Prawo.pl
Zwolnienie z cła i VAT przywozu do Polski towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID-19 będzie obowiązywało do 31 grudnia 2021 roku. Decyzja Komisji Europejskiej ma związek z utrzymującym się zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny potrzebny przy zwalczaniu epidemii.
Krzysztof Koślicki
27.04.2021
VAT Zawody medyczne
Systematycznie rośnie liczba firm rejestrowanych przez internet. W 2020 r. założono w ten sposób prawie 110 tys. firm, czyli 42 proc., a w I kwartale tego roku już 54 proc. firm. Wkrótce, wpisu online do CEIDG będzie można dokonywać już tylko przez platformę Biznes.gov.pl w ramach Konta Przedsiębiorcy – informuje ministerstwo rozwoju pracy i technologii.
Robert Horbaczewski
27.04.2021
Nowe technologie Małe i średnie firmy

Terminu przesunięcia PIT nie będzie

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Jeszcze dwa lata temu na roczne rozliczenie przedsiębiorcy i księgowi mieli cztery miesiące. Zeznania były składane od stycznia do kwietnia. Teraz ustawowy termin na złożenie rozliczeń PIT przypada na okres od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. To dużo krótszy czas. I może wszystko byłoby świetnie gdyby nie fakt, że ministerstwo w tym czasie nie udostępniło formularzy.
Edyta Zaniewicz
27.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Krajowa Informacja Skarbowa poprawia niekorzystne dla podatników interpretacje. Mimo twardego stanowiska sądów, przez lata domagała się podatku od paliwa w służbowych samochodów wykorzystywanych przez pracowników do prywatnych celów. Określony w przepisach ryczałt obejmuje jednak wszystkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.
Krzysztof Koślicki
27.04.2021
PIT Rachunkowość
Ponad 440 organizacji i instytucji przekazało Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii swoje uwagi do projektu ustawy o fundacji rodzinnej, która ma ułatwiać przejmowanie firm po śmierci właścicieli. Sporne kwestie, to m.in. zagadnienia dotyczące opodatkowania, zachowku, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną, a także nazwa „fundacja rodzinna”.
Krzysztof Sobczak
26.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wyrok TSUE pomoże odzyskać podatek, ale nie wszystkim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne
Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uporządkował nieco kwestię opodatkowania VAT posiłków sprzedawanych na wynos w barach szybkiej obsługi. Ma on duże znaczenie dla branży gastronomicznej, bo pozwoli części z firm korzystać z niższego opodatkowania, jednak – jak twierdzą eksperci – nadpłacony podatek trudno będzie odzyskać.
Krzysztof Koślicki
26.04.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne
Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. I dodał, że dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy.
Krzysztof Sobczak
25.04.2021
PIT RODO
Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni – ostatnie zmiany przepisów nie uprościły znacząco ich życia. Różne nowelizacje dokładają tylko kolejnych obowiązków. Pracę komplikuje dodatkowo epidemia Covid-19 i utrudnione kontakty z pracownikami skarbówki. Podobnych wyzwań jest więcej. Zapraszamy zatem do udziału w badaniu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.
Krzysztof Koślicki
23.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Przy stosowaniu stałych cen ewidencyjnych wymagane jest uwzględnienie różnic, jakie występują pomiędzy zastosowaną ceną ewidencyjną a rzeczywistymi kosztami wytworzenia. W wyniku różnic pomiędzy cenami ewidencyjnymi a kosztami wytworzenia powstają tzw. odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów
Tadeusz Waślicki
23.04.2021
Rachunkowość
Polska Izba Książki przedstawiła projekt ustawy o ochronie rynku książki. Chodzi o wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przez 12 miesięcy od wydania tytułu będzie obowiązywała jednakowa cena okładkowa. Sklepy natomiast mogłby stosować maksymalnie 5-procentowy rabat.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
Domowe finanse VAT Finanse
Sprzedaż dań w lokalach gastronomicznych szybkiej obsługi, które kupujący zamierza wziąć na wynos, podlegała w czasie, którego dotyczyła sprawa 5-procentowej stawce VAT. Taki zakup nie jest usługą restauracyjną, ponieważ klient rezygnuje z korzystania z infrastruktury lokalu. Usługa gastronomiczna i dostawa gotowych posiłków i dań to nie to samo – potwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
VAT Prawo unijne
Fiskus coraz bardziej interesuje się podmiotami działającymi w grupie - rozliczenia firm powiązanych są coraz częściej kontrolowane. Obok cen transferowych, skarbówka bacznie przygląda się też umowom dotyczących usług niematerialnych. Sprawdza, czy są one faktycznie świadczone i jakie korzyści ma z tego firma, która za nie płaci.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
CIT Doradca podatkowy

Ulga na dziecko najpopularniejszym odliczeniem

Domowe finanse PIT Rachunkowość
81 proc. podatników rozliczy w tym roku swój roczny PIT przez internet. Blisko 8 na 10 z nich wesprze w formie jednego procenta wybraną organizację pożytku publicznego. Najpopularniejszym odliczeniem jest cały czas ulga na dziecko. Korzysta z niej 46 proc. respondentów. Takie wnioski wynika z przedstawionego w środę badania KPMG w Polsce.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość

