WSA: Pracownik sklepu z dopalaczami nie ucieknie przed karą

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.

05.05.2019

NSA: Nieważna uchwała zakazująca naprawy aut na posesjach

Samorząd terytorialny

Nałożenie przez radnych obowiązku utwardzenia nawierzchni oraz naprawy aut na podwórkach nie mieści się w delegacji ustawowej - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Nie było zgodne z prawem także określenie w regulaminie obowiązku zabezpieczenia przed zbieraniem wody i błota.

04.05.2019

WSA: Odmowa zmiany DPSu nie może być pochopna

Pomoc społeczna

Gmina posiada pewną swobodę w wyborze domu pomocy społecznej dla osób, które mają być tam skierowane. Nie oznacza to jednak, że organ może wydawać decyzję w tej kwestii bez wyjaśnienia okoliczności danej sprawy - orzekł WSA w Gliwicach.

04.05.2019

WSA: Pasierb może żądać zasiłku opiekuńczego za opiekę nad ojczymem

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Nie było podstaw do odmowy przyznania zasiłku opiekuńczego dla wnioskodawcy, który opiekował się ciężko chorym ojczymem. To, że niepełnosprawny mężczyzna ma też syna, nie oznacza, iż jego pasierb nie jest osobą obowiązaną do alimentowania go. I dziecko i pasierb są spokrewnieni i spowinowaceni w tym samym stopniu – orzekł WSA w Białymstoku.

04.05.2019

WSA: Odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego tylko w wyjątkowych sytuacjach

Kadry w oświacie Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Jeśli w trakcie roku szkolnego zapada decyzja o odwołaniu dyrektora szkoły w trybie bez wypowiedzenia, to musi ona wynikać z zaistnienia tzw. szczególnie uzasadnionego przypadku. Długotrwały konflikt dyrektora ze współpracownikami nie uzasadnia podjęcia takich kroków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

03.05.2019

NSA: Opinia samorządu aptekarskiego nie przesądza o przyszłości apteki

Farmacja

Opinia samorządu aptekarskiego - wydana w ramach procedury o udzielanie lub cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek lub hurtowni - jest wyłącznie stanowiskiem jego organów. Stanowi zatem tylko jeden z dowodów w tym postępowaniu, który podlega ocenie na zasadach ogólnych, a nie opinię od której zależy wydanie decyzji w sprawie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

03.05.2019

WSA: Nocne dyżury aptek mogą ingerować w swobodę prowadzenia biznesu

Farmacja

Nie można zwolnić niektórych aptek ze świadczenia dyżurów nocnych i w dni świąteczne tylko dlatego, że ponoszą one wówczas stratę i borykają się z zatrudnieniem personelu w tym okresie. Usługi farmaceutyczne muszą być dostępne dla ludności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

02.05.2019

WSA: Organ się pomylił, ale rolnik nie zwróci pieniędzy

Samorząd terytorialny

Rolnik otrzymał pieniądze za przekazanie innemu rolnikowi swojego gospodarstwa. Po jakimś czasie okazało się, że przekazana kwota była zawyżona. Jednak rozpoznający sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że pieniędzy nie trzeba zwracać.

01.05.2019

WSA: Badanie stanu zdrowia lekarza tylko komisyjnie

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła oceny zdolności lekarza do wykonywania zawodu. WSA w Warszawie uznał, że badanie, które jest podstawą orzeczenia komisji, musi być przeprowadzone w pełnym składzie, a nie tylko przez jej poszczególnych członków. Jedynie wtedy ocena stanu zdrowia lekarza będzie pełna.

