Ustawa o waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

24.11.2022

Brak recesji, ale znaczne spowolnienie światowej gospodarki w 2023 roku

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse

Zastosowanie właściwych działań z zakresu polityki fiskalnej, pieniężnej oraz strukturalnej przy znacznym spowolnieniu globalnego wzrostu gospodarczego nie musi skutkować recesją w 2023 roku. Takie wnioski wynikają z prognozy makroekonomicznej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pt. Konfrontacja z kryzysem.

24.11.2022

GUS: W 2021 r. Polska wydała prawie 277,3 mld zł na świadczenia emerytalno-rentowe

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

W 2021 roku emerytury i renty przeciętnie miesięcznie pobierało 9 280,6 tys. osób, a łączna kwota świadczeń emerytalno-rentowych ogółem w Polsce wyniosła 277 286 mln zł i była wyższa o 6,4 proc. w porównaniu do 2020 r. – podał GUS. Najwyższe kwoty na świadczenia emerytalne z ZUS w 2021 r., podobnie jak w 2020 r., wypłacane były w województwach: śląskim – 31 531,2 mln zł i mazowieckim – 27 687,9 mln zł, a najniższe w województwie podlaskim – 4 518,7 mln zł.

22.11.2022

Sejm uchwalił ustawę luzującą tegoroczne rygory budżetowe

Finanse publiczne

Sejm uchwalił w środę ustawę, która pozwoli na swobodniejsze wydawanie pieniędzy na wojsko, pomoc walczącej Ukrainie oraz zwalczanie wysokich cen paliw i energii. Ustawa ma też zdjąć podatek z banków posiadających obligacje celowe. Dziś jego koszty i tak są pokrywane z państwowej kasy.

17.11.2022

Państwa członkowskie kończą negocjacje w sprawie budżetu UE na 2023 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Porozumieniem zakończyły się negocjacje w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej na 2023 rok prowadzone pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą UE. Podczas ustaleń szczególną uwagę zwrócono na wsparcie dla tzw. zielonej i cyfrowej transformacji oraz działania związane z prowadzoną w dalszym ciągu wojną na Ukrainie, na które dodatkowo zwiększono środki finansowe.

17.11.2022

Ministerstwa dementują doniesienia o podatku na budowę elektrowni jądrowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie odniosły się do doniesień medialnych, zgodnie z którymi rząd miałby rozważać wprowadzenie nowej daniny w celu sfinansowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. - Nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej - poinformowały resorty.

03.11.2022

Gospodynie muszą zwracać pieniądze za festyny z programu #SzczepimySię

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Zamiast 24 festynów promujących szczepienia w gminie Ulhówek (woj. lubelskie), zorganizowano dwa. ARiMR najpierw przyjęła sprawozdania Kół Gospodyń Wiejskich, ale potem dopatrzyła się nieprawidłowości i zażądała zwrotu środków. Słuszność decyzji agencji potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Wszystkie koła będą musiały zwrócić pieniądze.

22.10.2022

MFiPR: Pierwsza zaliczka z unijnego budżetu trafiła już do Polski

Środowisko Finanse publiczne Prawo unijne

Komisja Europejska wypłaciła pierwszą zaliczkę w wysokości 5,5 mln euro na Program Pomoc Techniczna. Wkrótce spodziewamy się kolejnych wpłat – poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak podano, Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę 13 warunków, a w zakresie pozostałych siedmiu toczy się dialog techniczny ze stroną polską.

18.10.2022

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

W 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Zagwarantowana zostanie też minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i renta socjalna zostanie podwyższona do 1588,44 zł – zdecydował we wtorek rząd. W przyszłym roku, na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych rząd przeznaczy ok. 42 mld zł.

18.10.2022

Prof. Stec: Finanse słabym punktem reformy samorządowej i jest coraz gorzej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Istniejący w Polsce model samorządu terytorialnego to rozsądny podział zadań pomiędzy administrację rządową i samorządową. Niestety, w procesie jego tworzenia nie udało się stworzyć dobrych podstaw finansowych dla działania samorządu. A teraz obserwujemy konsekwentny demontaż obu elementów tego systemu – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

17.10.2022

Budżet na 2023 rok w Sejmie - znaczny przyrost dochodów i wydatków

Finanse publiczne Finanse samorządów

Sejm skierował w piątek do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy budżetowej na rok 2023. Zgodnie z projektem wydatki przyszłorocznego budżetu osiągną rekordową wysokość 669 mld zł, a dochody 604,4 mld zł. Będzie to efektem znacznie wyższych niż dotychczas wpływów z podatków. Rząd przewiduje na 2023 rok niemal 10-procentową inflację.

