Sędzia Rafał Cebula: Zadając pytania prejudycjalne, kształtujemy prawo europejskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd, który zada Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne, może wpłynąć na wykładnię prawa w całej Unii Europejskiej. Nie ma nic lepszego dla sędziego, jeśli nad jego pytaniem pochylają się tacy wybitni prawnicy jak prof. Marek Safjan - twierdzi Rafał Cebula sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

26.10.2021

SN: Przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu, gdy dojdzie do porozumienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz zmiany terminu przedawnienia roszczenia przez czynność prawną nie stoi na przeszkodzie odroczeniu przez strony terminu spełnienia świadczenia, choćby roszczenie stało się już wymagalne. W takim przypadku przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów.

26.10.2021

Byli przedsiębiorcy chętnie korzystają z upadłości konsumenckiej

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Finanse

Dzięki niedawnej zmianie prawa dużo łatwiej jest pozbyć się dzisiaj garbu w postaci długów. Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decyduje się więc coraz więcej Polaków. Dominują mieszkańcy Warszawy oraz osoby powyżej 60 roku życia. Często są to byli przedsiębiorcy, którzy nie radzą sobie w covidowej rzeczywistości. Według nowych przepisów oni też mogą ogłaszać updałość konsumencką.

26.10.2021

Krakowscy sędziowie protestowali przeciwko zawieszeniu sędziego Ferka

Wymiar sprawiedliwości

Krakowscy sędziowie protestowali w poniedziałek przeciwko zawieszeniu na miesiąc w czynnościach służbowych sędziego sądu okręgowego Macieja Ferka. Ich zdaniem jest to kara za stosowanie prawa europejskiego, z kolei prezes sądu okręgowego uważa, że zachowanie sędziego "godzi w porządek prawny RP".

25.10.2021

Choroba sędziego oraz protest - odwołane wokandy w Izbie Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 25 listopada br. dwie zapowiadane sprawy dyscyplinarne radcy prawnego i prokuratora zostały zdjęte z wokandy. Rzecznik Dyscyplinarny Izby Piotr Falkowski oświadczył, że w pierwszej sprawie miał orzekać sędzia Jan Majchrowski, ale kontynuuje swój protest. W kolejnej sprawie - jeden z sędziów nie mógł orzekać z powodu przedstawienia zwolnienia lekarskiego.

25.10.2021

Pisemne zeznania świadków miały przyspieszać proces, ale sprawiają problemy

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie obowiązuje w procedurze cywilnej już od prawie dwóch lat. W dobie lockdownu i społecznej izolacji ta metoda zyskała wielu zwolenników i wydawała się być skuteczna. Problem jednak w tym, jak ocenić wiarygodność takich zeznań i jak stworzyć optymalną listę pytań. Może to też wydłużać proces, bo forma pisemna sprzyja lakonicznym odpowiedziom.

25.10.2021

Prof. Adamus: Sztuczna inteligencja może przejąć szybką restrukturyzację

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Finanse

Przy okazji prac nowelizacyjnych nad prawem restrukturyzacyjnym powinno stworzyć się pilotażową procedurę internetowego sądu restrukturyzacyjnego. Działałby 24 godziny na dobę i na początku mógłby zatwierdzać układ zawarty poza sądem. Zbędny byłby „ludzki” nadzorca wykonania układu. Monitorowaniem wykonania układu, jego uchylaniem, mógłby się też zająć taki sąd.

25.10.2021

Pierwsza prezes SN krytycznie o podważaniu statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam pełne poparcie dla sędziów, których orzeczenia uchylają lub w inny sposób lekceważą niektórzy sędziowie powołani do pełnienia urzędu przed rokiem 2018 - stwierdziła w apelu do sędziów I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Tzw. starzy sędziowie, zdaniem I Prezes czynią to pod pozorem rzekomej wadliwości powołań sędziowskich dokonywanych na wniosek KRS obecnej kadencji.

23.10.2021

Sędziowie stosują się do wyroków trybunałów europejskich, a prezes zwiesza w czynnościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejny sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie został zawieszony w czynnościach do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny. Powodem było wydanie zarządzeń, które "nie są znane ustawie". A według zawieszonego sędziego były konsekwencją wydania orzeczeń przez trybunały europejskie, kwestionujących prawidłowość wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa i Sejm.

