Choroba sędziego oraz protest - odwołane wokandy w Izbie Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 25 listopada br. dwie zapowiadane sprawy dyscyplinarne radcy prawnego i prokuratora zostały zdjęte z wokandy. Rzecznik Dyscyplinarny Izby Piotr Falkowski oświadczył, że w pierwszej sprawie miał orzekać sędzia Jan Majchrowski, ale kontynuuje swój protest. W kolejnej sprawie - jeden z sędziów nie mógł orzekać z powodu przedstawienia zwolnienia lekarskiego.

25.10.2021

Wraca temat pracy zmianowej w prokuraturze, Prokurator Krajowy robi rozeznanie

Prokuratura

Prokurator Krajowy zwrócił się o opinię do prokuratorów regionalnych i okręgowych w sprawie wprowadzenia pracy zmianowej na podległych im obszarach terytorialnych. Jednocześnie zwrócił uwagę, że przywrócenie pracy zmianowej powinno być uzależnione od dwóch czynników - sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze, oraz poziomu zaszczepienia w poszczególnych jednostkach.

25.10.2021

Pisemne zeznania świadków miały przyspieszać proces, ale sprawiają problemy

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie obowiązuje w procedurze cywilnej już od prawie dwóch lat. W dobie lockdownu i społecznej izolacji ta metoda zyskała wielu zwolenników i wydawała się być skuteczna. Problem jednak w tym, jak ocenić wiarygodność takich zeznań i jak stworzyć optymalną listę pytań. Może to też wydłużać proces, bo forma pisemna sprzyja lakonicznym odpowiedziom.

25.10.2021

Bogata wokanda Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne Prawnicy

W przyszłym tygodniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie intensywnie pracować. Pomimo wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, które nakazują ją zlikwidować, jako organ nie będący sądem. Rozpoznawane będą zarówno sprawy dotyczące uchylenia immunitetu sędziom, sprawy prokuratorów, jak i typowe sprawy dyscyplinarne radców prawnych w kwestii konfliktu interesów.

24.10.2021

Pierwsza prezes SN krytycznie o podważaniu statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam pełne poparcie dla sędziów, których orzeczenia uchylają lub w inny sposób lekceważą niektórzy sędziowie powołani do pełnienia urzędu przed rokiem 2018 - stwierdziła w apelu do sędziów I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Tzw. starzy sędziowie, zdaniem I Prezes czynią to pod pozorem rzekomej wadliwości powołań sędziowskich dokonywanych na wniosek KRS obecnej kadencji.

23.10.2021

Sędziowie stosują się do wyroków trybunałów europejskich, a prezes zwiesza w czynnościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejny sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie został zawieszony w czynnościach do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny. Powodem było wydanie zarządzeń, które "nie są znane ustawie". A według zawieszonego sędziego były konsekwencją wydania orzeczeń przez trybunały europejskie, kwestionujących prawidłowość wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa i Sejm.

23.10.2021

Sędziowie pokoju - gotowy projekt Kancelarii Prezydenta

Prawo karne Prawnicy

W przyszłym tygodniu odbędzie się prezentacja prezydenckiego projektu ustawy, który wprowadzić miałaby do systemu instytucję sędziów pokoju. Według projektu mają oni orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych. Wybierani będą w powszechnych wyborach na sześć lat. Nad rozwiązaniami przez ostatnie pół roku pracował zespół w Kancelarii Prezydenta pod kierunkiem prof. Piotra Kruszyńskiego.

23.10.2021

„Wysoki sądzie, zobacz mnie” – ruszyła kampania wspierająca dzieci pokrzywdzone przestępstwem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W 2020 roku ponad 11 tysięcy dzieci zostało przesłuchanych jako świadkowie lub osoby pokrzywdzone w sprawach o znęcanie się lub wykorzystywanie seksualne. Prawo w Polsce zapewnia szczególną ochronę dzieci w takich sytuacjach, ale - jak wskazują eksperci - przepisy często są stosowane bez należytej troski o dobro dziecka, albo nie są stosowane wcale.

