Prawo.pl
Epidemia i związane z nią obostrzenia uderzyły w sądy i choć zaległości są różne, w poszczególnych rejonach Polski, już teraz sięgają wielu miesięcy. Resort sprawiedliwości stawia więc na posiedzenia niejawne i rozprawy online, czemu przyklaskuje wielu sędziów. Adwokaci i radcy prawni alarmują jednak, że obywatel znów staje się w sądzie petentem i to z mocno ograniczonymi prawami.
Patrycja Rojek-Socha
17.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Kopeć Zaborowski, która od lat specjalizuje się w prawie mediów i ochronie dóbr osobistych, kolejny rok z rzędu została wyróżniona w rankingu Media Law International (MLI) i awansowała do ścisłej międzynarodowej czołówki firm prawniczych w tym obszarze.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2021
Rynek
Trybunał Konstytucyjny na 10 marca br. przesunął rozpatrzenie wniosku w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Sprawa była ostatnio wyznaczona na 24, a wcześniej na 11 lutego br., a powodem zmiany terminu miała być choroba jednego z sędziów. Być może jednak TK chce poczekać na głosowanie w Senacie.
Krzysztof Sobczak
16.02.2021
Posłowie PiS proponują by sąd albo prokurator mogli uzależnić przyjęcie przedmiotu poręczenia majątkowego od wykazania jego źródła. W ocenie prawników to może doprowadzić do wyłączenia możliwości skorzystania z tego środka zapobiegawczego przez osoby gorzej sytuowane. I przypominają, że standardem było dotąd gromadzenie potrzebnych pieniędzy nie tylko przez podejrzanego ale i jego bliskich.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Jesienią 2020 r. nauczyciel został skazany za czyny o charakterze seksualnym wobec 26 uczennic. Miało do tego dochodzić na lekcjach angielskiego. Sąd wymierzył mu karę łączną 5 lat więzienia, prokurator zarzuca jej jednak rażącą niewspółmierność i domaga się 12 lat. Skierował w tej sprawie apelację.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Jeden z obywateli poskarżył się Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że policja odmawia mu udostępnienia informacji publicznej dotyczącej interwencji w Warszawie. Chciał m.in. poznać nazwisko i stopień służbowy interweniującego policjanta. Komendant uznał, że są to informacje przetworzone i ich nie ujawnił. Ale też nie wydał decyzji, którą można byłoby zaskarżyć.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2021
Policja
Mężczyzna został pozwany przez spółkę skupującą wierzytelności. Jego choroba jest jednak na tyle poważna, że nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji ani zrozumieć korespondencji z sądu. Mimo to Sąd Rejonowy w Lublinie wydał wobec niego nakaz zapłaty. Prokurator Generalny wskazuje na iluzoryczne gwarancje procesowe dla pozwanego i domaga się uchylenia orzeczenia.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
W wymiarze sprawiedliwości ważnym pojęciem jest kierunek orzecznictwa czyli droga, a na jej końcu cel, do którego w określonych sprawach zmierzają orzeczenia tworzące większość lub wyróżniające się szczególną „dojrzałością” lub rangą. Ale ważniejsze są linie orzecznicze, układające się w jurysdykcyjną harmonię, pozwalające na konkluzję, że jakiś głos dominuje, przeważa - mówi Jacek Gudowski,
Krzysztof Sobczak
15.02.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Już za kilka miesięcy będzie można sprawdzić każdego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Resort sprawiedliwości chce, by wystarczył do tego PESEL dłużnika, co więcej - takie informacje będą darmowe. W praktyce więc zarówno potencjalna przyszła żona, jak i pracodawca czy kontrahent, w ciągu zaledwie kilku minut dowiedzą się tego, co dłużnik niejednokrotnie skrzętnie ukrywał.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
