Policja: Kierowca autobusu i motorniczy odpowiada za limit pasażerów

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Transport Koronawirus

To kierujący pojazdami są zobligowani do wyegzekwowania od pasażerów określonego zachowania, a w przypadku odmowy - do wezwania policji. Oni bowiem w pierwszej kolejności odpowiadają za sposób przewożenia pasażerów w związku z obowiązującymi ograniczeniami co do ich liczby w środkach transportu – twierdzi Komenda Główna Policji.

15.04.2020

Można zamontować kamery termowizyjne do pomiaru temperatury ciała pracowników

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Ponieważ nie ma przepisu prawa, który dawałby bezsprzecznie administratorowi uprawnienie do wprowadzania środków technicznych służących pomiarom temperatury ciała w zakładzie pracy z wykorzystaniem urządzeń termowizyjnych, należy do tego zagadnienia podejść indywidualnie, dokonując analizy procesu przetwarzania - wyjaśnia ekspert LEX Ochrona Danych Osobowych.

15.04.2020

Pracodawca nie może przestać płacić pracownikom tylko dlatego, że sam nie zarabia

Domowe finanse Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Wielu pracodawców, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w związku z koronawirusem, nie wypłaciło – do 10 kwietnia - pensji swoim pracownikom. Eksperci ostrzegają: zamknięcie sklepu, pubu czy restauracji to nie jest przestój ekonomiczny, i nie może być powodem do niepłacenia wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę. Tym bardziej, że tacy pracownicy nie mają przecież prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

15.04.2020

Koronawirus przyśpieszy zrównanie zleceniobiorców z pracownikami

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby pracujące na umowę zlecenia coraz bardziej upodabniają się do pracowników. Nawet specustawa stawia ich na równi z osobami zatrudnionymi na etat. Zdaniem ekspertów, czas, by uregulować ich prawa i – skoro płacą ZUS – liczyć im staż pracy na zleceniu do stażu emerytalnego. Zwłaszcza, że już wkrótce umowy zlecenia mogą zdominować rynek pracy.

15.04.2020

Praca zdalna - możliwe „darmowe” licencje na próbę

Prawo pracy Prawo AI Prawo gospodarcze

Dostawcy narzędzi do pracy zdalnej oferują przedłużony „okres próbny” licencji na czas epidemii. Potem możliwe będzie jego płatne przedłużenie bądź rezygnacja z usługi. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie darmowym rozpowszechnianiem pełnych wersji programów, ale z szerszą dystrybucją wersji premium na ograniczony czas w celu pozyskania klientów

15.04.2020

Opieka nad dzieckiem nie wydłuży urlopu

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 może być powodem przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego. Nie ma natomiast możliwości wykorzystania w późniejszym terminie tej części urlopu, która przypadła na czas, w którym pracownik korzystał z opieki na dziecko – wyjaśnia Karolina Wojtas z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

11.04.2020

Maseczki dla pracowników z funduszy firmy, nie z socjalnego

Prawo pracy Koronawirus

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie powinny być przeznaczane na zakup maseczek i innych podobnych artykułów ochronnych. Jako świadczenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być one finansowane ze środków obrotowych - wyjaśnia ekspert LEX Kadry.

10.04.2020

BCC: Po pandemii koronawirusa zmienią się relacje pracownik - pracodawca

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Świat po koronawirusie nie będzie taki, jak dotąd - uważa BCC. Dlatego należy uregulować relacje pracownik-pracodawca w związku z pracą zdalną, umożliwić czasowo uelastycznienie czasu pracy, zwolnić na 6 miesięcy pracodawcę i pracowników z opłacania składek na ZUS, znieść obowiązek finansowania przez pracodawcę pierwszych 33 dni L4, przenosząc ten obowiązek na budżet oraz zawiesić wpłaty do PPK.

10.04.2020

Skierowanie do walki z epidemią na granicy pracy przymusowej

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy ustanowione do walki z epidemią pozwalają na skierowanie praktycznie każdego do związanych z tym prac, a taka decyzja nie wymaga nawet uzasadnienia. Natomiast jej niewykonanie będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 30 tys. zł. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy bez stanu nadzwyczajnego takie skierowanie jest w ogóle dopuszczalne.