23.10.2021

„Wysoki sądzie, zobacz mnie” – ruszyła kampania wspierająca dzieci pokrzywdzone przestępstwem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W 2020 roku ponad 11 tysięcy dzieci zostało przesłuchanych jako świadkowie lub osoby pokrzywdzone w sprawach o znęcanie się lub wykorzystywanie seksualne. Prawo w Polsce zapewnia szczególną ochronę dzieci w takich sytuacjach, ale - jak wskazują eksperci - przepisy często są stosowane bez należytej troski o dobro dziecka, albo nie są stosowane wcale.

23.10.2021

Odwołanie od wyroku, czyli kiedy piszemy apelację w sprawie cywilnej

Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy z satysfakcją przyjmuje orzeczenie sądu pierwszej instancji. Jeśli strona uważa rozstrzygnięcie za niekorzystne, to może rozważyć wniesienie apelacji. Z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wynika jakie czynności należy podjąć, by apelacja podlegała rozpoznaniu. Warto też pamiętać, że nie w każdym przypadku celowe jest wnoszenie apelacji.

23.10.2021

SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.

23.10.2021

Przewodnicząca KE: Polska ma zastosować się do wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.

22.10.2021

NSA: Minister ma informować o nieobsadzonych etatach sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W wydanym 20 października br. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. NSA uznał, że mogą być wątpliwości co do opóźniania przez ministra obsady wolnych urzędów sędziowskich.

22.10.2021

Prof. Wiliński: Rośnie ryzyko nierzetelności i niesprawiedliwości w procesach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie ma większych grzechów w prawie karnym niż niesprawiedliwa kara i nierzetelne postępowanie - twierdzi prof. Paweł Wiliński. I ocenia, że w związku z trwającym od dłuższego czasu okresem burzliwych zmian w prawie karnym i w procedurze karnej, często przypadkowych i nielogicznych, zwiększyło się ryzyko, że mogą zapadać wyroki niesprawiedliwe po nierzetelnych postępowaniach.

22.10.2021

SN: Lekarka uniewinniona, bo źle odczytano opinię biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Lekarka stanęła przed sądem obwiniona o błędną diagnozę. Nie dostrzegła w badaniu EKG choroby niedokrwiennej serca. Pacjent zmarł. Zaś sąd lekarski drugiej instancji ją uniewinnił, bo błędnie odczytał opinię biegłego sporządzoną na użytek postępowania karnego. Sąd Najwyższy zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania, nie sugerując jednak, że ta lekarka jest winna śmierci pacjenta.

22.10.2021

Jednolity status ma rozwiązać "problem" z sędziami, ale są wątpliwości konstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ujednolicenie statusu sędziego ma być sposobem na trawiącą sądy delegacjozę i problemy kadrowe. Prawnicy uważają jednak, że posłuży do "wyczyszczenia" środowiska z "niepokornych" i rozwiązania nabrzmiałego problemu "nowych". Naruszona może też zostać Konstytucja, bo - jak wskazują - zmiana ustroju sądów do przesuwania sędziów nie wystarczy.

22.10.2021

TK powie, czy trybunał w Strasburgu może oceniać status jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 24 listopada br. wyznaczył termin rozpoznania wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niezgodności z polską konstytucją przepisu Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.

21.10.2021

Parlament Europejski krytycznie o wyroku polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Parlament Europejski wyraża "głębokie zaniepokojenie, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić niebezpieczny precedens, zwraca uwagę na rosnące wyzwania, "jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy" oraz wzywa państwa członkowskie do "poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń".

21.10.2021

SN: Tarcza 4.0 bez sensu połączona z kodeksem karnym, ale kary mogą być łagodniejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do przepisów Tarczy 4.0 o dopłatach do kredytów bankowych włączono bez związku zmiany w stosowaniu kary łącznej. To spowodowało choas, bo nowe regulacje nie wskazują, według jakich reguł łączyć kary, które stały się prawomocne do 23 czerwca 2020 r. z karami, które stały się prawomocnie po tej dacie, czyli po wejściu w życie Tarczy. Nie wyklucza to jednak stosowania kar łagodniejszych - orzekł Sąd Najwyższy.

21.10.2021