Na zasiłku macierzyńskim do PPK automatycznie, ale bez wpłat

Prawo pracy PPK

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma jednak ona tylko charakter formalny. - Nie skutkuje bowiem ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica.

25.11.2019

NSZZ "Solidarność" wkracza do służb

Prawo pracy

Od kilku tygodni funkcjonariusze policji, straży granicznej i więziennictwa mają dowolność w zakresie zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. NSZZ "Solidarność" powołała już kilka swoich organizacji, m.in. w służbie więziennej. Związkowcy zapowiadają jednak, że to dopiero początek i członków "S" w służbach będzie więcej.

23.11.2019

Polski rynek pracy potrzebuje Ukraińców, ale o nostryfikację dyplomu trudno

Prawo pracy

Lekarz okulista patroszący ryby, czy śpiewak operowy, który zajmuje się montażem lodówek - Polska wciąż nie wykorzystuje potencjału pracowników z Ukrainy, mimo dużych braków kadrowych w wielu branżach. Barierą jest nostryfikacja dyplomów, m.in. lekarzy. Problem w tym, że nie wszystkim środowiskom na tym zależy - wskazują eksperci.

22.11.2019

Rząd przyjął projekt ws. "Małego ZUS plus"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów.

21.11.2019

ZUS-u nie opłacisz przez split payment

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS zgłaszają się przedsiębiorcy, do których wróciły pieniądze przeznaczone na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład wyjaśnia, że nie ma możliwości przyjęcia środków opłacanych za pomocą split-payment i w tej sytuacji płatności należy dokonać standardowym przelewem.

21.11.2019

Rząd będzie szukał pieniędzy w umowach zlecenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Wprowadzenie tego rozwiązania miało dać ok. 7 mld złotych. Rząd będzie więc szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zlecenia - wynika z informacji Prawo.pl.

21.11.2019

Kadrowe algorytmy - komputer może dyskryminować pracowników

Prawo pracy

Algorytmy wykorzystywane w firmach do rekrutacji i ocen pracowniczych powinny być jawne, a kod do algorytmu powinien stanowić element składowy regulaminu pracy czy odpowiednio układów zbiorowych - uważają związkowcy. I podkreślają, że każdy powinien wiedzieć dlaczego np. nie przeszedł kolejnego etapu rekrutacji lub jego praca jest nisko oceniana przez system.

20.11.2019

Kontrakt z młodym sportowcem bez zgody sądu opiekuńczego

Prawo cywilne Prawo pracy

Umowę z klubem sportowym mogą podpisać w imieniu małoletniego jego rodzice. Zgoda sądu na zawarcie umowy nie jest z reguły potrzebna, ale zaistnienia takiej sytuacji nie można zupełnie wykluczyć - wyjaśnił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

17.11.2019

Krzysztof Michałkiewicz prezesem PFRON

Prawo pracy

Wcześniej Krzysztof Michałkiewicz pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zastąpił na tym stanowisku Marlenę Maląg, która została szefem resortu rodziny, pracy i polityki...

15.11.2019

Fundusz dla niepełnosprawnych ma być "do zadań specjalnych"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie PiS chcą, by Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, przekształcony w Fundusz Solidarnościowy, finansował "13" dla emerytów, zasiłek pogrzebowy i renty socjalne. Eksperci ostrzegają jednak, że nowy fundusz może podzielić los Funduszu Pracy i stać się skarbonką do zasypywania dziur w budżecie.

15.11.2019

Byłym posłom i senatorom nie grozi bezrobocie

Administracja publiczna Prawo pracy

Około 200 osób musiało pożegnać się w październiku z Sejmem i Senatem. Wyborcy ponownie nie zaufali m.in. Stanisławowi Piotrowiczowi, Tomaszowi Cimoszewiczowi czy Romanowi Koseckiemu. Parlamentarzyści mogą wrócić do pracy na dotychczasowe stanowiska - zajmowane przed objęciem mandatów. Mają także zagwarantowaną dwuletnią ochronę przed zwolnieniem.

14.11.2019

Sąd wstrzymał przeniesienie prokuratora Krasonia do Wrocławia

Prawnicy Prokuratura Prawo pracy

Prokurator krakowskiej prokuratury Mariusz Krasoń, którego decyzją Prokuratora Krajowego przeniesiono z Krakowa do Wrocławia, miał prawo odwołać się od tej decyzji do sądu - stwierdził Sąd Okręgowy w Krakowie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który wydał 5 listopada br. postanowienie o wstrzymaniu tego przeniesienia.

12.11.2019

Strasburg: Nie można zwolnić za prowadzenie bloga o HR

Prawo pracy HR

Zwolnienie z pracy pracownika banku, zatrudnionego w dziale HR, za prowadzenie strony internetowej poświęconej zagadnieniom HR, stanowiło naruszenie prawa do wolności wypowiedzi skarżącego - uznał w wyroku z 5 listopada br. Europejski Trybunał Praw Człowieka.

11.11.2019

Turystyczne miasta bez ograniczenia handlu - związki zawodowe mówią "nie"

Prawo pracy

Złagodzenie ograniczenia handlu w niedzielę dla turystycznych miast jest niemożliwe. Oznaczałoby to rozsadzenie ustawy od środka - podkreślają związkowcy z NSZZ "Solidarność". Z kolei strona pracodawców nadal liczy, że rząd w ogóle wycofa się z ograniczenia handlu. Od 2020 ograniczenie będzie obowiązywało w prawie każdą niedzielę.

08.11.2019

Bezrobocie w październiku - 5,1 proc.

Prawo pracy

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła tyle samo, co miesiąc wcześniej. Pod koniec października br., jak wynika ze wstępnych danych MRPiPS, było w Polsce 841,9 tys. bezrobotnych.

07.11.2019

Kontrowersje wokół przepisu pozwalającego utrzymać zatrudnienie na czas procesu

Prawo pracy

W życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, skutecznie może nakazać jego dalsze zatrudnianie bez czekania na prawomocne orzeczenie. Gdy sąd II instancji nie podtrzyma orzeczenia, pracodawca będzie mógł wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.

07.11.2019

Znalezienie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze

Prawo pracy

Zwiększona konkurencja na arenie międzynarodowej sprawia, że już 46 proc. firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu - to aż o 32 punkty procentowe więcej, niż rok temu - wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”.

07.11.2019

Szkodliwe paragony - pracownicy sklepów powinni pracować w rękawiczkach?

Prawo pracy

2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z Bisfenolem, substancją występującą w paragonach. To zwiększa ryzyko raka i niepłodności - alarmuje NSZZ "Solidarność". Związkowcy apelują do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia o interwencję w tej sprawie.

07.11.2019