STS wprowadza elastyczną wypłatę wynagrodzeń

Domowe finanse Prawo pracy

STS, firma bukmacherska w Polsce, wprowadza w swoich stacjonarnych punktach przyjmowania zakładów aplikację mobilną, która zapewni pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę dostęp do już zarobionych pieniędzy w czasie rzeczywistym oraz do elektronicznego paska płac, dzięki czemu będą mogli na bieżąco monitorować stan swojego wynagrodzenia.

21.12.2020

Luka w ustawie o PPK – posłowie wykluczyli z programu swoich pracowników

Prawo pracy PPK

Pracownicy biur poselskich i senatorskich nie będą mogli od 1 stycznia 2021 r. przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych, bo ustawodawca o nich zapomniał. Zdaniem ekspertów, to ewidentne przeoczenie. Wszystko dlatego, że parlamentarzyści jako pracodawcy są podmiotem zatrudniającym, ale definicji podmiotu zatrudniającego - nie spełniają.

21.12.2020

Pracodawcy mogą już starać się o dofinansowanie wynagrodzeń z tarczy branżowej 6.0

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Tarcza branżowa 6.0 już obowiązuje. Od dziś przedsiębiorcy mogą występować o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Dostać można 2 tys. zł na pracownika przez trzy miesiące. O pomoc mogą jednak ubiegać się ci, którzy co zasady nie zalegają z daninami do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

19.12.2020

Emerytury i renty jeszcze przed świętami

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci i renciści, którzy otrzymują swoje świadczenia 25. dnia miesiąca, w grudniu - wzorem lat poprzednich - dostaną pieniądze wcześniej. Podobnie jak ci, którzy swoje świadczenia otrzymują 1. dnia miesiąca i powinni je otrzymać 1 stycznia 2021 roku. Emerytury doręczane przez listonoszy trafią na pocztę już 28, a konta w banku - 29. i 30. grudnia – zapewnia ZUS.

18.12.2020

Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – czas na złożenie wniosku kończy się

Emerytury i renty

W styczniu 2021 roku ZUS rozpocznie przeliczanie emerytur już wcześniej przyznanych osobom z rocznika 1953. Ci, którzy jeszcze do tej pory nie przeszli na emeryturę, muszą złożyć wniosek o przeliczenie swojej przyszłej emerytury. Mają na to czas do 11 stycznia 2021 roku. Wniosku nie muszą natomiast składać ci, którzy mają przyznaną emeryturę, bo ZUS z urzędu przeliczy już wypłacane świadczenie.

18.12.2020

Wybór instytucji obsługującej PPK wymaga porozumienia z przedstawicielami załogi

Finanse samorządów Emerytury i renty PPK

To wójt decyduje, czy wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi każda jednostka organizacyjna gminy, dokona samodzielnie, czy też zostanie przeprowadzony jeden, wspólny wybór takiej jednostki. Od 1 stycznia 2021 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych.

18.12.2020

Najważniejsze trendy rynku HR w 2021 r.

BHP HR Koronawirus

Dbałość o bezpieczeństwo pracowników, działania ograniczające poziom stresu, a także wdrażanie narzędzi zwiększających elastyczność pracy to najważniejsze trendy, które zmienią rynek pracy w 2021 roku - wynika z raportu przygotowanego przez firmę ADP. Z badania wynika, że w czasie pandemii ponad 40 proc. pracowników doświadczyło wzrostu poziomu stresu.

17.12.2020

Przerwa na karmienie piersią nawet... nastolatka

Prawo pracy

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Zdaniem ekspertów, prawo wymaga zmiany, bo rodzi wątpliwości, a pracodawca nie ma możliwości zakwestionowania uprawnienia, nawet gdy dochodzi do nadużyć.

17.12.2020

Praca zdalna nieprędko doczeka się uregulowania w kodeksie

Prawo pracy BHP

Przepisy o pracy zdalnej poróżniły partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jedyne, w czym udało się im póki co dojść do porozumienia, to likwidacja przepisów o telepracy. W pozostałych, czyli kluczowych kwestiach, są rozbieżności. Zdaniem ekspertów, pracodawcy oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnej. I chcą w tym zakresie działać za zgodą pracowników, a nie im ją narzucać.

