Akcyza na płyn hamulcowy - uszczelnienie czy nowy podatek?

Akcyza

Ministerstwo Finansów przygotowuje duże zmiany w VAT i akcyzie. Ma to być kolejny etap uszczelnienia systemu podatkowego w ramach pakietu paliwowego. Wiele wskazuje na to, że płyny hamulcowe do samochodów staną się opodatkowanym towarem akcyzowym. W rezultacie ich cena wzrośnie.

30.11.2018

Podatek węglowodorowy do likwidacji

Finanse

Ministerstwo Finansów nie chce już podatku węglowodorowego. Danina ta miała początkowo zapewnić budżetowi państwa udział w zyskach z tytułu wydobycia gazu łupkowego. Jest już projekt specjalnej ustawy.

29.11.2018

Nabycie wierzytelności, czyli jak rozpoznać koszt podatkowy

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku zmienią zasady rozliczania wierzytelności. Nowelizacja ustawy jest korzystna dla podatników. Po pierwsze - reguluje kwestie dotyczące ich nabycia, po drugie - pozwala na efektywne ujęcie kosztu nabycia zarówno pojedynczej, jak i pakietu wierzytelności – tłumaczy Ewa Flor, doradca podatkowy.

29.11.2018

Przy podatkach firmy chętnie korzystają z technologii

Rachunkowość

Najnowsze technologie są coraz istotniejszym czynnikiem zmian w obszarze podatków. Aż 91 proc. firm spodziewa się, że nowe rozwiązania pomogą w rozliczeniach z fiskusem. Zdaniem 87 proc. badanych przyczynią się do zmniejszenia liczby błędów. Są jednak zbyt drogie. Potwierdza to najnowszy raport KPMG.

28.11.2018

Fiskus wycofał się ze sporu o zwolnienie z PIT

PIT

Organy podatkowe zbyt restrykcyjnie liczyły termin nabycia nieruchomości po zawarciu umowy rozszerzającej wspólność majątkową. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Fiskus wycofał złożoną skargę i uznał rację podatnika.

27.11.2018

Dziedziczenie firmy bez podatku od spadku

Małe i średnie firmy Finanse Podatek od spadków i darowizn

25 listopada 2018 roku zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Nie trzeba będzie płacić podatku od odziedziczonej firmy. Na zmianie skorzystają także spadkobiercy spoza kręgu najbliższej rodziny.

22.11.2018

Nowa matryca stawek przyniesie też podwyżkę VAT

VAT

Planowane przez Ministerstwo Finansów uporządkowanie stawek miało w ogólnym rozrachunku nie spowodować podwyżek VAT. Okazuje się jednak, że po wejściu w życie nowych przepisów, niektóre towary będą opodatkowane wyżej niż teraz. Wzrost VAT będzie dotyczył m.in. produktów leczniczych weterynaryjnych i owoców morza.

22.11.2018

MF planuje likwidację niektórych deklaracji VAT

VAT

Najpewniej od połowy 2019 roku nie będzie trzeba wysyłać niektórych deklaracji VAT. Organy podatkowe skorzystają z danych z jednolitych plików kontrolnych. W przyszłym roku ruszy także usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.

21.11.2018

Wysokość VAT zależna od stanu finansów?

Finanse publiczne VAT

Rząd chce, aby obniżenie stawek VAT do poprzedniego poziomu uzależnione było od kondycji budżetu państwa. Być może konieczne warunki uda się spełnić już w 2019 roku.

21.11.2018

Dyrektorzy finansowi widzą zaostrzenie polityki podatkowej

Ordynacja Finanse

Fiskus coraz mocniej dociska firmy. Zauważa to ponad 70 proc. ankietowanych. Jest to o niemal 30 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Taki jest wniosek z drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych.

20.11.2018

Biegli rewidenci obawiają się projektowanego przez MF nadzoru

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów planuje powołanie nowej instytucji, która będzie nadzorowała prace biegłych rewidentów. Ma to być Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Projekt ustawy jest już gotowy, ale zdaniem samorządu biegłych propozycje resortu nie są dobrym pomysłem.

20.11.2018

Ceny transferowe – będą zmiany w zasadach wyceny transakcji

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku będzie można stosować sześć, a nie jak obecnie pięć, metod wyceny transakcji zawieranych przez podmioty powiązane. Zmienią się także zasady weryfikacji ceny rynkowej. Projekt rozporządzeń został ogłoszony w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

19.11.2018

MF: System bankowy jest bezpieczny

Prawo gospodarcze Finanse

Getin Noble Bank i Idea Bank na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Sytuacja obu instytucji była przedmiotem wczorajszego, specjalnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. Ma to związek z tzw. aferą KNF.

19.11.2018

MF zapowiada likwidację w 2019 r. niektórych deklaracji VAT 

VAT Prawo gospodarcze

W połowie przyszłego roku planowana jest likwidacja niektórych deklaracji VAT – poinformowali w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Od września 2019 r. ma też ruszyć usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.

16.11.2018

MF konsultuje zmiany w nadzorze nad audytorami

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich oraz powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego - to zmiany przewidywane w projekcie ustawy, który Ministerstwo Finansów uzgadnia właśnie z zainteresowanymi środowiskami i instytucjami. Konsultacje potrwają do czwartku 14 listopada br.

13.11.2018

Ustawa okołobudżetowa na 2019 rok uchwalona

Finanse publiczne

Sejm uchwalił w piątek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r., czyli tzw. ustawę okołobudżetową. To ustawa nierozerwalnie związana z projektem budżetu na 2019 r.

09.11.2018

MF: Matryce VAT ułatwią rozliczanie podatku

VAT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nowe matryce VAT, których stosowanie ma uprościć system i zdecydowanie ograniczyć niekonsekwencje w stosowaniu stawek VAT. Jak podkreśla MF, proponowane rozwiązania nie mają celu fiskalnego, dzięki nim stawki VAT będą prostsze i łatwiejsze w użyciu.

09.11.2018