Izba Dyscyplinarna: Minister nie ustaje w wysiłkach, by radcę pozbawić zawodu

Prawo karne Prawnicy

Minister Sprawiedliwości nalega, aby Izba Dyscyplinarna wykluczyła z samorządu radców prawnych osobę, która złożyła fałszywe oświadczenie lustracyjne. Już po raz drugi minister złożył kasację. Jego zdaniem kara zawieszenia na pięć lat jest rażąco niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego deliktu i stopnia winy obwinionego.

28.09.2021

Zdawalność na aplikacje adwokackie i radcowskie lepsza niż w 2020 r.

Prawnicy

1433 osoby zdały na aplikację adwokacką, 1815 na aplikację radcowską - to wstępne wyniki egzaminów, które odbyły się w sobotę, 25 września, w całym kraju. Na aplikacje notarialną dostało się z kolei 453 osoby, a na komorniczą - 114. Ci, którzy otrzymali wynik pozytywny mają dwa lata od otrzymania uchwały by starać się o wpis na listę aplikantów.

27.09.2021

Misztal-Konecka, Łochowski i Łodko - kandydatami na prezesa Izby Cywilnej SN

Prawnicy

Sędziowie Marcin Łochowski, Mariusz Łodko i Joanna Misztal-Konecka - to kandydaci na Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zgromadzenie Sędziów tej Izby 27 września br. przy trzeciej próbie wyłoniło kandydatów, aby przedstawić ich prezydentowi. Są to wyłącznie sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W wyborze nie brali udziału tzw. starzy sędziowie.

27.09.2021

W całym kraju egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Prawnicy

W sobotę 25 września 2021 r. od godz. 11 w całym kraju po raz szesnasty przeprowadzane są państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz czternasty - państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Tylko do egzaminu na aplikację adwokacką podchodzi ponad 2400 osób.

25.09.2021

SN: Nie można kwestionować statusu sędziów w Izbie Karnej - postanowienie-polemika

Prawo karne Prawnicy

Trzej sędziiowie Izby Karnej - Marek Motuk, Antoni Bojańczyk i Igor Zgoliński - którzy zostali wybrani do SN przez nową Krajową Radę Sądownictwa, skrytykowali postanowienie innego składu w tej samej kwestii - badania istnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej z powodu niewłaściwej obsady sądu. Stwierdzili w postanowieniu, że sędziowie wybrani przez nową KRS są sędziami.

24.09.2021

Prawnicy liderzy jutra - 35 nominowanych w konkursie

Prawnicy

Trzydziestu pięciu młodych, ale już z dorobkiem prawników, zostało nominowanych do nagród w tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. Jest wśród nich m.in. Anna Kątnik-Mania, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”, Bartłomiej Dębski z kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak czy Damian Aptowicz z MOPS w Bydgoszczy.

24.09.2021

Kancelaria Hoogells rozwija praktykę prawa zamówień publicznych

Prawnicy Zamówienia publiczne

Od września 2021 r. do zespołu kancelarii Hoogells dołączył adwokat Michał Wojciechowski, ekspert w zakresie krajowego oraz unijnego prawa zamówień publicznych. W kancelarii objął stanowisko Head of Public Procurement.

24.09.2021

Ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej szybko nie będzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.

23.09.2021

Izba Dyscyplinarna pozbawiła sędziego SN Marka Pietruszyńskiego immunitetu

Prawnicy

W czwartek 23 września Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziemu Izby Karnej tego sądu Markowi Pietruszyńskiemu, z powodu - jak stwierdzono w sentencji - pozbawienia bezprawnie wolności skazanego. Według obrońców orzeczenie to nie ma mocy prawnej, gdyż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Uzasadnienie uchwały i całe posiedzenie było niejawne.

23.09.2021

Akademia Koźmińskiego nie chciała wykładów sędziego Tulei, ale zmienia zdanie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zastosowała się do decyzji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i krajowego wicerzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika i zerwała współpracę z sędzią Igorem Tuleyą, który prowadził na tej uczelni zajęcia ze studentami. Jednak w środę po południu poinformowano, że dalsza praca sędziego na uczelni będzie możliwa.

22.09.2021

NSA: Niewłaściwie powołani sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie istnieje w obrocie prawnym uchwała, która powołała na urząd kilku sędziów, w tym obecną prezes tej Izby Joannę Lemańską i sędziego Aleksandra Stępkowskiego, który jest rzecznikiem prasowym całego Sądu Najwyższego - stwierdził NSA. I dodał, że konstytucja przewiduje, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której powołanie budzi poważne wątpliwości.

