- Dzięki profilowi na PUE można uzyskać nie tylko informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, ale także wyliczyć prognozowaną emeryturę. Ze swojego konta można także samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń lub o pomoc w ramach Tarczy Antykryzowej - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do kogo skierowany jest portal PUE?

PUE to narzędzie dla wszystkich klientów ZUS, czyli osób ubezpieczonych (na przykład pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (na przykład: pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (na przykład emerytów i rencistów) i lekarzy. Na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim profilu każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Czytaj w LEX: Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS >

Prosto i szybko

Założenie profilu na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje w jaki sposób to zrobić. - Aby założyć profil należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS bądź podczas e-wizyty  – wyjaśnia rzeczniczka.

Sprawdź w LEX: Czy dyrektor instytucji kultury (biblioteki) musi posiadać pełnomocnictwo od burmistrza/wójta gminy do załatwiania spraw na platformie ZUS - PUE ZUS? >

Bon turystyczny na PUE

Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie to jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Sprawdź w LEX: Czy w związku z tym, że pełna kwota została pokryta bonami turystycznymi, można pracownikowi dofinansować obóz dziecka? >

Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Nie można go wymienić na gotówkę. Realizacja świadczenia bonu odbywa się przez PUE ZUS. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić  podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Sprawdź w LEX: Czy jeśli w koloniach będzie uczestniczyło tylko jedno dziecko, to czy rodzic może opłacić je z bonu drugiego dziecka? >

Bon służy do opłacenia m.in. usług hotelarskich i imprez turystycznych na terenie Polski. Jest on ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Czytaj też: Polacy planują wakacje i chętniej sięgają po bony turystyczne >