Ministerstwo w ustalaniu zasad dotacji na odprawy w górnictwie szybsze od ustawodawcy

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Na najbliższym posiedzeniu Senat ma zająć się uchwaloną 1 października przez Sejm nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych już skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych.

25.10.2021

Kaczyński: Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będziemy płacić kary za Turów

Środowisko Finanse publiczne

Decyzja w sprawie kopalni, a w konsekwencji także elektrowni, jest niezgodna z prawem i jest jednym wielkim oszustwem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE nakładającą karę po 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów.

20.10.2021

Nowelizacja ustawy budżetowej na 2021 rok z podpisem prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Kancelaria prezydenta poinformowała we wtorek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej i okołobudżetowej na 2021 rok. Łączna kwota dochodów budżetu w 2021 roku po nowelizacji wyniesie ponad 482,98 mld zł a wydatki prawie 523,5 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 40,5 mld zł.

19.10.2021

Wynagrodzenia w administracji niskie, a do tego rozregulowane

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie ma pomysłu na spójny system wynagradzania administracji budżetowej. Nie ma systemu corocznej waloryzacji wynagrodzeń o stopień inflacji, wspólnego systemu dodatków i wartościowania stanowisk pracy. W efekcie już dziś wiele osób z kwalifikacjami pracuje za minimalne wynagrodzenie. A niedawne podwyżki dla VIP-ów wywróciły system mnożników, który obowiązuje w sferze budżetowej.

18.10.2021

NIK po kontroli w TVP: Nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarowaniu finansami

Finanse publiczne Spółki

Najwyższa Izba Kontroli zbadała czy TVP S.A. prawidłowo zarządzała majątkiem i gospodarowała środkami finansowymi w latach 2014–2020. W piątek opublikowała raport z tej kontroli, z którego wynika m.in., że w ostatnich latach finanse TVP S.A. opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa. Bez tego wsparcia spółka ponosiłaby straty.

15.10.2021

Sejm zaczął prace nad budżetem państwa na przyszły rok

Finanse publiczne

W czwartek Sejm rozpoczął prace nad ustawą budżetową na rok 2022. Dochody budżetu państwa mają wynieść 481,4 mld zł, wydatki zostały zaplanowane na 512,4 mld zł, a deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Sam produkt krajowy brutto (PKB) ma wzrosnąć o 4,6 proc. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, budżet na 2022 rok nie odzwierciedla stanu finansów państwa.

14.10.2021

Pandemia wpływa na poprawę kondycji FUS

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W sierpniu 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę prawie 6 mln osób. To spadek liczby świadczeniobiorców o 28,2 tys. osób w porównaniu do grudnia 2020 r. spowodowany nadmiarowymi zgonami. Zdaniem prawników, mniejsza liczba emerytów oznacza jednak, że ZUS będzie potrzebował mniejszej dotacji z budżetu państwa na obsługę wydatków FUS. I to prawie o 1 mld zł.

01.10.2021

Projekt nowelizacji tegorocznego budżetu bez istotnych zmian

Finanse publiczne

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok. Powodem jest rozdysponowanie sięgającej prawie 80 mld złotych nadwyżki budżetowej. Wieczorem Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła projekt. Istotnych poprawek nie wprowadziła.

29.09.2021

Projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ponownie skierowany do komisji

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do wchodzących w życie przepisów UE dotyczących wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych, tzw. pakietu IFD/IFR, wraca do Komisji Finansów Publicznych z poprawkami zgłoszonymi przez klub PiS w środę podczas drugiego czytania.

29.09.2021

MSWiA i związki zawodowe służb mundurowych doszły do porozumienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń

Finanse publiczne Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 roku w wysokości 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę przewiduje zawarte w piątek porozumienie między związkami zawodowymi służb mundurowych a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota ta uwzględnia waloryzację uposażeń przewidzianą w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc.