15.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Zawiadomienie o przestępstwie składamy w najbliższym komisariacie policji lub jednostce prokuratury. Warto przy tym pamiętać, że może być złożone ustnie lub pisemnie. Co istotne - nie dotyczy to tylko osób pokrzywdzonych, zawiadomienie może złożyć każdy kto posiada informacje, że doszło do złamania prawa. Z kolei za fałszywe zawiadomienie grozi do 2 lat więzienia.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o wysokość niepłaconych alimentów. Do tych "alimenciarzy", którzy nie płacą "bo nie", doszła duża grupa rodziców, którzy dotąd płacili, ale stracili dochody. Rozwiązania impasu nie widać, a jeden z kluczowych projektów - alimenty natychmiastowe - utknął w Ministerstwie Sprawiedliwości i nie wiadomo kiedy zostanie przyjęty.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przełożeni policjantów mogą bez ich zgody kształtować i zmieniać istotne elementy stosunku służbowego, jak np. stanowisko, miejsce i czas służby, uposażenie, zakres podporządkowania. To w sytuacji zgłaszania przez funkcjonariusza nieprawidłowości, wywołuje tzw. „efekt mrożący”, a kreowana tak solidarność zawodowa może powodować, że łatwiej odwrócić wzrok, niż ryzykować karierą
Tomasz Oklejak
13.02.2021
Administracja publiczna Policja
Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach dotyczących przestępstw zagrożonych karą do lat 5 więzienia, apelacje mogły rozpatrywać jednoosobowe składy. Warunek? Taki sam skład musiałby być w sądzie pierwszej instancji.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Obowiązująca od września ubiegłego roku nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego stworzyła nowe możliwości w zakresie rozstrzygania sporów uchwałowych na gruncie prawa spółek przez sądownictwo arbitrażowe - mówi dr Konrad Czech, arbiter Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. I zachęca do korzystania z arbitrażu zamiast drogi sądowej.
Prawo.pl
12.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki Zmiany w k.p.c.
Efektem zatarcia skazania powinno być m.in. wykreślenie z Krajowego Rejestru Karnego. Problem w tym, że informacje w rejestrze nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. W efekcie nie można uzyskać zaświadczenia o niekaralności, liczyć na łagodniejszy wyrok przy ponownym skazaniu czy dozór elektroniczny. Do tego o zawrót głowy przyprawiają sędziów i obrońców znajdujące się w KRK informacje z zagranicznych sądów.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Wciąż jest w Polsce problem z rozumieniem Konwencji jako aktu, który jest częścią naszego prawa, ani wyższego ani niższego niż prawo krajowe i Konstytucja. Wciąż uczymy prawa „blokami” - krajowe jako pierwsze, a potem gdzieś tam kilka słów o odległym Strasburgu - mówi adwokat Monika Gąsiorowska. I dodaje, że prawnicy prowadzący sprawy przed ETPC odrabiają tę lekcję w praktyce.
Rafał Bujalski
12.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przedstawiciele adwokatury i Krajowej Rady Radców Prawnych spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta Grażyną Ignaczak-Bandych. Temat to procedowany w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, a konkretnie budzące duże kontrowersje w obu samorządach propozycje dotyczące e-doręczeń i momentu od którego mają być uznawane za skuteczne.
Patrycja Rojek-Socha
11.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Adwokaci i radcy prawni wespół walczą o zmiany w proponowanych przepisach dotyczących e-doręczeń. W tle jednak pojawia się coraz więcej głosów, że powinni zmienić też podejście do bezpieczeństwa przesyłanych danych - tak był chronić klientów i siebie samych choćby w zakresie tajemnicy zawodowej. Bo choć maila większość z nich ma, nadal z trudem poruszają się w meandrach "sieci".
Patrycja Rojek-Socha
11.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Nie każda obdukcja lekarska ma znaczenie dla postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Każdy lekarz może zbadać stan zdrowia pokrzywdzonego. Jeśli jednak wydany dokument ma posłużyć jako dowód w postępowaniu sądowym, powinien to zrobić biegły - lekarz z zakresu medycyny sądowej, który został wpisany na listę prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego. Badanie nie ma ściśle określonego przebiegu.
