Nowe prawo komunikacji elektronicznej nieprzyjazne dla biznesu

Prawo AI Prawo gospodarcze RODO

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało właśnie do konsultacji publicznych projekt nowego prawa komunikacji elektronicznej. Przewiduje on kilka zmian, które mogą się nie spodobać firmom oferującym i wykorzystującym takie usługi. Trudniej będzie przesyłać oferty handlowe, a klienci będą mogli łatwiej rozwiązać umowę.

31.07.2020

Bonem turystycznym zapłacimy już od 1 sierpnia

Prawo rodzinne Koronawirus

Na program przeznaczono ok. 3,5 mld zł, a skorzysta z niego ok. 6,5 mln dzieci - zapowiedziała w czwartek 29 lipca minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że do tej pory na liście podmiotów, które będą mogły przyjmować zapłatę w formie bonu, jest ok. 5,6 tys. firm i każdego dnia rejestruje się ok. 1000 nowych.

30.07.2020

Rewolucyjna zmiana w przetargach - kary umowne będą ograniczone

Zamówienia publiczne

Łączna maksymalna wysokość kar umownych, które może dochodzić nie tylko zamawiający, ale i wykonawca nie może przekroczyć 20 proc. wartości netto umowy. Taką zmianę przewiduje nowelizacja nie obowiązującego jeszcze nowego prawa zamówień publicznych. Prawnicy i wykonawcy cieszą się z niej i liczą, że nie zniknie z projektu w trakcie prac legislacyjnych.

30.07.2020

Rusza cyfryzacja procesu budowlanego - rewolucja oczekiwana przez branżę

Budownictwo

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwają prace nad elektronizacją procedur budowlanych. Jeszcze w 2020 roku ma powstać generator e-wniosków, potem e-rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane i e-dziennik budowy. Za rok inwestorzy mają mieć możliwość ubiegania się o pozwolenia na budowę bez wychodzenia z domu. Dla branży to rewolucja, na którą jednak wszyscy czekają.

29.07.2020

Rząd przyjął pierwszy projekt z pakietu mieszkaniowego

Budownictwo

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wspierającej rozwój mieszkalnictwa przez uelastycznienie zasad dla TBS i rozszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej. To element szerszego pakietu mieszkaniowego. Jak ustaliło Prawo.pl, pozostałymi projektami, m.in. wprowadzającym ulgę na zagospodarowanie, rząd zajmie się jesienią.

28.07.2020

Ponad 3000 firm przystąpiło do programu Polski Bon Turystyczny

Prawo gospodarcze Koronawirus

Przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny przez Platformę Elektroniczną ZUS jest proste. Liczba podawanych informacji minimalna, ale ZUS na samym początku ostrzega, że kto poda podczas rejestracji nieprawdziwe dane, podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

28.07.2020

Kończy się tarcza finansowa dla małych i średnich firm, rusza dla dużych

Tarcza finansowa

Małe i średnie przedsiębiorstwa wnioski o subwencje z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju mogą składać tylko do 31 lipca. Reklamacje będą rozpatrywane do końca października. Z kolei już w sierpniu mają ruszyć wypłaty dla dużych firm. O wsparcie z puli liczącej 25 miliardów złotych mogą się też ubiegać niektóre średnie firmy.

28.07.2020

Co daje rząd, czego oczekuje branża turystyczna

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus

Zwolnienia za składek ZUS od czerwca do września, świadczenie postojowe dla agencji turystycznych, przewoźników, przewodników i pilotów, powstanie specjalnego funduszu, który udzieli biurom podróży pożyczki na zwrot pieniędzy klientów za odwołane imprezy. Takie propozycje przedstawiło Ministerstwo Rozwoju branży turystycznej. Przedsiębiorcy oczekują jeszcze obniżenia VAT i dopłat dla przewoźników autokarowych.

27.07.2020

Milion złotych kary za błąd w zgłoszeniu do rejestru beneficjentów rzeczywistych

Spółki Finanse Compliance

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że sprawdzi nie tylko, czy spółki zobowiązane do złożenia danych faktycznie wywiązały się z zadania, ale także, czy zrobiły to rzetelnie. Póki co karać może za brak zgłoszenia. Wkrótce jednak nawet milion złotych kary może grozić tym, którzy podali nieprawdziwe dane. Co ważne, na nierzetelne spółki doniosą, np. banki.

