Prawo.pl
Sąd Najwyższy uchylił w części uchwałę Krajowej Rady Sadownictwa z 1 października ubiegłego roku w sprawie konkursu na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Zdaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchwała ta wymyka się spod kontroli sądowej, jest w pełni dowolna. Wątpliwości budzi zdawkowy sposób uzasadnienia, a kandydaci odrzuceni mieli wyższe kwalifikacje niż ci rekomendowani prezydentowi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2021
Prawnicy
Posłowie PiS proponują, by referendarz sądowy mógł wymierzać kary nagany albo grzywny w postępowaniu nakazowym. Kompetencja ta ma być w założeniu fakultatywna - uzależniona m.in. od możliwości kadrowych danego sądu. Celem projektu zmian jest odciążenie sędziów, ci mają jednak wątpliwości i mówią wprost - na referendarza łatwiej naciskać.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2021
Wymiar sprawiedliwości
Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta
Mariusz Korpalski
12.01.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Sądy administracyjne uchylają drakońskie kary za łamanie obostrzeń związanych z epidemią. Zgodnie z przewidywaniami prawników uznają, że tak daleko idące ograniczanie praw rozporządzeniem naruszało Konstytucję. Problemem okazuje się też procedura - sankcje nakładane arbitralnie i bez dania stronie możliwości zabrania stanowiska.
Monika Sewastianowicz
12.01.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmianę, a konkretnie uchylenie przepisu, zgodnie z którym komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To ukarany mandatem będzie musiał udowodnić, że nie popełnił wykroczenia. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do Sejmu projekt ustawy, która uniemożliwi odmówienie przyjęcia wystawionego przez policjanta mandatu. Ukarany, jeżeli nie zgodzi się z decyzją funkcjonariusza, sam będzie musiał odwołać się do sądu. Przeciwko zmianie jest jednak porozumienie.
Monika Sewastianowicz
10.01.2021
Prawo karne
Małżonkowie w sprawach o rozwód najczęściej nie zgłaszają żądania zasądzenia na ich rzecz alimentów. Takie roszczenie mogą zgłosić później, już po zakończeniu sprawy o rozwód. W dużej mierze to od treści wyroku rozwodowego zależy, czy były małżonek będzie mógł z łatwością uzyskać świadczenia z tego tytułu – wskazują prawnicy.
Aleksandra Partyk
09.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

TK piąty raz przesuwa termin w sprawie kadencji RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Trybunał Konstytucyjny na 11 lutego wyznaczył nowy termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To już piąta zmiana terminu w tej sprawie. Także w Sejmie nie dochodzi wciąż do wyboru nowego RPO.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

KE analizuje odpowiedzi polskiego rządu w sprawie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komisja Europejska otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie prowadzonych przez nią procedur naruszenia prawa UE dotyczącego sądownictwa i obecnie je analizuje - poinformował w piątek rzecznik KE Adalbert Jahnz. Odpowiedzi dotyczą aktywności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i m.in. uchylania przez nią sędziowskich immunitetów.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Członek rządu podważa ustalenia unijnego szczytu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wszystkimi środkami staramy się zablokować europejskie rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. I podkreślił, że rozporządzenie to jest bardzo niebezpieczne dla Polski. Wójcik jest w rządzie ministrem odpowiedzialnym m.in. za sprawy związane z przynależnością Polski do UE.
Krzysztof Sobczak
07.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Czerwcowa tarcza antykryzysowa rzutem na taśmę wprowadziła zmiany także w karze łącznej. Już sam sposób przeprowadzania nowelizacji budził duże wątpliwości, a praktyka orzecznicza pokazuje, że we wprowadzonych zmianach jest istotna luka. Przepisy przejściowe nie uwzględniają bowiem sytuacji, gdy kary orzeczono zarówno przed, jak i po noweli.
Patrycja Rojek-Socha
07.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przez pierwszy miesiąc stosowania nowej ustawy antyprzemocowej wydano 217 nakazów opuszczenia mieszkania połączonych z zakazem zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia. W 49 przypadkach wydano sam zakaz zbliżania się do lokalu, a w 23 - sam nakaz jego opuszczenia.
Monika Sewastianowicz
06.01.2021
Niejednokrotnie planując zakup nieruchomości dowiadujemy się, że kontrahent chce zawrzeć umowę przedwstępną. Jak wskazuje się w orzecznictwie taka umowa ma charakter prowizoryczny, stanowi etap na drodze do zawarcia umowy docelowej. Nie jest celem samym w sobie. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie własnych interesów w takiej umowie, celem uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości.
Aleksandra Partyk
05.01.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne Budownictwo
Klient firmy pożyczkowej zaciągnął pożyczkę na 9 tys. zł., a całkowita kwota do zapłaty miała wynosić ponad 22 tys. zł. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wydanego przez sąd prawomocnego nakazu zapłaty ponad 8 tys. z odsetkami.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

