- Wsłuchujemy się w głosy strony społecznej i staramy się wychodzić naprzeciw jej oczekiwaniom. Po co szukać konfliktów, jeżeli można dojść do porozumienia - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który brał udział w uroczystości podpisania aneksu. Porozumienie podpisał nadzorujący więziennictwo wiceminister Michał Woś.

Czytaj: Zaognia się sytuacja w sądach - pracownicy na "chorobowych", MS zwraca się do ZUS>>

Twarde negocjacje doprowadziły do porozumienia

Z kolei przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła podziękował kierownictwu resortu za dialog i osiągnięte porozumienie. - Służba Więzienna zawdzięcza ministrowi Zbigniewowi Ziobro pierwszą w historii III RP ustawę modernizacyjną. Twardo negocjujemy z ministerstwem, ale udaje nam się dojść do porozumienia. Służba pracowników i funkcjonariuszy więziennictwa jest trudna i wymagająca poświęceń, musi być solidnie wynagradzana – mówił.

Zgodnie z aneksem dodatek za wysługę lat oraz zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, były ustalane na tak samo korzystnych zasadach jak dla służb mundurowych podległych MSWiA. - Zmiany mają zachęcić do jak najdłuższej pracy i służby - wskazuje resort.

W aneksie zapowiedziano również wspólne prace ministerstwa sprawiedliwości i związkowców nad przygotowaniem programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025.