16.12.2020

Niski udział w PPK - Polacy nie ufają programowi oszczędzania na emerytury

Prawo pracy Finanse PPK

Zgodnie z szacunkami Instytutu Emerytalnego, poziom partycypacji w IV kwartale 2020 roku wyniósł około 24-26 proc. Z 6,4 mln osób, które są uprawnione do oszczędzania w PPK, aż trzy czwarte nie zdecydowało się oszczędzać. Jedynie około 1,65 mln osób stało się uczestnikami PPK. Dziś informację tę potwierdził na Twitterze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

16.12.2020

ZUS przypomina przedsiębiorcom o złożeniu deklaracji rozliczeniowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za listopad 2020 roku, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.12.2020

Koronawirus osłabia też egzekucję składek do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od stycznia do września tego roku ZUS skierował 1,1 mln tytułów wykonawczych do egzekucji, a w okresie styczeń – październik wystawił 212 tys. decyzji na kwotę 1,6 mld zł – ustalił serwis Prawo.pl. To zdecydowanie mniej niż w 2019 r. ZUS twierdzi, że obecnie egzekucja to ostateczność. O czym innym mogą jednak świadczyć zmiany upraszczające procedury i wydłużające terminy.

15.12.2020

Unijny system otworzy przed Polakami nowe możliwości oszczędzania na emeryturę

Emerytury i renty Prawo unijne

Ogólnoeuropejski system oszczędzania emerytalnego ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE. Można też będzie zaoszczędzić na podatkach.

14.12.2020

Pracodawca nie może karać pracownika za samo korzystanie z urlopu na żądanie

Prawo pracy

Pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w terminie przez siebie wybranym, a pracodawca nie ma prawa go za to karać. Nawet wpisując kary finansowe do regulaminu. To, że często i na krótko jest nieobecny, czym dezorganizuje pracę, może natomiast wpłynąć na ocenę dyspozycyjności pracownika przy jego ocenie rocznej.

12.12.2020

W Senacie o sytuacji prawnej emerytowanych funkcjonariuszy służb PRL

Emerytury i renty

Uchwała Izby Pracy Sądu Najwyższego w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL ma znaczenie zasadnicze, co oznacza, że oczekiwanie na rozstrzygnięcie TK w tej sprawie nie ma większego sensu - ocenili uczestnicy piątkowej konferencji w Senacie dotyczącej sytuacji prawnej emerytów mundurowych po orzeczeniu SN.

11.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do „karty praw marynarzy”

Prawo pracy Prawo unijne

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają obowiązywanie umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statki - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

11.12.2020

MRPiT: Dofinansowanie wynagrodzeń także dla pracowników delegowanych

Prawo pracy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w Polsce i posiada oddział firmy za granicą oraz deleguje pracowników, może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne dla oddelegowanych pracowników, przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Pracownicy nie mogą jednak zmienić pracodawcy

11.12.2020

Obowiązek raportowania umów o dzieło nie da ZUS rzetelnej wiedzy o ich liczbie

Prawo cywilne Prawo pracy

Przepis nakazujący płatnikom raportowanie od 1 stycznia 2021 roku zawartych umów o dzieło to bubel prawny, który zawiera lukę. Dzięki niej firmy niezatrudniające pracowników nie będą musiały zgłaszać zawartych umów. Bo nie są płatnikami. Zdaniem ekspertów, zastrzeżeń do nowego prawa jest dużo więcej. Ale nawet gdyby ZUS chciał kontrolować firmy i przekształcać umowy na formę oskładkowaną, to nie ma do tego prawa.

11.12.2020

Polski pracownik wciąż pewny swoich umiejętności

Prawo pracy

Z roku na rok w Polsce zwiększa się odsetek pracowników przekonanych o swoich wysokich kwalifikacjach zawodowych – wynika z badania ADP „Workforce view 2020”. W tegorocznym raporcie, aż 86 proc. pytanych przyznało, że posiada umiejętności, które ułatwią im uzyskanie awansu. Rok wcześniej tego samego zdania było 80 proc. badanych.

10.12.2020