TSUE: Delegowanie i odwoływanie sędziów przez ministra sprzeczne z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo Unii Europejskiej stoi na przeszkodzie obowiązującemu w Polsce systemowi, zezwalającemu ministrowi sprawiedliwości na delegowanie sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania minister, będący zarazem prokuratorem generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.11.2021

Izba Dyscyplinarna SN nie wstrzymuje orzekania, mimo milionowych kar

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dzisiaj, tj. 16 listopada wygasają zarządzenia pierwszej Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej w sprawie wstrzymania się przez Izbę Dyscyplinarną od orzekania w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Wokanda Izby na ten tydzień jest bogata. Przewiduje rozpoznawanie dyscyplinarek prokuratorów i sędziów, a także radców prawnych, choć kosztuje to rząd polski milionowe kary.

16.11.2021

TK zajmie się ograniczeniem udziału ławników w orzekaniu

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać, czy przepis noweli tarczy antykryzysowej wprowadzający jako zasadę, że podczas pandemii i rok po niej sądy mają rozpoznawać sprawy w składzie jednego sędziego jest zgodny z konstytucją. Jeden z sądów uznał, że to praktycznie wyklucza z orzekania ławników, a więc ogranicza też prawo obywateli do sądu.

16.11.2021

Dwa lata po wielkiej reformie procedura cywilna czeka na przemyślane zmiany

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Już dwa lata minęły od rewolucyjnej zmiany procedury cywilnej, a Sąd Najwyższy nadal odpowiada na pytania jak ją stosować. To z kolei nie służy ani szybkości postępowań, ani samemu orzecznictwu. Co więcej, część instytucji, które miały być flagowe - jak np. posiedzenie przygotowawcze - okazała się martwa, bo uregulowano je zbyt kazuistycznie lub błędnie.

16.11.2021

Nowe przepisy mają zaostrzyć kary za działanie na szkodę wizerunku Polski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przygotowane zostaną propozycje zmian w Kodeksie karnym, które wzmocnią ochronę Polski przed działaniami o charakterze dezintegracyjnym, wymierzonymi w wizerunek Polski lub związanymi ze szpiegostwem - zapowiada minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem obecnie te kary są bardzo łagodne.

15.11.2021

Iustitia: Sędziowie wybiorą sędziów do KRS, politycy polityków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa będzie miejscem, gdzie każda władza ma swoich przedstawicieli. Sędziów do rady wybiorą sędziowie, polityków wybiorą politycy. Będą w niej też przedstawiciele obywateli. Taki kształt przyszłej KRS projektuje Stowarzyszenie Sądziów Polskich "Iustitia". Proponuje też powtórzenie konkursów na sędziów i możliwość ponownej oceny ich wyroków.

15.11.2021

Minister zapowiada spłaszczenie struktury sądów i jednolity status sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Struktura sądów zostanie spłaszczona, powstanie 79 sądów okręgowych i 20 regionalnych, wszyscy sędziowie będą mieli równy status, a ich zarobki będą powiązane ze stażem pracy - zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przygotowywana przez niego reforma zakłada też powstanie punktów sądowych we wszystkich gminach. W sądach ma być też mniej biurokracji i więcej informatyzacji.

15.11.2021

Minister chce wyłączyć prawie wszystkie skargi do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro zmierza do wyeliminowania rzetelnego prawa do sądu. Złożył kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, czy dopuszczalne jest dokonywanie przez sądy krajowe albo międzynarodowe wiążącej oceny zgodności z Konstytucją RP wyboru nowych sędziów. To już druga skarga ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w ostatnim czasie w sprawie prawa do sądu. Już 24 listopada wyznaczono termin rozprawy w pierwszej kwestii.

15.11.2021

Od 25 listopada specjalna zakładka na e-doręczenia w Portalu Informacyjnym Sądu

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

To jedna z funkcji Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, na którą czekają adwokaci i radcy prawni. Chodzi o odrębną zakładkę/ skrzynkę doręczeniową do której miałaby trafiać e-pisma sądowe. Z informacji Prawo.pl wynika, że nowa funkcjonalność jest już testowana w sądach, Naczelna Rada Adwokacka poinformowała właśnie, że ma działać od 25 listopada.

15.11.2021

Plaga cyberprzestepstw. Trudna droga do ustalenia sprawcy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Nie ma tygodnia, w którym Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzrou Finansowego nie ostrzegałby przed różnymi próbami oszustw, stosowanymi przez cyberprzestępców. Ustalenie sprawcy zwykle się nie udaje, ale poszkodowani mają szanse na zwrot pieniędzy od banku.