22.09.2021

Prezydent zwleka z nominacją nowych asesorów - interwencja RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Tegoroczni absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie zostali dotychczas powołani na stanowisko asesora sądowego. W sierpniu KRS skierowała w tej sprawie wnioski i dotąd nie wyznaczono terminu nominacji absolwentów KSSiP na stanowisko asesora sądowego. Tymczasem ostatnie stypendium z tytułu odbywania aplikacji w tej szkole otrzymali oni w sierpniu 2021 r.

22.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Skromny Sylwester i fatalny początek 2020 r. dla pani prokurator

Prawnicy Prokuratura

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego stanęła we wtorek, 21 września br. prokurator Sylwia C. z Torunia, której postawiono zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Miała bowiem 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obwinionej grozi nawet złożenie z urzędu. Równolegle toczy się postępowanie karne w tej sprawie.

22.09.2021

Sąd zważył co następuje – trudny język psuje uzasadnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pisząc uzasadnienia orzeczeń nadal myślą przede wszystkim o instancji odwoławczej. A to z kolei powoduje, że brakuje w nich zwięzłości, przejrzystości, a użyte zwroty - rodem z poprzedniej epoki - są często niezrozumiałe dla stron. Widzą jednak konieczność zmiany, bo jak mówią, rozrastanie się pism trzeba ukrócić.

22.09.2021

SN: Rozłam, chaos i wzajemne oskarżenia pomiędzy "starymi" i "nowymi" sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym zapadają kolejne orzeczenia w sprawie wadliwej obsady składów sędziowskich, także w SN. Tymczasem Izba Dyscyplinarna pracuje i zamierza orzekać w sprawie sędziego z Izby Karnej. Co więcej, sędzia z tej izby musi przerwać w środę sesję kasacyjną by wystąpić w charakterze obrońcy kolegi. Zaś I Prezes grozi dyscyplinarkami "starym" sędziom kwestionującym status "nowych".

21.09.2021

Dr Szmid: Adwokaci będą wracać do reklamy i umowy o pracę, potrzebny nadzwyczajny zjazd

Prawnicy Prawo pracy

Uchwały dotyczące zniesienia zakazu umowy o pracę oraz reklamy nie zostały uchwalone przez Krajowy Zjazd Adwokatury. Za zmianami w tym zakresie głosowało jednak odpowiednio 36 i 40 proc., przy 59 proc. i odpowiednio blisko 55 proc. głosach przeciw. Aprobaty większość nie było, ale te zmiany mają wielu zwolenników - pisze adwokat dr Kamil Szmid,

21.09.2021

Uzasadnienia wyroków wciąż długie i zawiłe - opracowano wzór jak je pisać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości od lat próbuje utemperować pisarskie zapędy sędziów. W kodeksach zapisano, że uzasadnienia mają być zwięzłe, a w sprawach karnych dodatkowo wprowadzono formularze. Te ostatnie nie do końca się jednak sprawdziły i uzasadnienia nadal pozostawiają wiele do życzenia. Modelowe standardy ich pisania opracowano w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

21.09.2021

Trwa kolejny konkurs dla książek przydatnych w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Redakcja miesięcznika „Przegląd Sądowy” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. przypomina o ogłoszonej niedawno trzynastej edycji konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Zgłoszenia publikacji będą przyjmowane do 15 października tego roku.

20.09.2021

Rosati: NRA pracuje nad zmianami w etyce, w tym w zakresie reklamy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy zjazd nie poparł zaproponowanych projektów dotyczących reklamy czy umowy o pracę, ale NRA pracuje nad zmianami, które będą odpowiadały na wyzwania rynkowe. Przeprowadzimy także zmiany w odniesieniu do reklamy, by dostosować zasady deontologii zawodowej do prawa UE. Pracujemy też nad projektem , który zakłada częściowe rozwiązanie problemu zabezpieczenia społecznego adwokatów

20.09.2021

Debata "Iustitii": Władza chce ograniczyć wolność na wielu płaszczyznach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wolność jest zagrożona przez władzę, która próbuje przejąć niezależne media, sądy i samorządy. Uczestnicy debaty Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ocenili, że media przejęto, aby nie mogły one informować, a zaczęły manipulować. Zakusami władzy zagrożona jest też wolność nauczania i sztuka. - Albo wszyscy staniemy w walce o wolność, albo wszyscy przegramy - wskazał prof. Krystian Markiewicz.

19.09.2021