WSA: Przedsiębiorcy nie można wykluczyć z ubiegania się o dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Rada gminy nie może zawężać kręgu podmiotów uprawnionych do dotacji celowej na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Może natomiast ten krąg rozszerzyć – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

11.03.2019

SN: Po rozwodzie trzeba rozliczyć nakłady poczynione w rodzinie

Prawo cywilne

Kupno domu przez teścia stało się przyczyną sporu między rozwiedzionymi małżonkami. Sąd Najwyższy orzekł, że w wyniku podziału majątku trzeba rozliczyć się z nakładu, bo przysporzenie nie stało się majątkiem osobistym jednego z małżonków.

09.03.2019

Strasburg: Więzienie za zniesławienie narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne

Wymierzenie kary pozbawienia wolności dla dziennikarza za podanie nieprawdziwej wiadomości o tym, jakoby 13-letnia dziewczynka została zmuszona do aborcji przez rodziców i kuratora, stanowiło naruszenie dziennikarskiej wolności wypowiedzi - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

08.03.2019

Rejestr przetwarzania danych to nie jest informacja publiczna

RODO

Urząd nie ma obowiązku udostępniać czynności przetwarzania danych oraz ich rejestrów, bo to nie jest informacja publiczna. Są to dokumenty wewnętrzne, które służą zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, ale opinie prawników są podzielone.

08.03.2019

SN: Zadośćuczynienie dla aktorki i przeprosiny za kłamstwa w mediach

Prawo cywilne

Nawet jeśli naruszenie dóbr osobistych przez media nie było drastyczne, to poszkodowani krytyką artyści mogą żądać skutecznie zadośćuczynienia. Niezależnie, czy osoby te już uzyskały rekompensatę pieniężną w innych procesach o ochronę dóbr osobistych - orzekł Sąd Najwyższy.

07.03.2019

SN: Omyłka przy wprowadzaniu e-ksiąg wieczystych pozbawiła bank hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po digitalizacji rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych objęła tylko wersję cyfrową - stwierdził Sąd Najwyższy. - A zatem błąd przy tworzeniu elektronicznych ksiąg zadziałał na niekorzyść instytucji, która zabezpieczyła wierzytelność w wersji papierowej - dodał, nie uznając argumentacji banku.

07.03.2019

NSA: Nazwa obiektu budowlanego nie przesądza o jego funkcji

Administracja publiczna Budownictwo

Organ administracji architektoniczno–budowlanej ma obowiązek ustalenia rzeczywistego rodzaju projektowanego obiektu. NSA uznał, że od szczegółowej kontroli nie zwalnia go ustalenie nazwy, która została podana w projekcie budowlanym i we wniosku o pozwolenie na budowę.

06.03.2019

SN: Prokurator wydalona ze służby, bez środków do życia

Prawnicy Prokuratura

Najsurowszy wymiar kary musi mieć społeczne oddziaływanie - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Kara ma charakter prewencyjny dla środowiska prokuratorskiego. Dla obwinionej prokurator nie jest zemstą, lecz jest adekwatna do okoliczności - dodał sąd.

06.03.2019

SN: Samorząd notarialny testuje prawo kosztem swoich członków

Prawnicy

Pisemna umowa najmu lokalu przeznaczonego na kancelarię notarialną nie jest konieczna - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał wyrok uniewinniający rejenta. Okazanie tytułu własności lokalu podczas wizytacji też nie jest obowiązkowe - podkreślił SN.

05.03.2019

Strasburg: Kontrola pasażerów na lotnisku nie może być nieograniczona

Prawo karne Policja

Brytyjska ustawa zezwalająca na zaostrzoną kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach i umożliwiająca zatrzymanie, przeszukanie i przesłuchanie pasażera bez uzasadnionej przyczyny, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego pasażerki - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.03.2019

NSA: Strona sporu sądowego otrzymuje akta w trybie kpa

Administracja publiczna

Gdyby spółka żądała akt na podstawie kodeksu, minister spraw wewnętrznych przekazał by jej do dokumenty wglądu. Ale skoro chciała dostępu w trybie informacji publicznej, to nie miała szans na wygraną przed sądami administracyjnymi, zwłaszcza, że nie wskazała o jakie konkretnie dokumenty chodzi - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.03.2019

SN: Dzięki opinii biegłego kardiologa, oskarżony nie musi daleko podróżować

Opieka zdrowotna

Z opinii lekarskiej wynikało, że oskarżony nie powinien podróżować 600 km z miejsca zamieszkania do siedziby właściwego sądu. Było to związane z jego problemami zdrowotnymi, które mogłyby nasilić się. Aby proces mógł się toczyć, trzeba wyznaczyć inny sąd do rozpoznania sprawy - orzekł Sąd Najwyższy.

04.03.2019

Sąd: Sprzedaż mieszkania nie rozciąga się na korzystanie z garażu

Prawo cywilne Budownictwo

Zanim pozwani sprzedali powódce lokal z udziałem w gruncie, zwrócili użyczone im klucze do garażu. Choć formalnie byli współwłaścicielami tego pomieszczenia, niemniej nie mogli oni z niego korzystać, gdyż dokonano wcześniej podziału rzeczy w naturze. Skoro pozwani nie mają kluczy do garażu, powództwo jest niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Piszu.

03.03.2019

NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

WSA: Gmina nie może zakazać drobnych napraw aut

Samorząd terytorialny

Gmina ma prawo wprowadzić do regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującym na jej obszarze zapisy dotyczące naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością ograniczenia właścicieli aut do napraw drobnych

02.03.2019