Mikrorachunek podatkowy przyjmie kolejne daniny

Ordynacja Rachunkowość Finanse
Lista płatności dokonywanych na mikrorachunek została rozszerzona. Obejmie więcej tytułów niż podatki dochodowe - PIT i CIT i podatek od towarów i usług. Ministerstwo Finansów zmieniło zasady korzystania z mikrorachunków podatkowych. Zmiany obowiązują od 15 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Finanse
Spółki komandytowe, które na mocy przepisów przejściowych, odroczyły wpadnięcie w CIT do 1 maja 2021 roku, mają teraz kłopoty. Nie mogą zarejestrować tego w sądzie. W praktyce nie ma też możliwości przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną z dniem 1 maja. Wszystko dlatego, że ustawodawca zapomniał o regulacjach kodeksu spółek handlowych. Firmy będą więc musiały sporządzać sprawozdania finansowe i bilanse za kilka dni maja.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Sejm przyjął we wtorek zmiany w przepisach karnych. Fiskus skorzysta na koronawirusie - epidemia da mu więcej czasu na ściganie niezapłaconych podatków. Upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Istnieje też ryzyko, że prawo zadziała wstecz. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład stawiania interesów penalnych państwa ponad prawami obywateli.
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Ordynacja Doradca podatkowy

Więcej czasu na złożenie TPR

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Firmy mają więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych. Później będzie można także złożyć oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zmiana terminów wynika z ostatniej nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Kluczowe jest ustalenie, czy nadal jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, a dopiero później analizowanie możliwości uzyskania rezydencji innych państw. Jest bowiem możliwe, że w tym samym czasie dwa państwa uznają nas za rezydenta i będą domagać się podatku – mówi Tomasz Krzywański, adwokat w zespole doradztwa dla klientów indywidualnych kancelarii GWW .
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Budynek nabyty w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Brak konieczności długotrwałej amortyzacji potwierdza wydana właśnie interpretacja podatkowa. Stanowisko fiskusa jest wyjątkowo korzystne, eksperci zalecają jednak ostrożność.
Krzysztof Koślicki
19.04.2021
CIT PIT Koronawirus a prawo
Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości. Wprowadzony w styczniu 2021 roku limit dotyczy dopiero tegorocznych zarobków. Możliwe jest też całkowite uniknięcie polskiego podatku. Trzeba jednak udowodnić, że nie jest się w Polsce rezydentem podatkowym. Nie jest to wprawdzie proste, ale możliwe.
Krzysztof Koślicki
17.04.2021
Domowe finanse PIT
Jednym z istotniejszych kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest koszt wynagrodzeń oraz związanych z nim składników. Zarówno ustawa o CIT jak i ustawa o PIT przewiduje szczególne momenty, w których podatnik może ująć w rachunku podatkowym te ważne i znaczące koszty.
Krzysztof Kaźmierski
16.04.2021
CIT Rachunkowość
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że szkoły publiczne, które wydają uczniom duplikaty świadectw i legitymacji nie muszą naliczać z tego tytułu VAT. Dokumenty te nie dotyczą działalności komercyjnej. Są związane z sferą publiczną i realizacją zadań własnych. Nie podlegają zatem opodatkowaniu VAT.
Krzysztof Koślicki
16.04.2021
VAT Rachunkowość
Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
15.04.2021
CIT Doradca podatkowy
Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym – z takim apelem zwróciły się do rządu 33 organizacje biznesowe i think tanki, w tym Konfederacja Lewiatan. Bo, jak twierdzą, klin podatkowy to atut w okresie odbudowywania gospodarki po kryzysie związanym z epidemią COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2021
PIT Prawo pracy Finanse
Minister finansów będzie zajmował się stosowaniem przepisów dotyczących tzw. opłaty cukrowej i małpkowej. Interpretacje podatkowe w tym zakresie będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zmiany wynikają z, podpisanej już przez prezydenta, nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Koślicki
13.04.2021
Ordynacja Rachunkowość
Programistom coraz trudniej korzystać z IP Box i 5-proc. stawki podatku dochodowego. Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że fiskus od jakiegoś czasu robi wszystko, by nie zgodzić się na niższą daninę. Najnowsza odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest tego najlepszym przykładem. Wcześniejsze korzystne odpowiedzi nie dają natomiast żadnej ochrony.
Krzysztof Koślicki
13.04.2021
CIT PIT Rachunkowość
Do końca kwietnia coraz mniej czasu. Termin rozliczenia rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Dla osób niebędących specjalistami w kwestii podatków wybór właściwego formularza do dokonania rozliczenia rocznego może okazać się ogromnym problemem. Formularze PIT omawia Joanna Klimek, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Joanna Klimek
12.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
W dniach 16-17 kwietnia 2021 roku odbędzie się 14. już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego pt. „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?". Spotkanie w tym roku odbędzie się online. Wezmą w nim udział zarówno najwybitniejsi przedstawiciele nauki i praktyki prawa podatkowego, jak i liczni studenci i doktoranci z całej Polski.
Krzysztof Koślicki
12.04.2021
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi gospodarki cyfrowej. Akt o rynkach cyfrowych wprowadzi do europejskiego systemu prawnego kategorię tzw. strażników dostępu, kontrolujących dostęp do informacji i usług. Za naruszenie przepisów będą groziły surowe kary - nawet 10 proc. całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa na świecie – pisze Paweł Uściński.
Paweł Uściński
12.04.2021
Finanse Prawo unijne
Termin na rozliczenie rocznego PIT zbliża się nieubłaganie. Trzecia fala pandemii, utrudnione kontakty z urzędami skarbowymi, kwarantanna pracowników biur rachunkowych, komplikują sytuację. Ministerstwo Finansów, wzorem ubiegłego roku, powinno więc wydłużyć termin na złożenie PIT za 2020 rok. Tym bardziej, że więcej czasu na rozliczenie dało już firmom płacącym CIT.
Krzysztof Koślicki
12.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość