Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że liczba zarejestrowanych firm uprawnionych do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego sięgnęła 23 tys. 229. To wzrost o 21 proc. w porównaniu z lutym bieżącego roku. Baza miejsc, w których można wykorzystać bon wciąż więc rośnie.

MRPiT wskazało, że Polacy aktywowali do czerwca 1 mln 700 tys. 968 Polskich Bonów Turystycznych (o 447 tys. 490 więcej niż w lutym br.), a średnia wartość realizowanego bonu wyniosła 730 zł. Dodano, że w porównaniu z lutym tego roku liczba pobranych z bazy ZUS bonów wzrosła o 52 tys. 596.

Sprawdź w LEX: Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych zapłatę za wczasy przy pomocy bonów turystycznych?  >

Według biura prasowego oddziału zamiejscowego ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego tylko w czasie ostatniego miesiąca, wliczając w to tzw. długi weekend czerwcowy, bonem zapłacono ponad 170 tys. razy. W tym samym okresie płatności zrealizowane Polskim Bonem Turystycznym wyniosły ponad 124 mln zł, a z puli wszystkich aktywowanych dotychczas bonów Polacy wykorzystali już ponad 440 mln zł.

Sprawdź w LEX: Jak obliczać dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku osób zatrudnionych w przypadku dokonywania płatności bonem turystycznym? >

Zwrócono uwagę, że plany spędzenia rodzinnych wakacji w kraju i skorzystania z programu Polskiego Bonu Turystycznego przez Polaków to szansa dla przedsiębiorców na wykorzystanie ponad 3,5 mld zł dostępnych wciąż w ramach programu, w tym ponad 900 mln zł z bonów, które już zostały aktywowane i jeszcze nie wykorzystane przez beneficjentów programu.

Sprawdź w LEX: Czy przelew otrzymany przez przedsiębiorcę z ZUS, w związku z zapłatą przez klienta bonem turystycznym, jest przychodem opodatkowanym stawką VAT 8%? >

Zasady korzystania z bonu

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można obecnie zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r., ale termin ten będzie prawdopodobnie dłuższy (czytaj: Jak nie w te wakacje, to w następne - więcej czasu na bon turystyczny >) Po styczniowej nowelizacji można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.

Sprawdź w LEX: Czy w związku z tym, że pełna kwota została pokryta bonami turystycznymi, można pracownikowi dofinansować obóz dziecka? >

Bon może służyć do opłacania usług turystycznych do czasu wyczerpania jego wartości. MRPiT zaznacza, że jeśli kwota danej usługi jest wyższa niż przysługująca w ramach bonu, klient może sam dopłacić różnicę, a obiekty, które zachęcą turystów możliwością płatności bonem, mogą też liczyć na dodatkowe środki, które wpłyną z tytułu opłacenia dłuższych pobytów czy korzystania przez turystów z dodatkowych atrakcji.

Sprawdź w LEX: Czy jeśli w koloniach będzie uczestniczyło tylko jedno dziecko, to czy rodzic może opłacić je z bonu drugiego dziecka? >

Płatność bonem już w ponad 23 tys. podmiotów

Przedsiębiorcy, którzy chcą przyjmować płatności bonem, mogą zgłaszać się do programu przez cały okres jego trwania. Aby znaleźć się w bazie Polskiego Bonu Turystycznego, wystarczy wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS. Obecnie w bazie znajdują się ponad 23 tys. podmiotów.

Najwięcej firm obsługujących płatności Polskim Bonem zarejestrowało się w województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Każda płatność zrealizowana za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego jest wypłacana przez ZUS w ciągu 14 dni od dnia realizacji na rachunek podany podczas rejestracji podmiotu.

Sprawdź w LEX:  Czy OPS jest jednostką uprawnioną do udostępniania danych osobowych w odpowiedzi na wnioski kierowane przez Polską Organizację Turystyczną? >