Podziemny Magazyn Gazu w Husowie jest rozbudowywany. Po zakończeniu inwestycji w lipcu pojemność magazynu wzrośnie o 100 mln m sześc. Aktualnie można tam magazynować 400 mln m sześc.

"Dzięki takim inwestycjom jak ta w Husowie, (...) trudno byłoby dzisiaj Polskę zaszantażować przerwaniem dostaw gazu" – podkreślił premier. Zaznaczył, że - oprócz magazynów - dla bezpieczeństwa energetycznego ważne są "połączenia transgraniczne, interkonektory i kluczowa inwestycja, czyli gazoport w Świnoujściu". "To są przykłady, jak w ostatnich latach Polska wykorzystała ten moment krytyczny sprzed sześciu lat, kiedy Europa została dotknięta takim gazowym kryzysem. Też było to związane z sytuacja między Ukrainą a Rosją" – przypomniał.

Zdaniem szefa rządu "Polska może dzisiaj (...) być przykładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas unia energetyczna w Europie". "Jeśli przekonamy Unię Europejską, żeby w podobnych proporcjach, z podobnymi pomysłami, potraktowano cały kontynent, tak jak my potraktowaliśmy Polskę, to wtedy mielibyśmy poczucie, że cała Europa jest zdolna do prowadzenia w pełni niezależnej polityki energetycznej" – zaznaczył.

W ocenie premiera w Polsce równomiernie inwestuje się we wszystkie możliwe segmenty struktury gazowej i energetycznej. "Możemy do Polski przywieźć każdego polityka europejskiego i pokazać, że (...) serio traktujemy kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Naprawdę inwestujemy miliardy złotych i naprawdę u nas powstaje najnowocześniejsza infrastruktura gazowa i przesyłowa. To daje nam więcej argumentów w czasie tej europejskiej debaty na temat unii energetycznej" – zauważył.

Pytany odniósł się też do inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE). Zwrócił uwagę, że są one "ekologiczne i bezpieczne,(…) ale równocześnie do odnawialnych źródeł energii trzeba dopłacać dużo, dużo pieniędzy, bo energia z gazu, węgla czy w perspektywie z atomu jest bez porównania tańsza".

Premier zapewnił, że odnawiane źródła energii będą w Polsce "na poziomie, jakiego wymaga Europa". Zastrzegł jednak, że "nie będziemy przesadzać z wiatrakami, solarami, etc., ponieważ nie wytrzymalibyśmy tego finansowo".

Rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu w Husowie ma kosztować 83,2 mln zł, z czego 38,2 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

W Husowie gaz jest magazynowany w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego. Nie można fizycznie zwiększyć tego magazynu, ale dzięki nowej sprężarce pod większym ciśnieniem można będzie wtłoczyć więcej gazu.

W Polsce jest osiem podziemnych magazynów gazu ziemnego. Pierwszy taki magazyn w naszym kraju zbudowano w Strachocinie koło Sanoka w latach 70. (PAP)