymczasem przed popełnieniem zarzuconego mu czynu nie odbywał on kary pozbawienia wolności - co jest warunkiem takiego uznania. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył kasację. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu rejonowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.

15.10.2021

Polski premier i szefowa KE wezmą udział w debacie o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 19 października Parlament Europejski ma zająć się sprawą niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. W posiedzeniu weźmą udział Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen.

14.10.2021

Nagrodzono zwycięzców II edycji konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2021

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wręczył nagrody laureatom konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2021. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów mediacji jako skutecznej metody rozstrzygania sporów i zachęcania młodych do kreatywności. W tym roku zgłoszono do niego rekordową liczbę 496 prac. W roku ubiegłym - dla porównania 70. Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowano o przyznaniu dodatkowych 20 wyróżnień.

14.10.2021

Radcy i adwokaci wspólnie dopominają się uregulowania stawek za pomoc prawną z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych powołały wspólny zespół, którym ma opracować rozwiązanie w zakresie stawek za pomoc prawną z urzędu. W tej sprawie dwaj prezesi - Przemysław Rosati i Włodzimierz Chróścik - spotkali się również z wiceministrem sprawiedliwości Sebastianem Kaletą.

14.10.2021

Pracownicy sądów pod lupą ZUS, MS tłumaczy to dobrem obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że wystąpiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o szczegółową weryfikację zwolnień lekarskich udzielanych w ostatnich dniach grupie pracowników sądów. Wyjaśnia równocześnie, że dobro obywateli i dostęp do wymiaru sprawiedliwości są wartością nadrzędną, więc musi reagować. I zapowiada kroki prawne jeśli podstaw do zwolnień nie będzie.

13.10.2021

MS podpisało porozumienie z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Wymiar sprawiedliwości

Podpisano aneks do porozumienia zawartego w 2018 r. między Ministerstwem Sprawiedliwości a NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Dokument ustala daty wprowadzenia rozwiązań oczekiwanych przez stronę społeczną i kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez związkowców.

13.10.2021

Komisja Europejska przygotowuje się do reakcji na wyrok polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej - poinformowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że po wstępnej ocenie orzeczenia widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego.

13.10.2021

Zaognia się sytuacja w sądach - pracownicy na "chorobowych", MS zwraca się do ZUS

Wymiar sprawiedliwości

Zwiększa się liczba pracowników sądów, którzy decydują się na pójście na L4. To z kolei obnaża braki kadrowe, o których wielokrotnie w ostatnich miesiącach się mówiło. W niektórych sądach sytuacja jest tak trudna, że sprawy spadają z wokand. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc by ZUS sprawdził "chorobowe" pracowników i zapewnia, że problem dotyczy zaledwie kilku jednostek.

13.10.2021

Rusza nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości prowadzą nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości. Zgłaszać się mogą studenci i absolwenci studiów prawniczych. Nabór potrwa do 30 października - program obejmuje 7 weekendowych zjazdów w Warszawie lub w jej okolicach.

13.10.2021

Nastolatek w rejestrze pedofilów - RPO apeluje o zmianę przepisów, kancelaria strofuje MS

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.

13.10.2021

Kara dla solarium działającego jesienią 2020 r. - wedłg RPO zakaz wydano niezgodnie z prawem

Wymiar sprawiedliwości Rynek Koronawirus

Właścicielka solarium została ukarana administracyjną karą pieniężną, bo wbrew rozporządzeniu rządu prowadziła działalność w październiku 2020 r. W opinii rzecznika praw obywatelskich Rada Ministrów nie mogła jednak w tym trybie całkowicie zakazać działalności gospodarczej, lecz tylko co najwyżej czasowo ją ograniczyć – i to nie bezterminowo. Prowadzenie solarium nie mogło zatem podlegać karze.