23.10.2021

Odwołanie od wyroku, czyli kiedy piszemy apelację w sprawie cywilnej

Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy z satysfakcją przyjmuje orzeczenie sądu pierwszej instancji. Jeśli strona uważa rozstrzygnięcie za niekorzystne, to może rozważyć wniesienie apelacji. Z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wynika jakie czynności należy podjąć, by apelacja podlegała rozpoznaniu. Warto też pamiętać, że nie w każdym przypadku celowe jest wnoszenie apelacji.

23.10.2021

Przewodnicząca KE: Polska ma zastosować się do wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.

22.10.2021

Jednolity status ma rozwiązać "problem" z sędziami, ale są wątpliwości konstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ujednolicenie statusu sędziego ma być sposobem na trawiącą sądy delegacjozę i problemy kadrowe. Prawnicy uważają jednak, że posłuży do "wyczyszczenia" środowiska z "niepokornych" i rozwiązania nabrzmiałego problemu "nowych". Naruszona może też zostać Konstytucja, bo - jak wskazują - zmiana ustroju sądów do przesuwania sędziów nie wystarczy.

22.10.2021

TK powie, czy trybunał w Strasburgu może oceniać status jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 24 listopada br. wyznaczył termin rozpoznania wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niezgodności z polską konstytucją przepisu Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.

21.10.2021

Parlament Europejski krytycznie o wyroku polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Parlament Europejski wyraża "głębokie zaniepokojenie, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić niebezpieczny precedens, zwraca uwagę na rosnące wyzwania, "jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy" oraz wzywa państwa członkowskie do "poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń".

21.10.2021

Adwokatura: Weryfikacja składu sędziowskiego - tak, jeśli interes klienta pozwoli

Wymiar sprawiedliwości

Wśród adwokatów, ale też radców prawnych, trwa dyskusja czy kwestionować składy sędziowskie z "nowymi" sędziami, czy nie. Takie działanie ma jednak zależeć od tego, czy będzie zgodne z interesem ich klientów. Komisja Praw Człowieka przy NRA wydała właśnie stanowisko w tej sprawie i wskazuje na możliwość podnoszenia "niewłaściwego składu" przy środku odwoławczym.

21.10.2021

W 2020 r. 1658 postępowań i 421 wyroków za przestępstwa z nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W 2020 roku w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury zarejestrowano 1658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sądy skazały w ubiegłym roku 421 osób za takie przestępstwa, a wobec 11 osób sądy wydały wyroki uniewinniające.

20.10.2021

Można obserwować przesłuchania kandydatów do ETPC, ale nie można o tym mówić

Wymiar sprawiedliwości

Dziś i jutro, czyli 20 – 21 października 2021 r. odbywają się rozmowy kwalifikacyjne z osobami biorącymi udział w polskim konkursie na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na ich obserwowanie pozwolono 15 organizacjom, ale ich przedstawiciele musieli podpisać zobowiązania dotyczące ochrony danych osobowych, co może oznaczać zakaz informowania o przebiegu przesłuchań.

20.10.2021

Trochę mniej "polskich" spraw i wyroków w ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2020 roku 89 orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce było w procedurze wykonywania - wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i było to najmniej takich wyroków od 10 lat. W tej liczbie było 72 wyroków i 17 decyzji zatwierdzających ugody, z czego 22 wyroki dotyczyły przewlekłości postępowań sądowych.

20.10.2021

Za neoKRS zapłaci Sąd Najwyższy - reforma sądów go zmarginalizuje

Wymiar sprawiedliwości

Zapowiadana reforma zakłada nie tylko likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale też odebranie Sądowi Najwyższemu m.in. części kasacji. Jak miałoby to wyglądać - jeszcze nie wiadomo, ale prawnicy obawiają się, że chodzi o pozbycie się "starych" sędziów i stworzenie organu do potwierdzania politycznych decyzji. Mają też spore obawy co do jednolitości orzecznictwa.

20.10.2021

Przewodnicząca KE: Wyrok polskiego TK to wyzwanie dla Unii. Premier: "nie" unijnemu centralizmowi

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego to bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego - oceniła przewodnicząca KE. I dodała, że tylko wspólny porządek prawny daje równe prawa, pewność prawną, wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi. Stwierdziła także, że polski trybunał nie jest niezależny. Polemizował z nią premier Mateusz Morawiecki.

19.10.2021