15.11.2021

Sędzia Gudowski: Nawet "nieaktualne" orzeczenia mogą być dla prawnika ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Około dwa tysiące orzeczeń Sądu Najwyższego, z wszystkimi adresami publikacyjnymi oraz wskazaniem glos i innych omówień, oraz ponad 3500 tytułów pozycji piśmienniczych, z podaniem autorów, redaktorów i innych podstawowych danych bibliograficznych - tak sędzia Jacek Gudowski rekomenduje swoje kolejne dzieło: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzecznictwo. Piśmiennictwo.

15.11.2021

Śmierć kobiety w ciąży. Rzecznik interweniuje w MZ i NFZ

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonać kontroli w szpitalu w Pszczynie. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przesłanie jej wyników i pyta również czy Ministerstwo Zdrowia planuje własną kontrolę po tej tragedii i czy rozważa wystąpienie do konsultanta w ochronie zdrowia o ocenę leczenia pacjentki.

12.11.2021

Do którego sądu składamy pozew? Przepisów o właściwości miejscowej jest wiele

Wymiar sprawiedliwości

Do którego sądu należy kierować sprawę o zapłatę, o rozwód, o wydanie rzeczy? Znaczenie mają regulacje dotyczące właściwości miejscowej i rzeczowej. Pomylić się przy tym łatwo – bo nie każdy sąd jest właściwy do rozpoznania każdej sprawy. A błąd powoda może mieć dla niego nieprzyjemne konsekwencje - nawet wydłużenie postępowania sądowego.

12.11.2021

Zeznania świadka – bywa, że nie odpowie na kluczowe pytania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwy i odpowiedzi na pozew zawierają często liczne wnioski o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Nie zawsze jednak świadek dysponuje wiedzą, która jest istotna w sprawie. Zgłaszając w postępowaniu cywilnym wniosek o jego przesłuchanie warto również pamiętać, że obecnie świadek może składać zeznania także na piśmie.

12.11.2021

Parlament Europejski wzywa Polskę do zniesienia zakazu aborcji

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie aborcji w Polsce. Wezwał w niej polski rząd do zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet. Potępił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wprowadzające niemal całkowity zakaz aborcji i zagrażające tym samym zdrowiu i życiu kobiet. Wezwał polski rząd do zagwarantowania dostępu do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych dla wszystkich kobiet.

11.11.2021

Prezes Manowska chce odwołania od wyroku ETPC, sędziowie protestują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zabiegi pierwszej prezes o ponowne rozpoznanie przez Wielką Izbę ETPC sprawy dotyczącej prawa Krajowej Rady Sądownictwa do rekomendowania kandydatów na sędziów nie będą stanowiskiem Sądu Najwyższego - stwierdziło w opublikowanym w środę oświadczeniu 50 sędziów SN. Zdaniem rzecznika SN przedstawianie rekomendacji ws. stanowiska przed ETPC jest kompetencją I prezes.

11.11.2021

SN odpowie czy kolegialność w sądzie nie ma już znaczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata po wprowadzeniu do polskiego procesu cywilnego zasady niezmienności składu sądu i ponad rok od przyjęcia pierwszych rozwiązań antycovidowych nastąpiło nagłe odejście od zasady kolegialności - wskazuje sędzia Krystian Markiewicz. I dodaje, że ustawodawca zwija wysoko zawieszone sztandary z hasłem: „zasada niezmienności składu”. Teraz Sąd Najwyższy oceni, czy apelację może rozpoznać jeden sędzia.

11.11.2021

Marsz Niepodległości przyciąga także zadymiarzy, co roku problem z kosztami szkód

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Marsz Niepodległości należy do imprez podwyższonego ryzyka, bo jak magnes przyciąga tych, którzy w stolicy chcą się "wyszumieć". W tamtym roku jego uczestnicy mieli swoim koncie m.in. "bitwę o Empik" i podpalenie prywatnego mieszkania. Niestety, od lat pojawia się problem z pokryciem kosztów wyrządzonych podczas marszu szkód. Odpowiedzialność organizatorów jest bowiem wątpliwa prawnie.

11.11.2021

MS nie odpuszcza pracownikom sądów - nieobecność w październiku ma uderzyć w nagrody

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tygodni temu resort sprawiedliwości przesłał do sądów kryteria, jakie pracownicy sądów, asystenci, specjaliści OZSS i kuratorzy muszą spełnić by dostać tegoroczne nagrody. Wśród nich znalazła się m.in. 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. Związki podniosły larum, ministerstwo jednak nie odpuszcza.

10.11.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

10.11.2021