- Dziś każdy stara się pomagać, prawnicy, których znam częściej są na granicy niż w swoich kancelariach - mówi Prawo.pl jeden z warszawskich mecenasów. Inni podkreślają, że nie wyobrażają sobie, by mogło być inaczej. Pomagają więc w różny sposób.

Na Facebooku - jak już pisało Prawo.pl - od samego początku wojny działa grupa Prawniczki i prawnicy Ukraińcom, obecnie liczy już 14,3 tys. członków. Reaktywowana została również Korona Ci z głowy nie spadnie - grupa założona przez Aleksandrę Ejsmont, radcę prawną specjalizującą się sprawach rodzinnych, której członkowie mocno angażowali się w pomoc podczas kolejnych fal koronawirusa. Prawniczki zachęcały i same zapewniały np. opiekę dla dzieci medyków. Teraz - w najbliższy piątek - jadą na granicę m.in. po to by zawieźć zebrane rzeczy - np. leki, jedzenie dla dzieci, pieluchy i - o co pomagający apelują - naładowane powerbanki.    

 

 

Ruszyła też grupa/aukcja Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy. Cel to sprzedaż książek o tematyce prawnej, m.in. komentarzy, kodeksów, omówień zmian w przepisach i zbiórka funduszy na wsparcie Ukraińców.   

Czytaj: Czy składać wnioski o status uchodźcy? Prawnicy radzą Ukraińcom poczekać>>

Adwokaci i radcy zbierają też pieniądze

Zbiórki utworzyły również Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych.

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA podkreśla, że wparcie Ukrainy jest obecnie bardzo ważne. - I taką pomoc Adwokatura niesie -  powołaliśmy izbowych koordynatorów, którzy na terenach swoich izb organizują pomoc w sprawach prawnych, w tym samym celu zawarliśmy też porozumienia z organizacjami pracodawców. Aby pomoc ta była udzielana na jak najszerszą skalę, szkolimy adwokatów i aplikantów adwokackich z przepisów dotyczących praw i ochrony uchodźców, w tym szczególnie dzieci - wskazuje.

Dodaje, że niemniej ważna i konieczna teraz jest pomoc materialna. - W poszczególnych izbach koordynatorzy z Komisji Wizerunku NRA organizują - w porozumieniu z ośrodkami dla cudzoziemców - zbiórki darów - dodaje. Uruchomiona została także e-Skarbonkę za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Pomoc prawna dla Ukrainy - dedykowany panel w pulpicie prawnym LEX-a >

Podobnie jest w przypadku radców prawnych. - Wojna rosyjsko-ukraińska jest ogromnym dramatem dla tysięcy ludzi, dorosłych i dzieci – niewinnych ofiar nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej. W wyniku inwazji w Ukrainie dochodzi do katastrofy humanitarnej. W związku z tą sytuacją Krajowa Izba Radców Prawnych zorganizowała zbiórkę, aby móc zgromadzić środki w formie funduszu pomocy ofiarom wojny - zaznaczono na stronie Krajowej Izby Radców Prawnych. I zaapelowano o tym nie być obojętnym na krzywdę naszych sąsiadów.

Link do zbiórki>>

Zbiórka dla ukraińskich adwokatów

Z taką inicjatywą wyszła z kolei Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Zaapelowała do swoich członków, adwokatów/adwokatek o wsparcie finansowe samorządu adwokackiego w Ukrainie (Національна асоціація адвокатів України – Ukrainian National Bar Association).

- Ukraińska rada adwokacka wyczerpuje swoje fundusze. Aby dalej funkcjonować potrzebuje ona natychmiast środków finansowych na realizację działań pomocowych,  które prowadzą ukraińscy adwokaci, związanych nie tylko z zabezpieczeniem i przeżyciem samych adwokatów, ale także organizacją niezbędnej pomocy humanitarnej na miejscu - podkreślił adw. Grzegorz Kukowka, rzecznik prasowy ORA w Warszawie.

 

Pracownicy sądów, prokuratury #pomagają Ukrainie

Także śląsko-dąbrowska „Solidarność” aktywnie zaangażowała się w pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. We wtorek 2 marca z Katowic na Ukrainę wyjechał pierwszy transport ze środkami opatrunkowymi, medykamentami i artykułami higienicznymi. Dodatkowo Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S” podjął decyzję o przeznaczeniu 100 tys. zł na pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. – Rozmawialiśmy z Ukraińcami, czego potrzebują w pierwszej kolejności i na tej podstawie zrobiliśmy zakupy. To są środki opatrunkowe, opatrunki, plastry, środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także pieluchy dla dzieci, pieluchy dla dorosłych, pieluchy tetrowe, podpaski, chusteczki nawilżające, chustki higieniczne – wskazał Wojciech Witomski, szef biura administracyjnego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

ROZPORZĄDZENIE z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom >

- Kochani. Rozpoczynamy naszą akcję pomocy dla naszych Braci z Ukrainy, którzy zostali napadnięci przez Rosję. Zaczynamy od 20 tysięcy bo taką kwotą zasili konto zbiórki Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP (uchwała z dnia 1 marca2022). Na czerwone miasteczko zebraliśmy 40 tysięcy ale to był po prostu protest. Teraz chodzi o coś więcej - taki post pojawił się z kolei na profilu Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

W zbiórki i pomoc angażują się również sędziowie.

 

Masowe szkolenia

Samorządy adwokackie i radcowskie organizują też szkolenia dla prawników, którzy chcą wspierać uchodźców w ustabilizowaniu ich sytuacji prawnej. Pierwsze u adwokatów odbyło się 28 lutego online. Zgłosiło się na nie ponad 2 000 osób. Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie zaplanowano kolejne 4 terminy spotkań.

Z kolei 1 marca odbyło się wstępne szkolenie na temat regulacji prawnych dotyczących wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski - z inicjatywy KIRP. Dyskutowano o potencjalnych problemach, jakie mogą się pojawić podczas udzielania pomocy prawnej takim osobom. Wyjaśniano konkretne, trudne przypadki prawne obywateli Ukrainy na przykładach przedstawionych przez radców prawnych, którzy spotkali się z pewnymi kazusami podczas pracy w punktach recepcyjnych.

Przygotowywane są także pomocowe materiały prawne przez wydawnictwo Wolters Kluwer, które mają być rozesłane do wszystkich izb.