Dorian Lesner
11.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Sąd w Amsterdamie powstrzymał się od wydania 33-letniego Polaka podejrzanego o handel i import narkotyków na teranie Polski. Powód to obawa, że ​istnieje realne zagrożenie dla jego podstawowych praw do rzetelnego procesu. To nie pierwsza taka sprawa, już wcześniej ten sam sąd wskazywał na usterki systemowe w polskim porządku prawnym i brak gwarancji niezależności.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik dyscyplinarny sędziów poinformował o skierowaniu do sądu dyscyplinarnego wniosków z kolejnymi zarzutami wobec m.in. sędziów Waldemara Żurka (fot.) i Pawła Juszczyszyna. Pierwszemu zarzuca niezapłacenie podatku od zakupu ciągnika rolniczego, a drugiemu m.in. przypisywanie sobie nienależnych kompetencji i jazdę z prędkością 101 km na godzinę w terenie zabudowanym.
Krzysztof Sobczak
10.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, do którego kierowani są byli skazani, którzy mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej, odmówił przyjęcia kolejnej - 92 osoby. Powód... przepełnienie. Informację potwierdził w rozmowie z Prawo.pl dyrektor placówki dr n. med. Ryszard Wardeński, dodając, że nie widzi możliwości by w tym momencie decyzja była inna.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Igor Tuleya z warszawskiego Sądu Okręgowego nie stawił się w środę na ponowne wezwanie do Prokuratury Krajowej, gdzie miał być przesłuchany w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy postępowania przygotowawczego. Przed budynkiem prokuratury odbyła się pikieta poparcia dla Tulei.
Krzysztof Sobczak
10.02.2021
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Wyrok w sprawie zawieszonego na trzy lata adwokata Michał K. z Oławy uchyliła Izba Dyscyplinarna SN, aby rzetelnie wyjaśnić sprawę. Obwiniony jako pełnomocnik archidiecezji wrocławskiej dążył do reprezentowania w tym samym czasie i poszkodowanego i pozwanej instytucji. Sąd dyscyplinarny uznał jego winę. Ale po złożonej kasacji Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła wyrok
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Policjant wykonując zadania służbowe może stosować środki przymusu bezpośredniego - m.in. chwyty obezwładniające, kajdanki, czy pałkę służbową. Ale powinien przy tym kierować się zasadą minimalizacji skutków i dostosowywania ich do zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia uprawnień.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie problem prawny podziału majątku między małżonkami, gdy ich nieruchomość wspólna znajduje się za granicą. Gdyby przyjąć, że może o tym rozstrzygać sąd państwa obcego, to trzeba by posłużyć się analogią do przepisów kodeksu postępowania cywilnego w sprawach uznania za zmarłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.02.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie dość że posłowie chcą na czas epidemii wprowadzić rozpatrywanie w sądach apelacyjnych spraw w składach jednoosobowych, to tę kontrowersyjną zmianę zamierzają uchwalić jako podwójną "wrzutkę" - covidowa zmiana w kodeksie karnym trafi do ustawy o zwalczaniu terroryzmu - pisze adwokat dr Mariusz Olężałek. I zastanawia się, czy ktoś jeszcze panuje nad taką legislacją.
Mariusz Olężałek
10.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spółka pozwała rencistkę domagając się od niej spłaty prawie pięciokrotności pożyczki, na podstawie dokumentów, których nie czytała. Kobieta podpisała je bo tak kazał jej były partner, znęcający się nad nią fizycznie i psychicznie. Sąd wydał nadaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, ale w ocenie Prokuratora Generalnego zrobił to nie badając potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej miała trafiać m.in. do Fundacji Lux Veritatis czy CBA Tymczasem celem Funduszu jest pomoc pokrzywdzonym przestępstwami, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarna - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi premiera Mateusza Morawieckiego o interwencje.
Patrycja Rojek-Socha
09.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelski złożył do Sądu Najwyższego kasację od wyroku, w którym mężczyzna został ukarany naganą za przemieszczanie się bez maseczki i uzasadnionej potrzeby. To już druga kasacja RPO, dzięki której SN będzie mógł się wypowiedzieć, co do zasadności karania obywateli za ograniczenia wprowadzone w pierwszym okresie epidemii koronawirusa.
Jolanta Ojczyk
09.02.2021
Koronawirus a prawo