Specjalny sprawozdawca ONZ pyta polski rząd o sprawę sędzi Czubieniak

Prawnicy

W swoim wystąpieniu do polskiego rządu specjalny sprawozdawca ds. niezależności sędziów zwraca się z prośbą o wyjaśnienie podstaw prawnych regulujących postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. A także o wskazanie, w jakim stopniu przepisy te odpowiadają międzynarodowym standardom ochrony niezawisłości sędziów.

22.07.2019

Fundacja im. Batorego apeluje do nowych sędziów SN, by zaniechali orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem obserwujemy podejmowane obecnie próby destabilizowania funkcjonowania Sądu Najwyższego - ocenia Zespół Ekspertów Fundacji im. Stefana Batorego. I apeluje do osób, które zostały wybrane do SN w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

22.07.2019

List do ministra sprawiedliwości w sprawie sytuacji adwokatów i sędziów w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni, że wolne sądownictwo i swobodne wykonywanie zawodów prawniczych jest w poważnym niebezpieczeństwie - napisał w liście do ministra sprawiedliwości prezes Międzynarodowej Unii Adwokatów (UIA) Issouf Baadhio. Wyraził też zaniepokojenie postępowaniami dyscyplinarnymi skierowanymi przeciwko adwokatom i sędziom w Polsce.

22.07.2019

Sąd: Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. Chodziło o twierdzenie, że Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

22.07.2019

SN: Wynoszenie akt do domu to nie przestępstwo

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej odmówił pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziego, który czytał akta poza sądem. Nie zachodziły żadne okoliczności świadczące o umyślnym nadużyciu uprawnień czy chowania akt przed stronami - orzekł sąd, odmawiając uchylenia immunitetu.

22.07.2019

SN: Uniewinnienie adwokatów od zarzutu płatnej protekcji było słuszne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

To był spór o prawdopodobieństwo, a na ławie oskarżonych zasiedli trzej adwokaci. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, choć przyznał, że ustanowienie dziwacznego depozytu jako zabezpieczenia wynagrodzenia - odbiega od standardów etycznych przyjętych w zawodzie adwokata.

19.07.2019

Szymański: Będziemy bronić systemu dyscyplinarnego sędziów przed TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszystkie zmiany nie stanowią w żaden sposób zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej, ponieważ cała procedura jest pod kontrolą sędziów. Nie widzę tutaj żadnego zagrożenia dla niezawisłości - powiedział Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich.

18.07.2019

Prof. Rączka: Dysponowanie aktami sądowymi poza procedurami to delikt dyscyplinarny

Prawnicy

Działanie pana Zaradkiewicza jest nieracjonalne i zmierza do złamania regulaminu Sądu Najwyższego, kodeksu postępowania cywilnego i dobrych obyczajów. Na siłę przekazuje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, która nie mieści się w kanonach postępowania zabezpieczającego - mówi prof. Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.

17.07.2019

KE zapowiada monitoring praworządności w krajach unijnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coroczny raport z przegląd stanu praworządności oraz skuteczniejsze egzekwowanie prawa to nowe pomysły Komisji Europejskiej na dyscyplinowanie krajów, które naruszają rządy prawa. W środę ogłosił je Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział też wsparcie finansowe dla organizacji broniących rządów prawa.

17.07.2019

KE: Nowe postępowanie dyscyplinarne zagraża niezawisłości sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska nie rozwiała wątpliwości Komisji Europejskiej, co do niezawisłości sędziów. Komisja nadal uważa, że jest ona zagrożona przez nowe postępowanie dyscyplinarne. Jeśli Polska nie wprowadzi zmian, KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.07.2019

Resort finansów nierówno traktuje swoich profesjonalnych pełnomocników

Prawnicy Ordynacja Finanse

Radcowie prawni, będący pełnomocnikami organów podatkowych, szefa KAS i ministra finansów przed sądami administracyjnymi, otrzymują od 65 do nawet 100 procent kwot zasądzanych przez sądy tytułem zwrotu kosztów sądowych. W latach 2015-2018 ponad czterystu radcom wypłacono w sumie prawie 11,2 mln złotych.