27.07.2020

Umowy o kredyt w złotych też mogą zawierać nieuczciwe klauzule

Prawo cywilne Rynek i konsument

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pierwszy pozew w sprawie kredytów złotowych zawierających tzw. klauzulę progu minimalnego oprocentowania. Chodzi o umowę z zawartą z Bankiem Millennium. To może być początek nowego rozdziału w sporach konsumentów z bankami, podobnie jak stało się w przypadku kredytów frankowych.

25.07.2020

Banki udzielają kredytów, ale swoim klientom i z zabezpieczeniami BGK

Małe i średnie firmy Finanse

Banki w czasie epidemii udzieliły kredytów blisko 110 tysiącom przedsiębiorstw na kwotę 16 miliardów złotych - zapewnia Związek Banków Polskich, w odpowiedzi dla Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Większość w oparciu o specjalne zabezpieczenia oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

24.07.2020

Ustawa odorowa wraca do gry, także kontrowersje z nią związane

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

W wykazie prac legislacyjnych rządu znowu pojawiła się tzw. ustawa odorowa, którą krytykują, i rolnicy, i eksperci. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem powinna być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku. Ministerstwo Klimatu zakłada jednak, że kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu jesienią. Najbardziej spornym problemem jest sztywna odległość dla inwestycji od zabudowań mieszkalnych.

24.07.2020

Trzeba zarejestrować firmę w ZUS, by przyjmować płatności bonem turystycznym

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

W sobotę 25 lipca ruszy w Platformie Usług Elektronicznych ZUS moduł rejestracji firm, które chcą świadczyć usługi uprawnionym do bonu turystycznego. Prawidłowej rejestracji będzie mogła dokonać tylko osoba upoważniona do reprezentacji przedsiębiorcy. Gdy zrobi to np. księgowy, Polska Izba Turystyki może skreślić firmę z listy.

24.07.2020

MR: Więcej tanich mieszkań na wynajem

Budownictwo

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych , wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę – takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez MR.

23.07.2020

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nową ustawą o rzemiośle

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju poinformowała, że resort pracuje nad projektem nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym. Ma on zawierać katalog tzw. zawodów obligatoryjnych, w przypadku których konieczny jest dualny system kształcenia mistrz - uczeń. Zwiększy się też katalog zawodów rzemieślniczych.

23.07.2020

Rząd chce pełnej elektronizacji upadłości i restrukturyzacji, ale projekt wymaga dopracowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

System teleinformatyczny w postępowaniu upadłościowym i naprawczym będzie nie tylko platformą do zamieszczania pism i dokumentów, ale będzie usprawniał zarządzanie upadłością, w tym ułatwi doręczenie pism - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jednak projekt wymaga jeszcze dopracowania - uważa Rada Legislacyjna przy premierze.

23.07.2020

Wrzutka do ustawy zdrowotnej przesuwa wejście w życie opłat od małpek i soków

Prawo gospodarcze

Opłata cukrowa od małpek i słodkich napojów ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Tak przewiduje wrzutka do projektu nowelizacji ustaw zdrowotnych, którą właśnie zajmuje się Sejm. Problem w tym, że parlament wciąż nie zakończył prac nad ustawą wprowadzającą dodatkową daninę. Sejm ją uchwalił, ale Senat odrzucił, a Sejm nie zajął się nią ponownie. W efekcie nowelizowane są przepisy, których formalnie nie ma.

22.07.2020

Bon turystyczny ma ruszyć 31 lipca, ale jeszcze nie wiadomo, gdzie go zrealizować

Pomoc społeczna Prawo gospodarcze Koronawirus

Od 31 lipca uprawnieni będą mogli korzystać z bonu turystycznego. Problem w tym, że firmy oferujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą mogły się rejestrować na platformie ZUS dopiero od 25 lipca. W efekcie może się okazać, że miejsc, w których można wydać wirtualne pieniądze w te wakacje, będzie niewiele.

22.07.2020

326 tys. spółek zarejestrowało 563 tys. beneficjentów rzeczywistych

Spółki Compliance

Do 20 lipca w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych 326 tys. spółek zarejestrowało 563 tys. beneficjentów. W wyniku awarii rejestru termin na dokonanie rejestracji został przesunięty z 13 na 17 lipca. Mimo to nie wszystkie podmioty wywiązały się z ustawowego obowiązku, za co grozi im wysoka kara.

21.07.2020