Centrum zostało przeniesione do Warszawy. Głównym jego celem ma być zbieranie informacji od osób koordynujących pomoc prawną i zapewnienie im wsparcia.

- Będziemy rozwiązywać zgłaszane konkretne problemy prawne, tworzyć i ujednolicać wzory dokumentów. Stworzymy mapę punktów pomocowych w całej Polsce. Będziemy organizować praktyczne szkolenia dla prawników. W Centrum dostępne będą również materiały informacyjne w różnych językach na temat aktualnych przepisów dotyczących wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce - informuje Krajowa Izba Radców Prawnych.

Czytaj: Porady prawne, bezpłatne poświadczenia dokumentów - prawnicy pomagają Ukraińcom >>

Czytaj też: Prawa i obowiązki cudzoziemców - reprezentacja prawna >

Znajdzie się miejsce dla prawników z Ukrainy

Prezes Chróścik dodaje, że zadaniem Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej jest optymalizowanie pomocy prawnej pro bono obywatelkom i obywatelom Ukrainy. - Planujemy zaangażowanie do pracy w Centrum także prawników ukraińskich – jak tylko będzie to możliwe, znajdziemy i przeszkolimy chętnych, wesprzemy ich merytorycznie i organizacyjnie - wskazuje w rozmowie z Prawo.pl.

 

 

I zaznacza, że w pracy warszawskiego Centrum wykorzystywane będzie doświadczenia Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KIRP, które od grudnia ubiegłego roku funkcjonowało w Hajnówce i było zaangażowane w udzielanie pomocy na granicy polsko-białoruskiej.