Zmiany w kodeksie rodzinnym po komitecie Rady Ministrów

Prawo rodzinne

Projekt zakłada on m.in., że rozwód małżonków posiadających małoletnie dzieci rozpocznie postępowanie informacyjne i nieobowiązkowe mediacje rodzinne. Wprowadza też alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudniania kontaktów z dzieckiem.

10.01.2019

Rumunia nie będzie blokować procedury z art. 7 przeciw Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Szef rumuńskiego MSZ odrzuca sugestie, jakoby podczas prezydencji tego państwa w UE miało nie być kontynuacji procedury z art. 7 przeciwko Polsce. - Nasz kraj nie jest przeciwny kontynuowaniu procedury z art. 7 - powiedział Teodor Melescanu. Rumunia także jest krytykowana na forum UE za naruszanie standardów praworządności.

10.01.2019

Prezes NBP zna wnioski aresztowe prokuratury?

Prawo karne Prokuratura

Marek Chrzanowski wyjdzie niedługo w tym miesiącu z aresztu - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Nie wyjaśnił skąd wie o szczegółach postępowania prokuratorskiego w sprawie afery KNF, ale posłowie opozycji pytają o to prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

10.01.2019

Izba Dyscyplinarna SN: Dopuścić Zaradkiewicza do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma wyznaczać Kamila Zaradkiewicza do składów orzekających - tak wynika z zabezpieczenia ustanowionego przez sędziego Izby Dyscyplinarnej SN Piotra Niedzielaka. Prezes izby nie wyznacza go w związku z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczącymi legalności powołania nowych sędziów SN.

09.01.2019

Prokuratoria nagrodziła najlepsze prace naukowe

Wymiar sprawiedliwości

Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego zostali nagrodzeni za swoje habilitacje w konkursie na najlepsze prace z zakresu prawa sądowego, organizowanym przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej.

09.01.2019

Zmiany w kancelarii Macieja Gawrońskiego

Rynek

Do kancelarii Macieja Gawrońskiego dołączył jako partner Ireneusz Piecuch. Logo pozostaje bez zmian, ale nowa nazwa kancelarii brzmi Gawroński & Piecuch.

09.01.2019

Biegli w garści Instytutu Ekspertyz Sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Po latach czekania na ustawę o biegłych sądowych, na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowano kolejny projekt - dowiedziało się Prawo.pl. Zgodnie z nim to dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie ma powoływać i zawieszać biegłych, a także decydować, które instytucje naukowe lub specjalistyczne będą mogły wydawać opinie.

09.01.2019

Minister przegrał spór z "Iustitią" o informacje o wolnych etatach w sądach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniami z 5 grudnia 2018 r. oraz z 12 grudnia 2018 r. stwierdził bezczynność Ministra Sprawiedliwości, ponieważ odmówił on ujawnienia w trybie dostępu do informacji publicznej liczby nieobsadzonych stanowisk sędziowskich.

08.01.2019

Po zmianie ustawy 12 sędziów SN i NSA wybrało stan spoczynku

Jeden sędzia Sądu Najwyższego i 11 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zdecydowało się skorzystać ze stworzonej przez najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym możliwości i przejść w stan spoczynku. Pozostałych 22 sędziów SN i 14 sędziów NSA, których dotyczą te same zasady, postanowiło wrócić do orzekania.

08.01.2019

Prokuratorzy pozwami walczą z nielegalnymi badaniami klinicznymi

Prokuratura Opieka zdrowotna

Prokuratura - jak ustaliło Prawo.pl - skierowała do sądów 45 pozwów o zasądzenie zadośćuczynienia za nielegalne testowanie szczepionki ptasiej grypy. Lista stwierdzonych nieprawidłowości jest duża - pacjenci nie byli informowani o badaniu klinicznym, kobietom nie wykonywano koniecznych testów ciążowych, szczepione były osoby chore i pod wpływem alkoholu.

08.01.2019

Policjanci "pod przykrywką" z kartami płatniczymi

Policja

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji działając pod przykryciem mogą korzystać z dokumentów elektronicznych, kart płatniczych, logować się do bankowości elektronicznej. Takie uprawnienia uzyskali też ich informatorzy. Nowe rodzaje przestępczości, wymagają nowych narzędzi - podkreślają zgodnie eksperci. W ich ocenie brakuje jednak bezpieczników, które zapobiegałaby ewentualnym nieprawidłowościom.

08.01.2019

MS przyspiesza z obsadą wakatów w sądach

Wymiar sprawiedliwości

W polskich sądach nieobsadzonych jest ponad 700 stanowisk sędziowskich. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie o przyspieszeniu procesu obsadzania tych wakatów i zapowiada szereg konkretnych zmian, które mają poprawić pracę sądów.

07.01.2019

Holandia nie wyda Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Holenderska Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych ściganych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Jako powód podano obawy o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

07.01.2019

Prawie 3 tys. wniosków o skargi nadzwyczajne jest już u RPO

Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce do Sądu Najwyższego mogą trafić dwie kolejne skargi nadzwyczajne, złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem - jak ustaliło Prawo.pl - będą dotyczyć spraw karnych. W sumie do RPO wpłynęło już ponad 2900 wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej. Gros z nich - jak przyznają analizujące jej osoby - jest bezzasadnych, w wielu wystarczy wniesienia kasacji.

07.01.2019

Kilka państw wspiera polski SN przed unijnym trybunałem

Wymiar sprawiedliwości

Władza wykonawcza nie powinna decydować o tym, czy sędzia może dalej sprawować swoje funkcje - twierdzi rząd Łotwy, a rząd Holandii dodaje, że przyjęte w Polsce przepisy są w sprzeczności z prawem europejskim. Takie m.in. stanowiska zgłoszone zostały do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przygotowaniami do rozpatrzenia pytań prejudycjalnych polskiego Sądu Najwyższego.

04.01.2019

10 lat w "psychiatryku" za kradzież roweru - RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w sprawie mężczyzny, który od 10 lat przebywa w zakładzie psychiatrycznym. Trafił tam po kradzieży roweru wartego 400 zł. Sąd uznał, że wobec jego niepoczytalności to jedyna możliwość zapobiegnięcia popełnieniu podobnego czynu. Problem w tym, że przebywa tam już dwukrotnie dłużej niż gdyby został skazany na maksymalną karę więzienia.

04.01.2019

W lutym ma być projekt ustawy o kuratorach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w listopadzie wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak mówił portalowi Prawo.pl, że chciałby by publiczna debata nad projektem rozpoczęła się już w grudniu. Prace się jednak przedłużają. Nadal nie wiadomo też, czy będzie to nowelizacja, czy nowa ustawa - decyzja o tym ma zapaść w styczniu.

04.01.2019