SN: Polisolokata działała na szkodę ubezpieczonego klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument Ubezpieczenia

W momencie powstania zobowiązania, treść stosunku zobowiązaniowego powinna być określona, albo co najmniej znane powinny być obiektywne kryteria, pozwalające określić w przyszłości treść świadczenia - uważa Sąd Okręgowy, a Sąd Najwyższy uznał, że ta konkluzja jest słuszna.

18.05.2019

Strasburg: Państwo i Kościół odpowiadają za czyny księdza-pedofila

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Bez autorytetu, jakim ciszy się Kościół, wieloletnie ukrywanie pedofilii nie byłoby możliwe. Zwolnienie tej instytucji z odpowiedzialności cywilnej względem ofiar byłoby więc głęboko nieetyczne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

17.05.2019

NSA: Nie można oczekiwać od organu, aby domyślał się faktów

CIT

Kosztowy charakter mogą mieć tylko te straty, które powstały wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i starannie prowadzący swoje interesy. Potwierdził to właśnie w orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

17.05.2019

SN: prokurator uniewinniona, choć nie stawiła się na rozprawę w apelacji

Prawo karne Prokuratura

Prokurator nie popełniła deliktu dyscyplinarnego w postaci niewykonania polecenia przełożonego - rozprawy odwoławcze w apelacji inicjowanej przez prokuraturę odbyły się bez udziału prokuratora - gdyż takie polecenie nie zostało wydane - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej i uniewinnił obwinioną.

17.05.2019

SN: Upomnienie dla sędziego, który użył słowa Fuehrer wobec prezesa PiS

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego utrzymała w mocy karę upomnienia dla sędziego, który wpisał komentarz do wypowiedzi posła Marka Suskiego o tym, dlaczego Jarosław Kaczyński nie ożenił się. Prokurator Generalny żądał zaostrzenia kary, ale sąd stwierdził, że upomnienie dla sędziego wystarczy.

16.05.2019

Sąd UE: Polski podatek handlowy nie jest pomocą państwa

CIT PIT Prawo gospodarcze

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.

16.05.2019

TK: Jest hipoteka - wierzyciel może żądać spłaty, nawet gdy roszczenie się przedawni

Wymiar sprawiedliwości

Skarga dotyczyła egzekucji z nieruchomości, w sytuacji gdy roszczenia wierzyciela uległy przedawnieniu, a właściciel nie był dłużnikiem osobistym. Podnoszono, że doszło do naruszenia zasady równości. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że z zaskarżonego przepisu wynikają gwarancje ochrony praw zarówno wierzyciela jak i dłużnika.

16.05.2019

Trybunał Stanu: Sprawa Wąsacza do umorzenia, bo się przedawniła

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawo obywatela do sądu i rozpatrzenie sprawy w rozsądnym terminie było decydujące w uznaniu, że delikt konstytucyjny przedawnia się po 10 latach od złożenia wniosku o ukaranie polityka - orzekł Trybunał Stanu, 15 maja br. rozpatrując sprawę byłego ministra skarbu Emila Wąsacza.

15.05.2019

Były milicjant wygrał z "dezubekizacją" - dostanie pełną rentę

Emerytury i renty Policja

Emerytowany funkcjonariusz, któremu obniżono świadczenie z związku z uchwaleniem tzw. ustawy „dezubekizacyjnej” z 2016 r. ma otrzymywać rentę w wysokości sprzed obniżenia. Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił w środę jego odwołanie. Stwierdził, że w tym przypadku ustawa nie powinna mieć zastosowania.

15.05.2019

SN: Sędzia krytykował posła Suskiego, a nie Kaczyńskiego?

Prawo karne Prawnicy

Dopiero 16 maja br. w czwartek, Sąd Najwyższy ogłosi wyrok w sprawie sędziego, który twittując naruszył godność sprawowanego urzędu. Zdaniem ministra sprawiedliwości wdał się w grę polityczną, zdaniem obrońców - słowo "Fuehrer" odnosiło się do kreowania wizerunku polityka.

14.05.2019

SA: Sutanna i koloratka nie przesądzą o odpowiedzialności całego kościoła

Prawo karne

Nie ma znaczenia, że ksiądz dopuścił się molestowania seksualnego poza posługą kapłańską. Obowiązki kapłana nie są ograniczone miejscem i czasem – dlatego musi on przeprosić pokrzywdzonego jako osoba duchowna – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. Nie oznacza to jednak, że archidiecezja odpowiada za czyny księdza, skoro o nich nie wiedziała.

14.05.2019

Sąd: Wnioski o podwyżkę nie dają podstaw do zwolnienia pracownika

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

13.05.2019

Zegarek Mega czy Omega - renomowany znak chroniony także w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.

13.05.2019

WSA: Stan zdrowia lekarza bada komisja, a nie biegły psychiatra

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła ograniczenia prawa do wykonywania zawodu. Lekarz chciał, aby jego stan zdrowia został ustalony przez biegłego psychiatrę. WSA w Warszawie uznał, że tylko powołana w tym celu komisja jest uprawniona do wypowiadania się o stanie zdrowia lekarza, a wydane przez nią orzeczenie jest wiążące dla władz samorządu.

11.05.2019

WSA: Skarbnik gminy nie skontroluje organów sołectwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy przyjęła uchwałę, w której nadała skarbnikowi gminy kompetencje do kontrolowania i nadzorowania działalności organów sołectwa w sprawach finansowych. WSA w Gorzowie Wielkopolskim wyeliminował te przepisy z obrotu prawnego, ponieważ skarbnik nie jest organem gminy i tym samym nie przysługują mu kompetencje kontrolne nad jednostkami pomocniczymi.

10.05.2019

SN: Prokurator wydalona z zawodu, ławnik składa zdanie odrębne

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Ławnik Sądu Najwyższego Łukasz Berezowski nie zgodził się z wymierzeniem najsurowszej kary prokurator z Wrześni, która prowadziła samochód mając ponad dwa promile alkoholu we krwi. Powodem złożenia przez niego zdania odrębnego była nienaganna dotychczasowa postawa prokurator, nadmierne obciążenie pracą i niezakończone postepowanie przed sądem karnym.

10.05.2019