RPO dostanie mniej pieniędzy na swoją działalność

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm zdecydował o zmniejszeniu o ponad o 15 proc. planowanego budżet Rzecznika Praw Obywatelskich na 2021 r. To znacznie mniej niż proponowało jego Biuro, ale w wielu pozycjach to także poniżej faktycznych wydatków w 2020 roku. Tymczasem RPO podkreśla, że stale przybywa spraw, którymi musi się zajmować.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Epidemia koronawirusa wpłynęła na ograniczenie pracy sądów. Okresowo doszło również do zawieszenia biegu terminów procesowych. Nie oznacza to jednak, że kasacja wniesiona przez skazanego wiele miesięcy po terminie powinna być przyjęta - orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie SN komentuje adwokat Łukasz Strzelecki.
Aleksandra Partyk
05.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Ziobro zaskarży unijny mechanizm praworządności do TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jako prokurator generalny wystąpię do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności - zapowiedział w poniedziałek Zbigniew Ziobro. Chce w ten sposób mobilizować koalicję rządzącą do przeciwstawiania się unijnym działaniom w sprawie praworządności.
Krzysztof Sobczak
04.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Listy polecone można odebrać, nie wychodząc z domu. Poczta Polska polecony przez internet dostarczy w formie dokumentu elektronicznego i udostępni kopertę oraz zawartość przesyłki w eSkrzynce użytkownika. Usługa jest bezpłatna, ale trzeba posiadać profil zaufany. Tą drogą nie dotrą jednak pisma z sądów, prokuratur, organów ścigania czy komorników sądowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Dłużnik utracił mieszkanie pomimo pozbawienia wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego w tej sprawie. Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego postanowienia sądu okręgowego oddalającego zażalenie na postanowienie sądu rejonowego.
Krzysztof Sobczak
04.01.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. I budzi nadal duże wątpliwości w tym środowisku zawodowym, także ze względu na niezgodność z prawem unijnym.
Patrycja Rojek-Socha
04.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Błędem sądu było uchylenie zakazu kontaktowania się w jakiejkolwiek formie i zbliżania się do dzieci na odległość mniejszą niż 20 metrów wobec pedofila. Chociaż okazało się, że składał on propozycje seksualne osobie dorosłej. Sąd drugiej instancji jednak dopuścił się rażącego naruszenia prawa, bo uchylił zakaz probacyjny - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2021
Prawo karne
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło. Przedstawiamy najważniejsze przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.
Jacek Górski
02.01.2021
Piżama, niedopięta toga, wino na biurku czy tropiki w tle - są rzeczy, które w czasie rozprawy online zwyczajnie nie uchodzą. Mogą się też zakończyć przykrymi konsekwencjami dla adwokata lub radcy prawnego, bo tak jak na zwykłej rozprawie - ma on zachować powagę w stosunku do sądu. Co więcej, na barkach prawnika spoczywa odpowiedzialność za zachowanie klienta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
02.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na potrzeby nowej komórki przewidziano 6 etatów sędziowskich, 3 asystenckie i 6 etatów urzędniczych - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem podczas prac nad utworzeniem jednego sądu do spraw z zakresu zamówień publicznych mowa była o... 20 sędziach, 20 asystentach i kilkudziesięciu urzędnikach. Od początku jednak trwała dyskusja nad tym skąd wziąć na to środki.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Decyzja formalnie jeszcze nie zapadła ale plan jest taki, by zgromadzenie największej w kraju izby adwokackiej odbyło się 30 stycznia. Co ważne w formie całkowicie zdalnej. Przypomnijmy, obecnie jest dwóch kandydatów na dziekana Okręgowej Rady Adwkackiej w Warszawie - dotychczasowy dziekan adwokat Mikołaj Pietrzak i adwokat Kamil Szmid.
Patrycja Rojek-Socha
31.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Skazany wniósł o sporządzenie i doręczenie mu uzasadnienia wyroku. Nie dochował jednak terminu. To, że skazany i jego obrońca nie byli obecni podczas ogłoszenia wyroku nie oznacza, że termin na wniesienie wniosku należało liczyć dopiero od momentu doręczenia wyroku sądu – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
31.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Legislacja w 2020 - chaos i dalsze obniżanie jakości prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Posłowie w 2020 r. pracowali dużo, bardzo szybko, lecz nieefektywnie. Ich aktywność przejawiała się głównie w składaniu szybkich, niestarannych projektów ustaw - często wielokrotnie potem poprawianych. Uchwalono 138 ustaw w czasie 53 dni obrad, a najwięcej - aż 23, dotyczących zdrowia. W dalszej kolejności były to ustawy o emeryturach i rentach. Aż 51 posłów nie zabrało przez cały rok głosu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Rada Ministrów po cichu zmieniła regulamin swojej pracy, usuwając z niego wymóg przedstawiania założeń do projektów ustaw. Zdaniem prawników, to znaczące ograniczenie możliwości opiniowania i dyskusji nad przygotowywanymi rozwiązaniami. Może to nawet utrudnić ocenę ich zgodności z konstytucją. Wprowadzono też przepis umożliwiający premierowi narzucanie konkretnych rozwiązań legislacyjnych
Grażyna J. Leśniak
30.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Program otwierania danych na lata 2021-2027 w najbliższych dniach zostanie przekazany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów, a do jego przyjęcia zostały ostatnie kroki. Chodzi o krajową strategię obejmującą kluczowe zagadnienia polityki otwartości danych oraz określającą priorytety administracji rządowej w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Administracja publiczna RODO