Prokuratoria nagrodziła najlepsze prace naukowe

Wymiar sprawiedliwości

Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego zostali nagrodzeni za swoje habilitacje w konkursie na najlepsze prace z zakresu prawa sądowego, organizowanym przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej.

09.01.2019

Zmiany w kancelarii Macieja Gawrońskiego

Rynek

Do kancelarii Macieja Gawrońskiego dołączył jako partner Ireneusz Piecuch. Logo pozostaje bez zmian, ale nowa nazwa kancelarii brzmi Gawroński & Piecuch.

09.01.2019

Biegli w garści Instytutu Ekspertyz Sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Po latach czekania na ustawę o biegłych sądowych, na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowano kolejny projekt - dowiedziało się Prawo.pl. Zgodnie z nim to dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie ma powoływać i zawieszać biegłych, a także decydować, które instytucje naukowe lub specjalistyczne będą mogły wydawać opinie.

09.01.2019

Minister przegrał spór z "Iustitią" o informacje o wolnych etatach w sądach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniami z 5 grudnia 2018 r. oraz z 12 grudnia 2018 r. stwierdził bezczynność Ministra Sprawiedliwości, ponieważ odmówił on ujawnienia w trybie dostępu do informacji publicznej liczby nieobsadzonych stanowisk sędziowskich.

08.01.2019

Po zmianie ustawy 12 sędziów SN i NSA wybrało stan spoczynku

Jeden sędzia Sądu Najwyższego i 11 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zdecydowało się skorzystać ze stworzonej przez najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym możliwości i przejść w stan spoczynku. Pozostałych 22 sędziów SN i 14 sędziów NSA, których dotyczą te same zasady, postanowiło wrócić do orzekania.

08.01.2019

Prokuratorzy pozwami walczą z nielegalnymi badaniami klinicznymi

Prokuratura Opieka zdrowotna

Prokuratura - jak ustaliło Prawo.pl - skierowała do sądów 45 pozwów o zasądzenie zadośćuczynienia za nielegalne testowanie szczepionki ptasiej grypy. Lista stwierdzonych nieprawidłowości jest duża - pacjenci nie byli informowani o badaniu klinicznym, kobietom nie wykonywano koniecznych testów ciążowych, szczepione były osoby chore i pod wpływem alkoholu.

08.01.2019

Policjanci "pod przykrywką" z kartami płatniczymi

Policja

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji działając pod przykryciem mogą korzystać z dokumentów elektronicznych, kart płatniczych, logować się do bankowości elektronicznej. Takie uprawnienia uzyskali też ich informatorzy. Nowe rodzaje przestępczości, wymagają nowych narzędzi - podkreślają zgodnie eksperci. W ich ocenie brakuje jednak bezpieczników, które zapobiegałaby ewentualnym nieprawidłowościom.

08.01.2019

MS przyspiesza z obsadą wakatów w sądach

Wymiar sprawiedliwości

W polskich sądach nieobsadzonych jest ponad 700 stanowisk sędziowskich. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie o przyspieszeniu procesu obsadzania tych wakatów i zapowiada szereg konkretnych zmian, które mają poprawić pracę sądów.

07.01.2019

Holandia nie wyda Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Holenderska Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych ściganych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Jako powód podano obawy o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

07.01.2019

Prawie 3 tys. wniosków o skargi nadzwyczajne jest już u RPO

Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce do Sądu Najwyższego mogą trafić dwie kolejne skargi nadzwyczajne, złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem - jak ustaliło Prawo.pl - będą dotyczyć spraw karnych. W sumie do RPO wpłynęło już ponad 2900 wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej. Gros z nich - jak przyznają analizujące jej osoby - jest bezzasadnych, w wielu wystarczy wniesienia kasacji.

07.01.2019

Kilka państw wspiera polski SN przed unijnym trybunałem

Wymiar sprawiedliwości

Władza wykonawcza nie powinna decydować o tym, czy sędzia może dalej sprawować swoje funkcje - twierdzi rząd Łotwy, a rząd Holandii dodaje, że przyjęte w Polsce przepisy są w sprzeczności z prawem europejskim. Takie m.in. stanowiska zgłoszone zostały do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przygotowaniami do rozpatrzenia pytań prejudycjalnych polskiego Sądu Najwyższego.

04.01.2019

10 lat w "psychiatryku" za kradzież roweru - RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w sprawie mężczyzny, który od 10 lat przebywa w zakładzie psychiatrycznym. Trafił tam po kradzieży roweru wartego 400 zł. Sąd uznał, że wobec jego niepoczytalności to jedyna możliwość zapobiegnięcia popełnieniu podobnego czynu. Problem w tym, że przebywa tam już dwukrotnie dłużej niż gdyby został skazany na maksymalną karę więzienia.

04.01.2019

W lutym ma być projekt ustawy o kuratorach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w listopadzie wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak mówił portalowi Prawo.pl, że chciałby by publiczna debata nad projektem rozpoczęła się już w grudniu. Prace się jednak przedłużają. Nadal nie wiadomo też, czy będzie to nowelizacja, czy nowa ustawa - decyzja o tym ma zapaść w styczniu.

04.01.2019

RPO chce rozmawiać z premierem na temat przemocy w rodzinie

Prawo rodzinne

Adam Bodnar chce przedstawić premierowi rekomendacje Kongresu Praw Obywatelskich dotyczące poprawy systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W Sylwestra upubliczniony został projekt zmian przepisów w tym zakresie autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - część propozycji wzbudziła kontrowersje. Ostatecznie decyzją premiera zwrócono go do poprawy wnioskodawcom.

03.01.2019

Komornicy będą płacić VAT? MF analizuje

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Finansów zapewnia, że zostanie wydana ogólnea interpretacja w sprawie opodatkowania podatkiem VAT działalności komorników sądowych, po zmianie przepisów w nowym roku. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, bo - jak informuje biuro prasowe - trwają prace analityczne.

03.01.2019

RPO: banki nie uznają notarialnych pełnomocnictw

Domowe finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Krajowej Rady Notarialnej o wypracowanie wzoru pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, które byłoby przez instytucje finansowe honorowane. Chodzi głównie o osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy przebywające w szpitalu - banki wymagają by pełnomocnictwo było sporządzana w obecności ich pracownika, a to w takich sytuacjach nie jest możliwe.

03.01.2019

Tłumaczka nie będzie zeznawać o rozmowie Tuska z Putinem 

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Magdalena Fitas-Dukaczewska, tłumaczka polskich prezydentów i premierów, odmówiła składania zeznań w prokuraturze w sprawie tłumaczonego przez nią spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Jako powód podała wiążącą ją tajemnicę zawodową.

03.01.2019