NSA: Omyłka pisarska nie zawiesi postępowania wymiarowego

Ordynacja

Wydanie rozstrzygnięć dotyczących sprostowania błędu pisarskiego w postanowieniu o wszczęciu postępowania, nie ma znaczenia w sprawie głównej, której przedmiotem jest wymiar podatku. Kwestia ta w żaden sposób nie rzutuje na decyzję w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania. Tym samym postępowanie może się toczyć i zmierzać do wydania ostatecznego rozstrzygnięcia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.03.2024

NSA: Brak odpowiedzi, czy cesja umowy deweloperskiej to usługa, czy dostawa

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały rozstrzygającej, czy cesję uprawnień z umowy deweloperskiej należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23 proc., czy jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego opodatkowaną stawką 8 proc. NSA sprawę skierował do rozpoznania w siedmioosobowym składzie, podkreślając, że wyrok w powiększonym składzie będzie miał walor ujednolicający dotychczasowe orzecznictwo.

25.03.2024

NSA: Stronie nie trzeba doręczać zgromadzonych dowodów

Ordynacja

Przepisy Ordynacji podatkowej nie nakładają na organ podatkowy obowiązku doręczania dowodów zgromadzonych w sprawie. Zapewnienie stronie czynnego udziału obejmuje prawo do zapoznania się z aktami sprawy, sporządzania z nich odpisów, notatek i kopii. Natomiast obowiązek doręczenia konkretnego pisma w postępowaniu podatkowym musi wynikać z treści przepisu prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2024

Strasburg: Dostęp do kalendarza prezes Przyłębskiej musi być jawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wygrała z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego. Trybunał w Strasburgu uznał, że dotychczasowa linia orzecznicza sądów administracyjnych w tych sprawach odbiega od europejskich standardów.

22.03.2024

SN: Upomnienie dla prokurator, która nie dokonała oględzin zwłok

Prawnicy

Prokurator nie przyjechała na miejsce wypadku i zaniechała oględzin zwłok, co należało do jej obowiązków, nawet po godzinach urzędowania. Wizerunek prokuratury został narażony na szwank. Podobnie jak interes uczestników postępowania, gdyż z powodu tego błędu należało ponowić czynności. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uznała to zachowania za rażące naruszenie prawa i ukarała prokurator upomnieniem.

22.03.2024

TSUE potwierdza możliwość odzyskania zawyżonego VAT w sprzedaży konsumenckiej

VAT

Przedsiębiorca może wystąpić o zwrot nadpłaconego VAT, jeśli w sprzedaży konsumenckiej stosował zbyt wysoką stawkę podatku, nawet gdy sprzedaż była dokumentowana paragonami nie fakturami - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej spółki C-606/22. Zgodnie z wyrokiem organ podatkowy może podnieść przeciw temu przedsiębiorcy zarzut "bezpodstawnego wzbogacenia", ale wyłącznie po dokonaniu analizy ekonomicznej.

21.03.2024

SN: Zamiast uchylać cały wyrok, wystarczyło powołać biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Własność przemysłowa

Uzupełnienie wadliwego przewodu sądowego było możliwe – i to bez większych trudności – w toku postępowania przed sądem odwoławczym. Wystarczyło powołać nowego biegłego w zakresie własności przemysłowej, a nie uchylać cały wyrok i przekazywać do ponownego przeprowadzenia wszystkich dowodów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

21.03.2024

WSA: Wystarczy oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości

Brak dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do korzystania z nieruchomości w celach przechowywania napojów alkoholowych, nie stanowi negatywnej przesłanki do udzielenia zezwolenia na obrót hurtowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że wystarczy oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego. Składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej i ma ono wartość dowodową w postępowaniu administracyjnym.

20.03.2024

SN: Prezydent nie został znieważony, hasło było elementem kampanii

Prawo karne

W kampanii wyborczej można powiedzieć i napisać więcej niż w czasie oficjalnych ceremonii państwowych z udziałem głowy państwa – tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego w sprawie znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy. Zachowanie oskarżonego nie było nastawione na wyrażenie pogardy wobec prezydenta, lecz służyło wyrażeniu opinii, że nie nadaje się on na kolejną kadencję.

