Kontrole wchodzących do sądów wciąż czekają na ustawową regulację

Zasady kontroli osób wchodzących do sądów oparte są wciąż na regulaminach ustanawianych przez prezesów, podczas gdy kolejni rzecznicy praw obywatelskich domagają się uregulowania tego w ustawie. Obecny RPO interweniuje w tej spawie u premiera i twierdzi, że jest to stan niezgodny z konstytucją.

29.01.2019

Marek Furtek szefem nowej Rady Arbitrażowej KIG

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny Marek Furtek został powołany na funkcję przewodniczącego nowej Rady Arbitrażowej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W skład nowej Rady Arbitrażowej na kadencję obejmującą lata 2019-2022 weszło 13 wybitnych prawników specjalizujących się w arbitrażu.

29.01.2019

RPO: Potrzebne prawo do interwencji kuratora podczas spotkań rodziców z dziećmi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Według obecnie obowiązującego prawa kuratorzy są tylko biernymi uczestnikami spotkań rodziców z ograniczonymi prawami rodzicielskimi z dziećmi, nie mogą np. ich przerywać, gdy widzą niepokojące zachowania mogące zagrażać dziecku. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich powinni uzyskać prawo do interwencji w uzasadnionych przypadkach.

28.01.2019

Były rzecznik MON i były poseł PiS zatrzymani przez CBA

Prawo karne

W poniedziałek rano funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych. Wśród zatrzymanych jest były rzecznik prasowy MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS Mariusz Antoni K., który w poprzedniej kadencji Sejmu był członkiem komisji obrony.

28.01.2019

Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany - jest projekt

Prawo karne

Resort sprawiedliwości chce by dozór elektroniczny mógł być wykorzystywany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia. Ma to rozwiązać m.in. problem dłużników alimentacyjnych. Podwyższenie progu kary o sześć miesięcy oznacza zwiększenie o ponad 9 tysięcy liczby skazanych w elektronicznych obrączkach.

28.01.2019

Odszkodowanie za pobyt w Gostyninie? - pozwów przybywa

Wymiar sprawiedliwości

Osoby przebywające w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym skarżą się na niesłuszne umieszczenie w placówce, ograniczenie praw, przepełnione sale oraz na pracowników. W 2017 takich spraw było trzy, w 2018 już ponad 20. Żądają od 2 tys. do ... 10 mln zł. Na rozpoznanie czeka też skarga skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

28.01.2019

MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by karane było nie tylko zabójstwo, ale też samo przygotowanie do niego i - co jest nowością - przyjęcie takiego zlecenia. Grozić ma za to do 15 lat więzienia. Wyższe mają być także kary za nieumyślne zabójstwo i m.in. pedofilię. Ma też zniknąć górna granica kary, którą dotąd można było wymierzyć nieletniemu.

26.01.2019

Biustonosz w więzieniach na cenzurowanym, skazana go nie dostanie

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem kobiety w więzieniach lub aresztach mogą otrzymać odpowiednią do pory roku bieliznę tyle, że w rozumieniu regulacji należą do niej koszula nocna, majtki damskie oraz skarpety - nie biustonosz. Na bieliźniany problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i apeluje do ministra sprawiedliwości o rozwiązanie tej kwestii.

26.01.2019

KRS chce ukarania sędzi Kamińskiej

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego NSA o przeprowadzenie pełnego postępowania dyscyplinarnego zakończonego wnioskiem o ukaranie sędzi NSA w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej. Powodem ma być jej wypowiedź podczas niedawnej konferencji w Fundacji Batorego.

25.01.2019

Prezydent apeluje o wsparcie dla bezpłatnej pomocy prawnej

Prawo cywilne Prawnicy

Rozwiązania zawarte w znowelizowanej ustawie o bezpłatnej pomocy prawnej to element zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości i poczucia, że żyje się w państwie praworządnym - stwierdził Andrzej Duda. Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami mediów zaapelował o wsparcie w popularyzowaniu wiedzy o nowych zasadach świadczenia takiej pomocy.

25.01.2019

RPO: decyzja o ekshumacji powinna być zaskarżalna

Wymiar sprawiedliwości

Najbliżsi osoby zmarłej muszą mieć prawo zaskarżenia decyzji prokuratury o jej ekshumacji, gdy uznają, że narusza to kult zmarłych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmiany w kodeksie postępowania karnego.

25.01.2019

Ustawa budżetowa - na sądy trochę więcej niż rok temu

Wymiar sprawiedliwości

O ponad 600 mln więcej przeznaczono w 2019 roku na sądy powszechne - wynika z zapisów ustawy budżetowej. Jest w niej m.in. 5 proc. wzrost wynagrodzeń pracowników sądowych, ale też środki na zadania inwestycyjne. Z rezerwy celowej przeznaczonych ma zostać ponad 100 mln zł na modernizację Służby Więziennej.

25.01.2019

Wynagrodzenia pracowników sądów - projekt do końca marca

Wymiar sprawiedliwości

Kończą się prace zespołu, który ma opracować założenia do ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Związkowcy ich przebieg chwalą, ale obawiają się, czy pieniądze na przeprowadzenie reformy systemu wynagradzania znajdą się w budżecie na 2020 r. Zapowiadają, że jeśli będzie trzeba to "wyjdą na ulice".

25.01.2019

Adwokat, miłośnik tradycji wygłosi odczyt historyczny

Prawnicy

Pod auspicjami Związku Szlachty Polskiej odbędzie się w sobotę 26 stycznia br. odczyt adwokata Waldemara Gujskiego „Dwór w Gałkach: historia i teraźniejszość”. Specjalista z zakresu prawa pracy opowie o dawnych właścicielach majątku, swoich protoplastach i cennych zbiorach dworu.

25.01.2019

Mowa nienawiści nadal nieskutecznie karana

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zwiększa się liczba postępowań dotyczących mowy nienawiści - w pierwszym półroczu 2018 roku prokuratura prowadziła ich blisko 1000, w I półroczu 2017 r. - ponad 700. Skazania od lat oscylują jednak na podobnym poziomie - ponad 100 osób rocznie. Według ekspertów to efekt m.in. konstrukcji przepisów - trzeba udowodnić, że sprawca nawoływał do nienawiści, co często jest trudne.

24.01.2019

Groźba dyscyplinarki dla sędzi Ireny Kamińskiej za wypowiedź na konferencji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego podjął czynności zmierzające do wyjaśnienia, czy wypowiedź sędzi NSA w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej dotycząca m.in. przyszłych rozliczeń z obecnymi władzami w Polsce stanowi podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Z wnioskiem o to wystąpił prezes NSA.

23.01.2019