24.09.2021

MF: 43,4 mld zł nadwyżki w tegorocznym budżecie

Finanse publiczne

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował w czwartek, że Od stycznia do sierpnia 2021 r. dochody budżetu państwa wyniosły 320,1 mld zł, a wydatki 276,7 mld zł, na koniec sierpnia br. w budżecie odnotowano nadwyżkę na kwotę 43,4 mld zł. W związku z tak dobrymi wynikami rząd zaproponował kilka dni temu nowelizację tegorocznego budżetu.

23.09.2021

Rząd nie zamyka kopalni w Turowie. Nie zamierza też płacić kar

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Rząd nie zamierza wyłączyć z funkcjonowania kopalni Turów i elektrowni Turów. Elektrownia generuje od 4 do 7 proc. zapotrzebowania na energię, która zabezpiecza miliony obywateli. Są one bardzo ważne dla całego naszego systemu energetycznego - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, pytany o postanowienie TSUE w tej sprawie.

21.09.2021

Już w tym roku będą premie dla budżetówki

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, rząd postanowił przeznaczyć środki ma premie dla pracowników budżetówki i to już w tym roku. W przyszłym roku odmrożony zostanie fundusz nagród w wysokości 3 proc. oraz podniesiony fundusz wynagrodzeń o 4,4 proc.

21.09.2021

Dochody wyższe niż planowano - rząd proponuje nowelizację budżetu

Finanse publiczne

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji budżetu na 2021 rok. Dochody będą w tym roku o 80 mld zł wyższe od planowanych, co powoduje, że możemy więcej środków zainwestować, zaangażować - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Wskazał, że dobra sytuacja gospodarki to efekt tarcz antykryzysowych i dobrego stanu firm, a także sprawnego zarządzania.

21.09.2021

ZUS: Stabilna sytuacja FUS po 6 miesiącach 2021 roku

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu 2021 roku była stabilna. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń – czerwiec osiągnął poziom 80,4 proc. Koszty FUS wyniosły 139,2 mld zł i były o miliard złotych większe niż przed rokiem – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

16.09.2021

Sejm pracuje nad projektem o nowych ramach ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymagań dla firm inwestycyjnych - to cel projektu, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę. Chodzi o ustanowienie nowego systemu ostrożnościowego i zapewnienie firmom inwestycyjnym w całej UE działania w oparciu o jednolite regulacje.

15.09.2021

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują na koszt pracodawców

Finanse publiczne Prawo pracy

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników - żołnierzy WOT nie tylko muszą akceptować ich absencję, ale również nie są w stanie uzyskać od wojska rekompensat za ich nieobecności w pracy i wynagrodzenie, które w tym czasie muszą im wypłacać. Po kilka lat czekają na pieniądze, bo wojsko odmawia wypłat, dopóki żołnierz jest w służbie czynnej. Zdaniem prawników, przepisy wymagają pilnej zmiany.

08.09.2021

Duże miasta krytycznie o projekcie ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Plany Ministra Finansów przewidują pokrycie jedynie 1/3 traconych dochodów samorządów z PIT. Z uwagi na niespełnienie postulatu rekompensaty strat Unia Metropolii Polskim negatywnie ocenia zmiany, prowadzące do utraty blisko 100 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Organizacja przekonuje, że to wpłynie na pogorszenie jakości życia mieszkańców, szczególnie dużych miast.

03.09.2021

Minister finansów: Gospodarka i finanse publiczne w bardzo dobrym stanie

Finanse publiczne Finanse samorządów

Polska gospodarka i finanse publiczne są w bardzo dobrym stanie – powiedział w środę Tadeusz Kościński. Poinformował, że zamiast planowanego deficytu mamy obecnie w budżecie nadwyżkę, a na koniec roku deficyt osiągnie 15 mld zł, zamiast przewidywanych 85 mld. Nie wspomniał jednak o szybko rosnącym zadłużeniu państwa, na skutek wyprowadzenia wielu funduszy poza budżet.

01.09.2021
 
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski