Od miłości do... długiego procesu jeden krok - MS chce stawiać na mediacje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu, by przy rozwodach osób wychowujących małoletnie dzieci, wprowadzić mediację. Oczywiście ma być dobrowolna, a resort liczy na to, że jeśli nawet nie doprowadzi do pełnego pojednania, to ułatwi rozstanie w zgodzie. Potencjał w mediacji widzi też coraz więcej prawników, bo dobrze przeprowadzona ułatwia ustalenia choćby w zakresie alimentów czy kontaktów z dzieckiem.

18.11.2021

Zajęcia na aplikacji komorniczej nie od razu po Nowym Roku

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zajęcia seminaryjne dla aplikantów komorniczych rozpoczynały się nie później niż 21 stycznia i trwały do 31 grudnia. Propozycje uzasadnia tym, że obecne rozwiązanie - czyli rozpoczęcie ich w pierwszy poniedziałek po Nowym Roku, jest niewygodne i trudne organizacyjnie zarówno dla aplikantów, jak i izb komorniczych.

18.11.2021

Nowe sprawy dyscyplinarne sędziów jeszcze poczekają w szufladzie I Prezes SN

Prawnicy

Po rozmowie z prezydentem i zapoznaniu się ze stanem prac legislacyjnych w Kancelarii Prezydenta I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska postanowiła przedłużyć obowiązywanie swoich zarządzeń wstrzymujących rozpoznawanie nowych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów.

17.11.2021

Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy łączy się z kancelarią Gujski Zdebiak

Rynek

Kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, doradzająca m.in. w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych łączy siły z warszawską kancelarią Gujski Zdebiak specjalizującą się w tych samych obszarach. Cel to wzmocnienie praktyki. Skutkiem ma być zdolność do sprostania najtrudniejszym wyzwaniom w doradztwie prawnym w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

17.11.2021

Puk, puk - kurator sądowy o kontakt z dzieckiem zapyta

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości od lat szuka sposobu na rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem, tym bardziej, że problem pogłębił się w dobie koronawirusa. Teraz chce, by sędziowie zlecali kuratorom nadzór nad ich realizacją. Projektowane rozwiązanie budzi wątpliwości prawników i kuratorów. Ci ostatni boją się natłoku nowych obowiązków i nie wierzą w skuteczność takiej kontroli.

17.11.2021

Sędzia Anna Begier: Ugoda sądowa daje stronom większą pewność wykonania niż wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Istnieją liczne pozytywne aspekty ugodowego zakończenia sporu. Jeśli strony chcą zawrzeć ugodę przed sądem, to sąd będzie czuwał nad jej zgodnością z prawem. Decyzja o zawarciu takiego porozumienia powinna być każdorazowo przemyślana przez strony. Ugoda nie jest celem samym w sobie - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

17.11.2021

W konkursie Rising Stars wygrywają prawdziwi liderzy

Prawnicy

W tym roku konkurs Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra obchodzi okrągłe, dziesiąte urodziny. To zaś oznacza, że nominowanych do finału było już ponad 200 prawników, a na podium stało 21. Kolejnych finalistów poznamy już 23 listopada. Wszystkich łączy jedno: sami zapracowali na wygraną, a konkurs dodaje im tylko skrzydeł. Wszyscy osiągają sukcesy, niektórzy wręcz spektakularne.

17.11.2021

Izba Dyscyplinarna SN nie wstrzymuje orzekania, mimo milionowych kar

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dzisiaj, tj. 16 listopada wygasają zarządzenia pierwszej Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej w sprawie wstrzymania się przez Izbę Dyscyplinarną od orzekania w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Wokanda Izby na ten tydzień jest bogata. Przewiduje rozpoznawanie dyscyplinarek prokuratorów i sędziów, a także radców prawnych, choć kosztuje to rząd polski milionowe kary.

16.11.2021

TK zajmie się ograniczeniem udziału ławników w orzekaniu

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny ma zbadać, czy przepis noweli tarczy antykryzysowej wprowadzający jako zasadę, że podczas pandemii i rok po niej sądy mają rozpoznawać sprawy w składzie jednego sędziego jest zgodny z konstytucją. Jeden z sądów uznał, że to praktycznie wyklucza z orzekania ławników, a więc ogranicza też prawo obywateli do sądu.

16.11.2021

Dwa lata po wielkiej reformie procedura cywilna czeka na przemyślane zmiany

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Już dwa lata minęły od rewolucyjnej zmiany procedury cywilnej, a Sąd Najwyższy nadal odpowiada na pytania jak ją stosować. To z kolei nie służy ani szybkości postępowań, ani samemu orzecznictwu. Co więcej, część instytucji, które miały być flagowe - jak np. posiedzenie przygotowawcze - okazała się martwa, bo uregulowano je zbyt kazuistycznie lub błędnie.