13.10.2021

Dzieci miały być wydane do Wlk. Brytanii, zostaną w Polsce - SN uwzględnił skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Skarga nadzwyczajna dotyczyła postanowienia sądu okręgowego, który uchylił decyzję sądu niższej instancji oddalającą wniosek ojca o powrót dwójki dzieci do Wielkiej Brytanii i nakazał ich wydanie. SN uznał, że sąd ten naruszył konstytucyjną zasadę ochrony dobra dziecka. Wskazał równocześnie, że powrót do kraju, w którym się nie wychowywały byłby dla nich szkodliwy.

13.10.2021

Prof. Zoll: Sędzia może wypowiadać się w sprawach ustrojowych, ale ostrożnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie sądów powszechnych powinni unikać publicznego komentowania wydawanych przez siebie wyroków, ale wolno im, jak wszystkim obywatelom, oceniać zmiany w ustroju państwa i w wymiarze sprawiedliwości. A innym władzom nie wolno ich za to szykanować, podobnie jak wyciągać wobec nich konsekwencji karnych za wydawane orzeczenia - twierdzi prof. Andrzej Zoll,

13.10.2021

Czarne chmury nad asesorami, na burzy wokół neoKRS mogą stracić wszystko

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej sędziów odmawia orzekania z "nowymi", czyli tymi, którzy awansowali lub byli nominowani po rekomendacji obecnej KRS. Powołują się przy tym m.in. na wyroki NSA i TSUE. Niewiele mówi się jednak o asesorach, a tymczasem to ich sytuacja jest szczególnie trudna. Po latach nauki, trudnym egzaminie i pracy na pierwszej sądowej linii - mogą zostać z niczym. "Starzy" sędziowie są podzieleni, część uważa, że asesorów nie powinno się ruszać, inni, że nie może być taryfy ulgowej.

13.10.2021

MS chce uczestniczyć w unijnym procesie informatyzacji sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Chcemy lepszego zarządzania procesem informatyzacji sądów, dlatego wspieramy propozycję rozporządzenia e-codex, które zapewni ramy współpracy między instytucjami Unii a jej członkami - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Ale zastrzegł, że regulacje te powinny jednak uwzględniać również specyfikę krajowych systemów prawnych.

12.10.2021

NSA uchylił siedem kolejnych uchwał KRS w sprawie nominacji sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił siedem kolejnych uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów do Sądu Najwyższego. W sześciu przypadkach chodziło o powołanie do Izby Dyscyplinarnej, a w jednym - do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. NSA przypomina przy okazji wcześniejsze swoje decyzje w tej sprawie.

12.10.2021

TSUE rozpatruje skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości, czyli funduszy za praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE we wtorek kontynuowana była rozprawa dotycząca mechanizmu warunkowości, mającego służyć ochronie unijnego budżetu w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. W drugim dniu rozprawy sędziowie zadawali pytania stronom postępowania. Opinia rzecznika TSUE w tej sprawie ma być gotowa 2 grudnia br., a wyrok na początku przyszłego roku.

12.10.2021

Wyrok o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym opublikowany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Dzienniku Ustaw opublikowany został we wtorek po południu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, który stwierdza, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Wyrok jest komentowany jako krok w stronę wyjścia Polski z UE.

12.10.2021

17 października po raz 18. Konferencja "Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem"

Wymiar sprawiedliwości

Jak z perspektywy najnowszych badań wygląda w Polsce lokalna oferta wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem? Czy nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy pozwoli na lepszą ochronę dzieci? Dlaczego nie możemy dłużej zwlekać z wprowadzeniem systemowej analizy krzywdzenia dzieci i jak to rozwiązanie funkcjonuje w praktyce? - te i inne tematy mają być dyskutowane podczas konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”. Zaplanowane jest od 17 do 20 października.

12.10.2021

Komitet PAN: Nielegalny i szkodliwy wyrok TK w sprawie unijnego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE wydany został w niekonstytucyjnym składzie, przyjmuje jako podstawę wnioskowania szereg twierdzeń nieznajdujących pokrycia w stanie normatywnym i ma na celu legalizację niekonstytucyjnych, niezgodnych z prawem UE i europejską konwencją praw człowieka zmian w wymiarze sprawiedliwości.

12.10.2021