TK: Za użytkowanie budynku bez pozwolenia nie grozi więzienie

Budownictwo

Przepis prawa budowlanego pozwalający na karanie za użytkowanie obiektu niezgodnie z przepisami jest niekonstytucyjny. Tak uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ustawodawca nie sprecyzował bowiem o jakie przepisy chodzi, czy prawa budowlanego, czy też inne, np. rozporządzenia. W efekcie nie można karać grzywną czy więzieniem, np. za brak pozwolenia na użytkowanie.

09.02.2021

TSUE: Przy poborze opłat i podatków państwo może zrezygnować z gotówki

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że państwo członkowskie należące do strefy euro może zobowiązać organy swojej administracji do przyjmowania płatności w gotówce. Może ono jednak również ograniczyć możliwość dokonywania płatności w gotówce ze względu na interes publiczny.

09.02.2021

Odpady zielone nie muszą być odbierane z nieruchomości

Środowisko Domowe finanse

Rada gminy może uchwalić, że odpady zielone będą przyjmowane wyłącznie w punkcie selektywnej zbiórki, do którego będzie musiał przywieźć je właściciel. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w...

09.02.2021

SN ma ustalić, jak liczyć głosy za uchwałą akcjonariuszy

Prawo cywilne Spółki

Sąd Apelacyjny w Krakowie ma wątpliwość, czy sądy mogą potwierdzać, że wbrew treści protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy spółki, a w efekcie i wbrew stanowisku spółki, za przyjęciem określonej uchwały oddano liczbę głosów wystarczającą do uznania, że uchwała została podjęta. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w tej sprawie.

09.02.2021

SN: Strona może bez pomocy zawodowego pełnomocnika cofnąć skargę kasacyjną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Co do zasady strony nie mogą samodzielnie składać pism procesowych w postępowaniu kasacyjnym. Strona może jednak zdecydować o cofnięciu skargi. Nie ma podstaw do kontroli przez sąd wniosku w tym przedmiocie. Postępowanie kasacyjne powinno wtedy ulec umorzeniu - orzekł Sąd Najwyższy.

09.02.2021

To już linia orzecznicza - mandaty sanepidu bez podstawy prawnej

Koronawirus

Sądy administracyjne nie mają już wątpliwości i zgodnie uchylają kary nakładane przez inspektorów sanitarnych na ludzi, którzy naruszyli zakazy związane z ograniczaniem praw i wolności obywatelskich. Wskazują, że ustawa, na podstawie której nakładane są mandaty nie zawiera wytycznych dotyczących treści wydanego na tej podstawie przez rząd rozporządzenia.

09.02.2021

SN: Syndyk miał prawo domagać się zwrotu udziałów w SKOK

Prawo cywilne

Jeśli pozwany prowadził działalność przestępczą na szkodę Kasy – skutkującą powstaniem w jej majątku szkody o znacznej wartości, to uwzględnienie rozpoznawanej skargi nadzwyczajnej na rzecz członka Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej jest niemożliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

08.02.2021

SN: Asesor może orzekać w sprawach karnych

Prawo karne

Asesor sprawuje wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych jak sędzia, co nie ulega najmniejszej wątpliwości - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał też, że ustawodawca wprowadzając do porządku prawnego instytucję asesora sądowego w lipcu 2015 r., zrealizował wszystkie wymogi, jakie zostały dla tej instytucji określone w wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

06.02.2021

WSA: Rada gminy nie decyduje o odległości uli od granicy nieruchomości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nakaz trzymania pszczół w pniach zasadniczo mieści się w delegacji ustawowej do uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku gminie. Jednak wprowadzenie przepisu określającego odległość od granicy nieruchomości i sposób ustawienia uli stanowi ingerencję w stosunki sąsiedzkie, które są regulowane przez Kodeks cywilny. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

06.02.2021

Strasburg: Ciąża to nie powód, by uznać umowę o pracę za fikcyjną

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odmówienie ciężarnej kobiecie prawa do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z tego powodu, iż rozpoczęła zatrudnienie w trakcie trwania procedury zapłodnienia in vitro, stanowiło dyskryminację i naruszenie prawa do poszanowania mienia skarżącej - uznał w wydanym w czwartek orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.02.2021

Strasburg: Molestowanie seksualne małoletnich jest nieludzkie i poniżające - państwo musi z tym walczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby uznał, iż molestowanie seksualne dzieci stanowi przypadek nieludzkiego i poniżającego traktowania, a na państwie spoczywa obowiązek gruntownego wyjaśnienia okoliczności takiej sprawy. Zdaniem ETPC, zasadnicze znaczenie w takich przypadkach ma nie sama regulacja prawnokarna, lecz skuteczność prowadzonego postępowania karnego.

