Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd - zakłada poprawka zaproponowana przez rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Rozporządzenie zostało opublikowane w niedzielę i obowiązuje od poniedziałku 20 kwietnia.
Krzysztof Sobczak
20.04.2020
Administracja publiczna

Mediacja w dobie koronawirusa? Tak, ale zgodnie z zasadami

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mediacja, także online, jest szansą na odciążenie sądownictwa w trakcie, ale też po epidemii koronawirusa. Warunkiem jest jedynie to by przebiegała zgodnie z przepisami i zasadami. Dojrzeli do niej prawnicy, czas przekonać też społeczeństwo - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Agnieszka Zemke-Górecka dziekan białostockiej izby i prezes Centrum Mediacyjnego przy NRA.
Patrycja Rojek-Socha
20.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do czasu opublikowania objaśnień do przepisów dotyczących wykorzystywania aut w działalności gospodarczej, skarbówka wydała już niekorzystne interpretacje indywidualne, z których wynika, że nowe, mniej korzystne przepisy należy stosować do większości umów leasingowych. W tej sytuacji podatnicy mogą stosować się do objaśnień, jeśli będą dla nich korzystniejsze.
Wiesława Moczydłowska
20.04.2020
CIT Prawo gospodarcze
Firmy leasingowe zawierają każdego roku ponad pół miliona umów. Wszystkie muszą być w formie pisemnej. W obecnych czasach jest to utrudnione. Prawo autorskie też wymaga, by przeniesienie praw odbywało się w tradycyjny sposób. Dlatego Polski Związek Leasingu walczy o prawo do zdalnego zawierania kontraktów.
Jolanta Ojczyk
20.04.2020
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Od 20 kwietnia w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będzie możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m kwadratowych może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
19.04.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
W przyszłym tygodniu mają zostać przedstawione nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej - zapowiedziała to wicepremier Jadwiga Emilewicz. Tym razem zmiany mają wesprzeć budżety samorządów w walce z pandemią - również w postaci pieniędzy pochodzących z wydłużonych o sześć miesięcy koncesji na sprzedaż alkoholu.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2020
Finanse samorządów
Poza szeroko komentowanym rozszerzeniem podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej przewiduje kontrowersyjny przepis, z godnie z którym możliwe będzie przejęcie wszystkich przysługujących właścicielowi autorskich majątkowych praw do systemów teleinformatycznych - piszą dr Anna Wilińska-Zelek i Agnieszka Nadolna
Agnieszka Nadolna Anna Wilińska-Zelek
18.04.2020
Prawo gospodarcze
W czasie epidemii organizatorzy turystyki oferują atrakcyjne wakacyjne wyjazdy i kolonie, bo nie mają zakazu reklamy. Skorzystanie z nich wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Impreza turystyczna może zostać odwołana - wówczas na zwrot pieniędzy trzeba czekać 180 dni. Biuro może też zaproponować voucher na wyjazd w innym terminie, nawet rok później. Problematyczna może się też okazać rezygnacja z wyjazdu.
Jolanta Ojczyk
18.04.2020
Koronawirus a prawo
Unia Europejska wobec pandemii uelastycznia procedury i ułatwia wydatkowanie funduszy. A teraz się powiada, że nadmierna kontrola Unii nie jest wskazana. Unijne pieniądze są także w poszczególnych „tarczach finansowych” uchwalanych przez Sejm na wniosek rządu, ale wnioskodawcy o tym nie informują - mówi prof. Stanisław Biernat, sędzia w stanie spoczynku i były wiceprezes TK,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.04.2020
Administracja publiczna Prawo unijne