16.11.2021

Iustitia: Sędziowie wybiorą sędziów do KRS, politycy polityków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa będzie miejscem, gdzie każda władza ma swoich przedstawicieli. Sędziów do rady wybiorą sędziowie, polityków wybiorą politycy. Będą w niej też przedstawiciele obywateli. Taki kształt przyszłej KRS projektuje Stowarzyszenie Sądziów Polskich "Iustitia". Proponuje też powtórzenie konkursów na sędziów i możliwość ponownej oceny ich wyroków.

15.11.2021

Alimenty natychmiastowe uzależnione od wynagrodzenia minimalnego - jest projekt MS

Prawo rodzinne

21 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku jednego dziecka, 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców, 17 proc. na każde z trojga dzieci, 15 proc. na każde z czworga i 13 proc. na każde z pięciorga i więcej dzieci - tak ma kształtować się wysokość alimentów natychmiastowych.

15.11.2021

Minister zapowiada spłaszczenie struktury sądów i jednolity status sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Struktura sądów zostanie spłaszczona, powstanie 79 sądów okręgowych i 20 regionalnych, wszyscy sędziowie będą mieli równy status, a ich zarobki będą powiązane ze stażem pracy - zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przygotowywana przez niego reforma zakłada też powstanie punktów sądowych we wszystkich gminach. W sądach ma być też mniej biurokracji i więcej informatyzacji.

15.11.2021

Minister chce wyłączyć prawie wszystkie skargi do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro zmierza do wyeliminowania rzetelnego prawa do sądu. Złożył kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, czy dopuszczalne jest dokonywanie przez sądy krajowe albo międzynarodowe wiążącej oceny zgodności z Konstytucją RP wyboru nowych sędziów. To już druga skarga ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w ostatnim czasie w sprawie prawa do sądu. Już 24 listopada wyznaczono termin rozprawy w pierwszej kwestii.

15.11.2021

Od 25 listopada specjalna zakładka na e-doręczenia w Portalu Informacyjnym Sądu

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

To jedna z funkcji Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, na którą czekają adwokaci i radcy prawni. Chodzi o odrębną zakładkę/ skrzynkę doręczeniową do której miałaby trafiać e-pisma sądowe. Z informacji Prawo.pl wynika, że nowa funkcjonalność jest już testowana w sądach, Naczelna Rada Adwokacka poinformowała właśnie, że ma działać od 25 listopada.

15.11.2021

Do którego sądu składamy pozew? Przepisów o właściwości miejscowej jest wiele

Wymiar sprawiedliwości

Do którego sądu należy kierować sprawę o zapłatę, o rozwód, o wydanie rzeczy? Znaczenie mają regulacje dotyczące właściwości miejscowej i rzeczowej. Pomylić się przy tym łatwo – bo nie każdy sąd jest właściwy do rozpoznania każdej sprawy. A błąd powoda może mieć dla niego nieprzyjemne konsekwencje - nawet wydłużenie postępowania sądowego.

12.11.2021

Zeznania świadka – bywa, że nie odpowie na kluczowe pytania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwy i odpowiedzi na pozew zawierają często liczne wnioski o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Nie zawsze jednak świadek dysponuje wiedzą, która jest istotna w sprawie. Zgłaszając w postępowaniu cywilnym wniosek o jego przesłuchanie warto również pamiętać, że obecnie świadek może składać zeznania także na piśmie.

12.11.2021

Prezes Manowska chce odwołania od wyroku ETPC, sędziowie protestują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zabiegi pierwszej prezes o ponowne rozpoznanie przez Wielką Izbę ETPC sprawy dotyczącej prawa Krajowej Rady Sądownictwa do rekomendowania kandydatów na sędziów nie będą stanowiskiem Sądu Najwyższego - stwierdziło w opublikowanym w środę oświadczeniu 50 sędziów SN. Zdaniem rzecznika SN przedstawianie rekomendacji ws. stanowiska przed ETPC jest kompetencją I prezes.

11.11.2021

Marsz Niepodległości przyciąga także zadymiarzy, co roku problem z kosztami szkód

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Marsz Niepodległości należy do imprez podwyższonego ryzyka, bo jak magnes przyciąga tych, którzy w stolicy chcą się "wyszumieć". W tamtym roku jego uczestnicy mieli swoim koncie m.in. "bitwę o Empik" i podpalenie prywatnego mieszkania. Niestety, od lat pojawia się problem z pokryciem kosztów wyrządzonych podczas marszu szkód. Odpowiedzialność organizatorów jest bowiem wątpliwa prawnie.

11.11.2021

MS nie odpuszcza pracownikom sądów - nieobecność w październiku ma uderzyć w nagrody

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tygodni temu resort sprawiedliwości przesłał do sądów kryteria, jakie pracownicy sądów, asystenci, specjaliści OZSS i kuratorzy muszą spełnić by dostać tegoroczne nagrody. Wśród nich znalazła się m.in. 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. Związki podniosły larum, ministerstwo jednak nie odpuszcza.

10.11.2021