05.02.2021

Kłamstwem naraził firmę na lockdown i za to stracił pracę. Sąd uznał rację pracodawcy

Prawo pracy Koronawirus

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 29 stycznia 2021 roku oddalił apelację Piotra G., który walczył przed sądem o odszkodowanie za niezgodne z prawem, jak twierdził, zwolnienie dyscyplinarne. Sąd uznał, że pracodawca nie ma obowiązku tolerowania umyślnego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika, a tym bardziej sytuacji, w której pracownik ten go okłamuje.

04.02.2021

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

SN: Kasacja radcy prawnego nie będzie przyjęta, gdy podważa skład sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zasadnie - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - odmawia przyjęcia kasacji, które podważają obsadę składu sądu orzekającego. Według Izby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r. przesądza o tym, że sędziowie tej Izby zostali wybrani zgodnie z prawem.

04.02.2021

Izba Pracy SN odpowie, czy ZUS może skontrolować składki kobiet w ciąży

Ubezpieczenia społeczne

Deklarowanie wysokiej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą i rodzące dzieci może prowadzić do wniosku, że z założenia wynik finansowy jest nieistotny, a jedynym celem jest uzyskanie wysokich świadczeń - stwierdził sąd okręgowy. Ale zapytał Sąd Najwyższy, czy ZUS może w tej sytuacji weryfikować wypłacone kwoty.

04.02.2021

Strasburg: Możliwe odebranie ubezwłasnowolnionemu czynnego prawa wyborczego

Wybory

Odebranie prawa do oddania głosu w wyborach do parlamentu ze względu na pozbawienie zdolności do czynności prawnych nie narusza prawa skarżących do wolności wyborów - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 2 lutego 2020 r. Zdaniem ETPC duńskie prawo jest w tym zakresie zgodne z międzynarodowymi umowami chroniącymi prawa człowieka.

03.02.2021

SN odpowie, czy spółdzielnia za zarządzanie może obciążyć VAT-em

VAT Prawo gospodarcze Zarządzanie

VAT nie może być doliczony do opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeśli wewnętrzne przepisy spółdzielni regulujące ustalanie wysokości wymiaru opłat pobieranych od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, takiej możliwości nie przewiduje - uważają sędziowie sądu okręgowego. Czy jest to słuszny pogląd zdecyduje Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

03.02.2021

WSA: Niepodjęcie uchwały o zmianie składu komisji poza kontrolą sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Nowo powstały klub radnych miał prawo delegować swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Projekt uchwały w tej sprawie nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów w radzie gminy. Akt ten więc nie wszedł w życie i nie obowiązuje, przez co sąd nie może go skontrolować. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

02.02.2021

SN nie wyjaśnił, czy instytucja może ukraść tożsamość

Prawo karne RODO

Jeśli przyjąć, że niedopuszczalne jest karanie za kradzież tożsamości instytucji i organizacji w celu wyrządzenia szkody majątkowej, to prokurator nie może w ogóle wszczynać śledztwa lub dochodzenia - tak wynika z uzasadnienia postanowienia Izby Karnej Sądu Najwyższego, która jednak odmówiła podjęcia uchwały.

01.02.2021

TSUE: Ogłuszenie zwierzęcia przed ubojem rytualnym zgodne z unijnym prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie, aby państwo członkowskie wprowadziło przepisy zobowiązujące do ogłuszenia zwierzęcia przed jego uśmierceniem w ramach uboju rytualnego. Obowiązek ten nie narusza wolności religii i nie dyskryminuje jej wyznawców. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która zawisła przed belgijskim Trybunałem Konstytucyjnym.

31.01.2021