Ustawa o wsparciu programów operacyjnych podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus a prawo
Prezydent RP podpisał ustawę mającą ułatwić prowadzenie i rozliczanie projektów dofinansowanych z funduszy europejskich w czasie pandemii. Akt wprowadza możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty czy komitetów monitorujących. Jest częścią "funduszowego pakietu antywirusowego".
Katarzyna Kubicka-Żach
17.04.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus a prawo
W bazie Krajowego Rejestru Długów figuruje blisko 11 tys. hoteli, restauracji i firm cateringowych. Ich średni dług to 22,5 tys. zł. W ciągu roku w rejestrze przybyło blisko 1,5 tys. podmiotów, a przeciętny dług wzrósł o ponad 3 tys. zł. KRD spodziewa się gwałtownego przyrostu długów sektora w kwietniu i maju.
Agnieszka Matłacz
17.04.2020
Prawo gospodarcze
Właściciel nieruchomości planował budowę zakładu przetwarzania odpadów, ale rada miasta przyjęła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zablokował to przedsięwzięcie. Jednakże przy uchwalaniu tego aktu, organ przekroczył granice władztwa planistycznego i naruszył zasadę proporcjonalności. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Dorian Lesner
17.04.2020
Administracja publiczna Budownictwo
W nowelizacji tarczy antykryzysowej znajdują się trzy ważne przepisy dla firm w tarapatach finansowych. Pierwszy sprawia, że wnioski restrukturyzacyjne znajdą się w katalogu spraw pilnych. Drugi powoduje zawieszenie 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o upadłość. Trzeci zablokuje dostęp tym firmom, które już złożyły takie wnioski. W efekcie w tym roku wzrośnie liczba upadłości.
Jolanta Ojczyk
17.04.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Sejm i Senat wniosły poprawki do nowelizacji tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sejm zaakceptował w czwartek późnym wieczorem część poprawek zaproponowanych przez Senat do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Izba opowiedziała się m.in. za wsparciem z tarczy antykryzysowej dla firm założonych między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku oraz za zwolnieniem z płacenia składek ZUS dla wszystkich jednoosobowych firm, bez względu na wielkość przychodów.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Dane z telefonu pozwolą karać łamiących zakazy

Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa 2
Za sprawą nowelizacji specustawy do walki z epidemią, minister cyfryzacji zyska dane o miejscach, w których przebywały osoby chore lub na kwarantannie. Będzie też mógł weryfikować w jakich lokalizacjach gromadzą się Polacy, choć nie powinni. Na tej podstawie mogą być nakładane kary - alarmują eksperci i postulują zmiany. Takie dane niektórzy operatorzy już przekazują wojewodom.
Jolanta Ojczyk
16.04.2020
Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa 2

Nieoczywiste zasady weryfikacji umów w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W obecnym systemie prawnym brak jest szczególnej normy prawnej, która by w sposób automatyczny bez utraty umowy najmu pozwalała na redukcję zobowiązań najemcy - pisze adwokat dr Kamil Szmid, w nawiązaniu do rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustaw dla walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Ale dodaje, że wiele możliwości w tym zakresie stwarza Kodeks cywilny.
Kamil Szmid
16.04.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Maseczki obowiązkowe - dla pracodawców to kosztowny kłopot

BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przepis nakazujący noszenie maseczek wszedł w życie. Nie będą ich musieli nosić w pracy, np. pracownicy zakładów przemysłowych, ale muszą jednak zostać w nie wyposażone osoby obsługujące klientów. Z punktu widzenia prawa pracy maseczki to środki ochrony indywidualnej, które muszą spełniać wysokie normy, a takie produkty obecnie są trudno dostępne.
Jolanta Ojczyk
16.04.2020
BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski 15 kwietnia 2020 r. przestają pełnić stanowiska podsekretarzy stanu. Na stanowisko wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych od 16 kwietnia 2020 r. został powołany Piotr Patkowski, a wiceszefem KAS, wiceministrem finansów również od 16 kwietnia zostanie Anna Chałupa.
Krzysztof Sobczak
15.04.2020
CIT PIT

Odmrażanie gospodarki - postulaty branży handlowej

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Polska Organizacji Handlu i Dystrybucji postuluje zniesienie zakaz handlu w niedzielę, uzależnienie limitu klienta od powierzchni sklepu, a także przesunięcie godzin dla seniorów - powinny obowiązywać tuż po otwarciu placówki. Plan rządu na odmrażania gospodarki poznamy jutro.
Jolanta Ojczyk
15.04.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Morawiecki: nie zawieszamy budowy dróg, jutro przedstawimy plan odmrażania gospodarki

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Pogram budowy dróg krajowych, w tym finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych, nie zostanie zawieszony. Zdaniem rządu pozwoli on na utrzymanie się wielu małych i średnich firm budowlanych. Jakie branże i kiedy mogą liczyć na zniesienie zakazu prowadzenia działalności, dowiemy się jednak dopiero w czwartek.
Jolanta Ojczyk
15.04.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

UOKiK sprawdza warunki bankowych wakacji kredytowych

Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał banki do przekazania dokumentów i informacji dotyczących oferowanych warunków wakacji kredytowych i na bieżąco analizuje otrzymywane. Jego zdaniem proponowane aneksy nie mogą stanowić w okresie epidemii wykorzystania trudnej sytuacji i położenia kredytobiorców. informują konsumentów o skutkach zawarcia aneksu.
Jolanta Ojczyk
15.04.2020
Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Fundusz Gwarancji Płynnościowych jest częścią rządowej tarczy antykryzysowej, przeznaczoną dla średnich i dużych firm, bez względu na branżę. W jego ramach przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancje w bankach kredytujących, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odpowiednie umowy o współpracy.
Agnieszka Matłacz
15.04.2020
Prawo gospodarcze
Osoby pracujące na umowę zlecenia coraz bardziej upodabniają się do pracowników. Nawet specustawa stawia ich na równi z osobami zatrudnionymi na etat. Zdaniem ekspertów, czas, by uregulować ich prawa i – skoro płacą ZUS – liczyć im staż pracy na zleceniu do stażu emerytalnego. Zwłaszcza, że już wkrótce umowy zlecenia mogą zdominować rynek pracy.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Praca zdalna - możliwe „darmowe” licencje na próbę

Prawo pracy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Dostawcy narzędzi do pracy zdalnej oferują przedłużony „okres próbny” licencji na czas epidemii. Potem możliwe będzie jego płatne przedłużenie bądź rezygnacja z usługi. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie darmowym rozpowszechnianiem pełnych wersji programów, ale z szerszą dystrybucją wersji premium na ograniczony czas w celu pozyskania klientów
Alicja Rytel Jakub Słupski
15.04.2020
Prawo pracy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie wykorzystywania samochodów osobowych w działalności, po zmianach przepisów od 2019 r. Eksperci oceniają, że co najmniej o rok za późno. Uważają też, że w związku z epidemią COVID-19, należałoby wprowadzić tymczasowe zniesienie ograniczeń motoryzacyjnych
Wiesława Moczydłowska
14.04.2020
CIT Prawo gospodarcze
„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – tak Polska Organizacja Turystyczna, którą wspiera Ministerstwo Rozwoju, zachęca turystów, by korzystali z voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne, zamiast je odowoływać. POT właśnie rozpoczęła wspierającą polską turystykę kampanię internetową #WybierzVoucher.
Krzysztof Sobczak
14.04.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Kopiowanie dokumentów tożsamości przez przedstawicieli instytucji obowiązanych musi być poprzedzone analizą celowości, zweryfikowaniem, czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna - uważa prezes prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. A ponieważ praktyka jest zróżnicowana, dlatego do szefa KNF o rozważenie opracowania rekomendacji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
14.04.2020
Finanse RODO
Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by zrobić to w sposób najbezpieczniejszy - mówił przed Wielkanocą minister zdrowia Łukasz Szumowski. We wtorek podał konkretny termin - pierwsze obostrzenia mają znikać stopniowo od 19 kwietnia. Jakie i kiedy konkretnie - te decyzje mają zostać ogłoszone w środę lub czwartek.
Agnieszka Matłacz
14.04.2020
Koronawirus a prawo
Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus a prawo