W czwartek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła kierunkowo przygotowany przez ten resort pakiet mieszkaniowy. Według MR, „pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19”.

Czytaj również: Rząd szykuje nowe przepisy dla rynku nieruchomości

Co zawiera pakiet?

Kluczowe rozwiązania pakietu mieszkaniowego, jak wskazał resort, to m.in zmiany w budownictwie społecznym czynszowym oraz komunalnym. Chodzi m.in. o "wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań czynszowych (z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.) oraz na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie 50 proc. kosztów inwestycji)", a także wprowadzenie zasady finansowania, a nie refinansowania.

Czytaj w LEX: Krajowy Zasób Nieruchomości a planowanie przestrzenne i gospodarka finansowa gmin >

Pakiet zakłada też uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

 


Inne ważne rozwiązanie to premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat - obecnie ogólna zasada pozwala uzyskać ze środków FTiR premię na remont budynku wybudowanego przed 1961 r.

Przewidziano też wakacje czynszowe dla lokatorów w TBS-ach (nawet 20 proc. niższy czynsz) po spłacie kredytu przez TBS. Z kolei w przypadku budowy „mieszkań społecznych z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności”.

Czytaj w LEX: Zmiany w dodatkach mieszkaniowych związane ze stanem epidemii >

Projekt zakłada też dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” i szansę „dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej”. Jak twierdzi MR, to tzw. opcja dla „stających na nogi” – dopłaty do czynszu również dla lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanych lokatorowi.

 


Społeczna część pakietu przewiduje również finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych dla seniorów w budynkach komunalnych. Z kolei w ramach pomocy kierowanej bezpośrednio do lokatorów przewiduje się „nowe dopłaty do dodatków mieszkaniowych – wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19”. Chodzi o kwotę do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu - wyjaśniono.

Resort wskazał też na zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości związane z wykorzystaniem potencjału KZN dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego. „KZN będzie mógł wnosić grunty do TBS” - zaznaczono.

Czytaj również: Nowicki: Społeczne agencje najmu ustabilizują rynek