10.04.2020

Rząd zapłaci pracodawcom za utrzymanie pracowników, a potem ułatwi ich zwolnienie

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Już od 1 lipca pracodawcy będą mogli zacząć zwalniać pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Nie przeszkodzi im w tym fakt, że przez trzy miesiące brali dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na to pozwolił rząd i posłowie w uchwalonej właśnie ustawie zwanej tarczą antykryzysową 1.1.

10.04.2020

ZUS zalany wnioskami o zwolnienie ze składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy złożyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawie 400 tys. wniosków o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za marzec. Blisko 5,8 tys. wniosków dotyczyło z kolei odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

09.04.2020

Nie zawsze utrata pracy daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracownicy tracący obecnie zatrudnienie powinni unikać rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron i dyscyplinarnego zwolnienia. Wtedy bowiem na pieniądze z zasiłku będą musieli czekać, i to długo. Odpowiednio - 90 i 180 dni. Warto o tym wiedzieć, zanim pracodawca zechce się rozstać z pracownikiem.

09.04.2020

ZUS: Pierwsze przelewy ze świadczeniem postojowym pójdą do firm 15 kwietnia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ma to zdecydowanie ułatwić weryfikację dokumentów. Pierwsze tzw. świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia - zapowiada ZUS.

09.04.2020

IE: Potrzeba punktowych rozwiązań pozwalających przedsiębiorstwom przetrwać kryzys

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Odroczenie reformy OFE do końca 2022 roku, przejęcie odpowiedzialności za wypłatę świadczeń od 1. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla wszystkich ubezpieczonych, odroczenie wdrażania PPK w małych i średnich firmach oraz w sektorze publicznym do 1 stycznia 2022 roku to niektóre działania, jakie – zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego – należy podjąć w związku z epidemią koronawirusa.

09.04.2020

Od sposobu prowadzenia biznesu zależy, czy przedsiębiorca straci zasiłek chorobowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Sprzedaż towarów na aukcjach czy w sklepach internetowych nie jest dla ZUS działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcy, za których w czasie ich choroby pracują „systemy”, nie utracą zasiłku w przeciwieństwie do np. szewca, który go straci, gdy na L4 wyda buty, które naprawił przed pójściem na zwolnienie lekarskie.

09.04.2020

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.

08.04.2020

Przedstawiciel załogi w epidemii - to może być duży problem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy w tarapatach mogą mieć problem z wyłonieniem przedstawiciela pracowników w czasie epidemii. Poza tym to niewdzięczna funkcja, która nie zapewnia ochrony przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może go jednak sam wskazać. Jeśli to zrobi, narazi się na zarzut wadliwie zawartego porozumienia, procesy sądowe z pracownikami o wyrównanie wynagrodzeń i utratę dofinansowania.

08.04.2020

Państwo zapłaci 6,3 mld zł za 50-proc. ulgę w składkach ZUS dla średnich firm

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Trzymiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 50 proc. dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników, w zamian utrzymanie zatrudnienia, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. We wtorek przyjęła go Rada Ministrów.

07.04.2020

Tarcza - krótszy odpoczynek, równoważny system czasu pracy, mniej korzystne warunki zatrudnienia

Emerytury i renty Prawo pracy Koronawirus

Ustawa wprowadzająca tzw. tarczę antykryzysową daje pracodawcom narzędzie do modyfikacji czasu pracy i zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z umów o pracę. Możliwość wykorzystania obu rozwiązań uzależniona jest od spełnienia tych samych kryteriów – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.04.2020

UE: Pakiet mobilności przyjęty

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Ambasadorzy państw Unii Europejskiej przyjęli we wtorek w Brukseli pakiet mobilności, czyli zestaw przepisów w sprawie transportu drogowego. Budzą one kontrowersje. Polska i siedem innych krajów Unii sprzeciwiło się ich przyjęciu, ale nie wystarczyło to, by zablokować wejście przepisów w życie.

07.04.2020