07.10.2022

Kamienie milowe dotyczące stanowienia prawa bez realizacji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Do końca drugiego kwartału tego roku miała powstać ustawa o Komitecie Monitorującym wprowadzanie Krajowego Planu Odbudowy, a także wymóg prawny konsultowania się z partnerami społecznymi przy projektach poselskich. Polska nie dotrzymała też terminu zmiany regulaminów Rady Ministrów, Sejmu i Senatu w zakresie stanowienia prawa. To będzie ocenione przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność KPO.

06.10.2022

Wysoka inflacja daje budżetowi dodatkowe miliardy

Finanse publiczne CIT VAT Akcyza

Wysoka inflacja generuje wyższe dochody budżetu państwa. Każdy jej punkt procentowy to 4,7 mld zł więcej w państwowej kasie. Z kolei tarcza antyniflacyjna co miesiąc zmniejsza wpływy z VAT o 2,4 mld zł - wyliczyło Ministerstwo Finansów. Liczby te podano przy okazji prac nad przedłużeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej.

05.10.2022

Minister: Samorządy mają się dobrze finansowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów CIT PIT

Samorządy są w dobrej kondycji finansowej, a ich dochody z podatków wzrosły o 67 proc. w porówaniu z 2015 rokiem - zapewnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jeszcze w tym tygodniu do samorządów ma trafić około 4,5 mld zł przyspieszonego wsparcia na pokrycie ubytków w bieżących dochodach.

05.10.2022

Danina Sasina jeszcze nie jest przesądzona - rząd się nią na razie nie zajął

Finanse publiczne Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Kształt zapowiadanego nowego podatku od nadmiarowych zysków jeszcze nie został ustalony. Projekt ma być wypracowany w ciągu 2-3 tygodni i wbrew pierwotnym planom, poprzedzony konsultacjami społecznymi. W rządzie też ujawniły się różnice zdań na temat nowej daniny. Minister rozwoju Waldemar Buda sugeruje: decyzje w tej sprawie będą podjęte na szczeblu unijnym.

29.09.2022

Rząd przyjął strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych

Finanse publiczne

Rada Ministrów przyjęła w środę Strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023–2026, przedłożoną przez ministra finansów. Przyjęte założenia makroekonomiczne i fiskalne są zgodne z założeniami projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Z dokumentu wynika, że na koniec 2022 r. relacja państwowego długu publicznego do PKB obniży się do 40,5 proc., a na koniec 2023 r. wyniesie 40,6 proc.

28.09.2022

Nadzwyczajne zyski lub straty to dodatkowy podatek do zapłaty

Finanse publiczne Spółki Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Duże firmy zapłacą dodatkowe daniny, jeśli będą deficytowe albo zwiększą zyski. Taki paradoks może wyniknąć z równoczesnego obowiązywania podatku minimalnego oraz nowej daniny od nadmiarowych zysków. Ta ostatnia ma objąć nie tylko sektor paliwowy, w którym ze względu na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, takie zyski dziś najczęściej występują.

28.09.2022

Będzie podatek od nadzwyczajnych zysków spółek skarbu państwa

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Ministerstwo aktywów państwowych zapowiedziało wprowadzenie opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa. Szacowane wpływy - 13,5 mld zł – mają zostać przeznaczone na rozwiązania chroniące, gospodarstwa domowe samorządy i instytucje wrażliwe przed rosnącymi cenami energii.

25.09.2022

MF nagradza swoich funkcjonariuszy i pracowników, szczególnie za Polski Ład

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Resort finansów nagradza swoich pracowników i funkcjonariuszy za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. W ciągu niecałych czterech ostatnich lat na nagrody przeznaczono niemal 200 milionów złotych. Duża część tej kwoty dotyczy okresu, kiedy w resorcie trwały prace nad przygotowaniem i wdrażaniem przepisów podatkowej części Polskiego Ładu – takie wnioski wynikają z udzielonej właśnie odpowiedzi na interpelację poselską.

22.09.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie finansowania z KPO, ale fundusze będą po spełnieniu kamieni milowych

Finanse publiczne Prawo unijne

Komisja Europejska poinformowała o podpisaniu umowy z Polską dotyczącej finansowania z Funduszu Odbudowy. Konieczne jest jeszcze podpisanie porozumienia operacyjnego. Potem państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele. W przypadku Polski to m.in. tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności.

20.09.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski