Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma upowszechniać wiedzę na temat mediacji i zachęcać do korzystania z niej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację. Prace laureatów pojawią się  w kalendarzu na 2022 rok, którego druk zleci Ministerstwo, a zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Dzień i Tydzień Mediacji. - Wasze wspaniałe prace pokazują, że rozumiecie, jakie są zalety mediacji i jakie korzyści może przynieść taki sposób rozstrzygania sporów – powiedział Marcin Romanowski, gratulując zwycięzcom. – Może kiedyś sami zostaniecie mediatorami albo w razie jakiegoś sporu zamiast do sądu, pójdziecie po pomoc do mediatora.

Czytaj: 20 września wyniki konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji>>

Pół tysiąca konkursowych prac

Konkurs cieszył się w tym roku ogromnym zainteresowaniem. Spośród 496 zgłoszeń komisja konkursowa pod przewodnictwem wiceministrem wybrała 12 laureatów oraz przyznała 20 wyróżnień.

  • I nagrodę otrzymała 11-letnia Alisa Skorikova,
  • II nagroda powędrowała do Dawida Szypryta,
  • a III zdobyła Lena Krause.

Użytkownicy Facebook’a wybrali w głosowaniu, w którym udział wzięło prawie 150 000 osób, laureata Nagrody Publiczności. Zwyciężyła praca Julii Graf.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. kalendarze, w których znalazły się zwycięskie prace oraz obejrzeli wystawę najlepszych plakatów, prezentowaną na ogrodzeniu budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie. 

Plakat 11-letniej zwyciężczyni to znak rozpoznawczy obchodzonego w październiku Międzynarodowego Dnia Mediacji. Trafi do sądów w całym kraju, do Centrów Arbitrażu i Mediacji, na posterunki i komendy policji oraz do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej jako jedna z form promocji mediacji.