16.07.2019

Jest uzasadnienie NSA, Kancelaria Sejmu zapowiada ujawnienie list poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił uzasadnienie wyroku w sprawie ujawnienia nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS. Kancelaria Sejmu deklaruje, że podda je analizie i zainicjuje działania zmierzające do opublikowania tych list. Posłowie opozycji naciskają, by nastąpiło to jak najszybciej.

12.07.2019

Prezydent kontynuuje nabór do Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Monitorze Polskim zostało opublikowane w czwartek obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o sześciu wolnych stanowiskach sędziego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ma to być uzupełnienie składu tej izby, ale w tle jest oczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który może zakwestionować jej status.

11.07.2019

WSA: Pełnomocnik zarządu powiatu nie mógł kierować szpitalem

Prawnicy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zarząd powiatu musi w przekonywujący sposób wykazać, że nie było innej możliwości działania niż powierzenie „pełnienia obowiązków” SP ZOZ osobie, która albo nie spełnia ustawowych kryteriów kierownika podmiotem leczniczym, albo nie została wyłoniona w konkursie – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

11.07.2019

Sędzia Zaradkiewicz zawiesza prezesa SN Zawistowskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dariusz Zawistowski (na zdjęciu), prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został wstrzymany w wykonywaniu czynności kierowniczych w sprawie dotyczącej pytań do Trybunału Konstytucyjnego. Zdecydował o tym w postanowieniu o zabezpieczeniu sędzia tej izby Kamil Zaradkiewicz.

10.07.2019

Sędzia Mazur: Ujawnić listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu, więc listy osób popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być jawne. Nie ma żadnych powodów, by ich nie upublicznić - stwierdził przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Orzeczenie NSA w tej sprawie zapadało 26 czerwca, ale Kancelaria Sejmu czeka na jego uzasadnienie.

10.07.2019

Raport "Iustitii": Sędziowie pod presją dyscyplinarek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powołani przez ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych i jego zastępcy niemal od momentu powołania wzięli na celownik sędziów, którzy sprzeciwiali się niekonstytucyjnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości - stwierdza raport przygotowany przez Stowarzyszenie "Iustitia".

09.07.2019

Gdańscy radcowie wspierają kolegów ze Wschodu w walce o praworządność

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polscy prawnicy doradzają kolegom ze Wschodu jak wdrażać europejskie standardy praworządności, a także nowe zasady ochrony prywatności. Podczas konferencji w Gdańsku mówiono o spłacaniu w ten sposób długu zaciągniętego przed laty u zachodnich kolegów, ale przyznawano, że w Polsce też ostatnio są z tym problemy.

08.07.2019

Prof. Żółtek: Normatywne znaczenie przepisu nie zawsze pokrywa się z jego potocznym odbiorem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca treść przepisów bywa często oderwana od ich postrzegania powszechnego – mówi dr hab. Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego. I podkreśla, że szczególnie w prawie karnym to może mieć niekorzystne konsekwencje. Przyznaje jednak , że problem nie sprowadza się tylko do trudnego języka prawniczego.

08.07.2019

Prezydent krytycznie o wyroku TK, prof. Biernat pyta, czy przeczytał uzasadnienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Andrzeja Dudy Trybunał Konstytucyjny złamał konstytucję uznając za dopuszczalne podwyższenie wieku emerytalnego. Krytycznie do tej wypowiedzi odniósł się b. wiceprezes TK Stanisław Biernat. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha uznał tę wypowiedź za niefortunną. Z kolei prof. Biernat spytał, dlaczego Andrzej Duda zataił, że był w tej sprawie wnioskodawcą, czyli stroną.

08.07.2019