20.03.2024

SN: Zarządzenie antymobbingowe pracodawcy można zaskarżyć

Prawo cywilne Prawo pracy

Procedura antymobbingowa wdrożona w urzędzie miasta Wrocławia, może zostać zaskarżona przez związek zawodowy pracowników do sądu pracy – orzekł Sąd Najwyższy w sporze z prezydentem miasta o wydanie w tej sprawie zarządzenia wewnątrzzakładowego. Prawo przewiduje obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi w zakresie takiej procedury – dodał sąd.

20.03.2024

SN: 1,5 roku od zatrzymania nie wydano aktu oskarżenia, ale przewlekłości nie ma

Prawo karne

Wbrew zarzutom skargi, od momentu zatrzymania i doprowadzenia skarżącej, przeprowadzono liczne czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności tej złożonej sprawy. Dlatego Izba Kontroli Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego.

19.03.2024

NSA: Ustanie bytu spółki bez wpływu na odpowiedzialność zarządu

Spółki Prawo gospodarcze

Były członek zarządu kwestionował decyzję, w której orzeczono o jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W skardze kasacyjnej wskazał, że jeszcze przed wszczęciem postępowania, spółka została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że likwidacja spółki nie stanowi okoliczności wyłączającej odpowiedzialność byłego członka zarządu za jej zobowiązania.

19.03.2024

Dziennikarz w dobrej wierze ma prawo krytykować posła

Prawo karne

Zadaniem dziennikarza jest nie tylko przekazywanie informacji budzących lub choćby mogących budzić zainteresowanie społeczeństwa, ale także wyrażanie ocen i opinii, które mogą przybrać postać dezaprobaty, mającej charakter wartościujący a nawet osądzający, i to także mającej charakter przesadny – orzekł Sąd Najwyższy w sporze polityka z dziennikarzem o zniesławienie.

16.03.2024

WSA: Od 1 stycznia 2024 r. apteki nie muszą już dyżurować całodobowo, ale jest warunek

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Organizacja dyżurów aptek od stycznia 2024 r. w dni powszednie, w porze nocnej została znacząco zmieniona. Nie ma już konieczności wyznaczania placówek, które dyżurowałyby całą dobę. Jeżeli jednak uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych została przyjęta przed tą datą, konieczne było zapewnienie dostępności usług aptecznych w całej porze nocnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

16.03.2024

SN: Odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za zaległości składkowe

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Po odejściu ze spółki z o.o. członek zarządu nie odpowiada swoim majątkiem za długi składkowe, jeśli wykaże w postępowaniu, że w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub postępowania zapobiegającego upadłości - z tym wnioskiem zgodziła się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

15.03.2024

SN: Ucieczka skazanego obecnie surowiej karana

Turystyka

Przed zmianami kodeksu karnego, do 2023 roku, oddalenie się skazanego, który nie był pilnowany przez konwojenta, z miejsca pracy - nie było ucieczką karaną pozbawieniem wolności do dwóch lat – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. Uniewinniła więc osadzonego, który za samowolne oddalenie się z miejsca pracy wykonywanej poza zakładem karnym został skazany na pół roku pozbawienia wolności.

14.03.2024

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Maczugi i Lisaka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Wojciecha Maczugi i Rafała Lisaka w związku z prowadzonym przeciwko nim od 2019 r. postępowaniem dyscyplinarnym. Miało to związek z tym, że pod koniec lutego umorzono postępowania z uwagi na brak skargi oskarżyciela. Do tej sprawy włączył się bowiem w miejsce rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba – sędzia Włodzimierz Brazewicz z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ustanowiony do tej sprawy przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

13.03.2024

Polska organizacja wygrywa z Facebookiem - musi uzasadnić bana

Wymiar sprawiedliwości

Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie wyrok, jeszcze nieprawomocny, w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju. Zobowiązał do przywrócenia zablokowanych treści i publicznych przeprosin za niesłuszne zablokowanie kont i grup na Facebooku i Instagramie.

13.03.2024

SN: Sędzia nie jest wielkim niemową, może pisać apele

Prawo karne Prawnicy

Sędziego nie można represjonować za wyrażone przez niego poglądy prawne, niezależnie czy wyrażone w orzeczeniu czy w przestrzeni publicznej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i podkreślił, że konstytucja nie odbiera sędziom prawa wypowiadania się w istotnych sprawach. Dlatego uznał za słuszne uniewinnienie sędziego, który był ścigany dyscyplinarnie za podpisanie się pod apelem do OBWE w sprawie wyborów.

13.03.2024