30.04.2019

SN: Rozpoznawanie spraw zgodnie z kolejnością wpływu powoduje przewlekłość

Wymiar sprawiedliwości

Oczekiwanie na rozprawę sięgające 15 miesięcy jest przewlekłością - orzekł Sąd Najwyższy w nowej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. I dodał, że jest to wynik działań prawodawcy, który nakazując rozpoznawanie spraw zgodnie z kolejnością wpływu, nie stworzył instrumentów umożliwiających efektywne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

30.04.2019

WSA: Zebranie wiejskie nie ma charakteru elekcyjnego

Prawo wybierania sołtysa oraz członków rady sołeckiej przysługuje osobom fizycznym mającym status stałego mieszkańca sołectwa i uprawnionym do głosowania, a nie zebraniu wiejskiemu – przypomniał WSA w Gorzowie Wielkopolskim. 

29.04.2019

Niejasności w prawie trzeba interpretować na korzyść podatnika

CIT Spółki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku przypomniał fiskusowi o istnieniu zasady, zgodnie z którą wątpliwości w rozumieniu przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Do tej pory skarbówka wydawała się o tym nie pamiętać. Sporna była tu wartość początkowa i amortyzacja nieruchomości.

29.04.2019

SN: Nieważne, kiedy pieniądze dotrą na rachunek sądu - ważne, kiedy zlecono przelew

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwani byli wezwani do uiszczenia opłaty od skargi. W zakreślonym terminie zlecili przelew bankowy na rachunek sądu. Choć pewne czynności bankowe zostały przeprowadzone już po upływie terminu, to nie uzasadniało to odrzucenia skargi. Pozwani dochowali terminu do uiszczenia opłaty - orzekł Sąd Najwyższy.

29.04.2019

SA: Uzależnienie od alkoholu kredytobiorcy nie wpłynęło na ważność umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.

27.04.2019

WSA: Przebudowa drogi leśnej z zakazem ingerencji w siedliska przyrodnicze

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła środowiskowych uwarunkowań dla przebudowy drogi leśnej. Organ uznał, że jest to inwestycja celu publicznego, więc nie podlega zakazom ingerencji w siedliska przyrodnicze. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, więc uchylił decyzję.

27.04.2019

NSA: Nie można skarżyć częściowego dofinansowania

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła zawiadomienia o przyznaniu środków z budżetu Unii Europejskiej. Samorząd otrzymał dofinansowanie na część wnioskowanych działań i podpisał odpowiednią umowę. Następnie wniósł skargę w zakresie, w jakim odmówiono mu przyznania pomocy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał takie działanie za niedopuszczalne.

26.04.2019

SN: Adwokat popadła w konflikt interesów, na rok zamknie kancelarię

Prawnicy

Adwokat, która była pełnomocnikiem przy rozwodzie żony, nie może stać się pełnomocnikiem męża przy podziale majątku wspólnego tych klientów - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Kara zawieszenia na rok wydaje się sankcją adekwatną w stosunku do środowiska korporacyjnego - dodał sąd.

26.04.2019

NSA: Odmowa dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego pod kontrolą sądu

Opieka zdrowotna

Przepisy nie wskazują, w jakiej formie wydawane jest "powiadomienie o sposobie rozpatrzenia wniosku" o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. NSA uznał, że jest to decyzja administracyjna, która może być zaskarżona, ponieważ tylko taka interpretacja zapewnia realizację konstytucyjnego prawa do sądu.

26.04.2019

SN: Odszkodowanie za błąd cyfrowy w wypowiedzeniu umowy o pracę

Prawo pracy

Domaganie się odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę nie może być traktowane jako naruszenie zasad współżycia społecznego - orzekł Sąd Najwyższy. - Nie ma też obowiązku zawierania ugody, na warunkach jakie proponował pracodawca - dodał.

26.04.2019

Strasburg: Rozbieżność w orzecznictwie nie naruszyła prawa do rzetelnego procesu

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, iż rozbieżność w orzecznictwie sądów krajowych, która została ujednolicona krótko po wydaniu wyroku niekorzystnego dla skarżących, nie stanowiła naruszenia ich prawa do rzetelnego procesu, mimo że późniejsze rozstrzygnięcie byłoby dla nich korzystne.

25.04.2019