Sejm uchwalił wyższe kary, by skuteczniej walczyć z wywozem leków

Farmacja

W czwartek została znowelizowana ustawa prawo farmaceutyczne. Regulacja wprowadza wysokie kary finansowe i odpowiedzialność karną za nielegalne wytwarzanie i dystrybucję produktów leczniczych oraz ich skup z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę. Dzięki tym zmianom walka z nielegalnym wywozem leków ma być skuteczniejsza.

04.04.2019

Powiaty chcą więcej pieniędzy na zdrowie i pilnych zmian w prawie

Finansowanie zdrowia

Związek Powiatów Polskich chce pilnego wzrostu wycen świadczeń o 15 proc. Podkreśla, że szpitale powiatowe potrzebują tych pieniędzy, by dalej się nie zadłużać. Alarmują, że konieczna jest zmiana przepisów, bo mają problem z obsadzeniem karetek, ale także liczą na przyśpieszenie prac nad ustawą dotyczącą zawodu opiekuna medycznego, który mógłby wspomóc pielęgniarki.

04.04.2019

Związek powiatów: konieczne zmiany w finansowaniu oświaty

Finansowanie oświaty

Związek Powiatów Polskich chce zmian w finansowaniu oświaty. Podkreśla, że nauczycielskie podwyżki nie mogą być finansowane z kas samorządowych. Stwierdza też, że samorządy będą musiały dopłacić do zmian proponowanych przez rząd. Doprowadzi to - według ZPP - do pogorszenia się wyniku finansowego powiatów.

04.04.2019

PIT przez internet coraz popularniejszy

Domowe finanse PIT

Niemal 70 proc. Polaków deklaruje, że roczny PIT rozliczy w tym roku przez internet. Najwięcej podatników skorzysta z nowej usługi Ministerstwa Finansów – Twój e-PIT. Coraz więcej osób przekazuje również 1 proc. swojego podatku na cele charytatywne. Takie wnioski wynikają z najnowszego badania KPMG w Polsce.

04.04.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w marcu - 5,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt proc. W marcu liczba bezrobotnych wynosiła 986 tys. Największy spadek bezrobocia zanotowano w województwie lubuskim - podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

04.04.2019

Będą kontrole celne po twardym brexicie

Prawo gospodarcze

Unia Europejska wprowadzi kontrole celne niezwłocznie po brexicie bez umowy - zapowiedział w środę unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. I dodał, że unijne firmy handlujące z Wielką Brytanią muszą być gotowe na dodatkowe koszty oraz zwiększoną biurokrację.

04.04.2019

Czas pracy czeka rewolucja

Prawo pracy HR

Rozwój technologii, automatyzacja, pojawienie się nowych zawodów - może wymusić zmiany w określaniu czasu pracy. Zdaniem pracodawców i związkowców obecne regulacje już nie nadążają za zmianami na rynku. W najbliższych latach czeka nas także poważna debata nad skróceniem tygodniowego czas pracy.

04.04.2019

"Solidarność" Pracowników Sądownictwa wychodzi na ulicę - protesty w całym kraju

Wymiar sprawiedliwości

Manifestacje organizowane będą przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju. Postulaty to dodatkowe 450 zł podwyżki i zmiany systemowe czyli ustawa o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, która miałaby wprowadzić mnożnikowy system wynagradzania. Pracowników sądów w akcji wesprze m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

04.04.2019

Lekarze przeszli na elektroniczne zwolnienia

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Już tylko 0,3 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie papierowej - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Oznacza to, że lekarze przekonali się do systemu e-zwolnień - komentuje rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

04.04.2019

Dłuższy staż już mniej istotny dla jakości edukacji

Kadry w oświacie

Resort edukacji chce wycofać się z kolejnych zmian, których niezbędność podkreślał jeszcze we wrześniu 2018 r. Wydłużenie stażu i zmiany w ocenianiu nauczycieli - jak tłumaczyło MEN - miały znacznie poprawić jakość polskiej oświaty. Tymczasem, jak się okazało, nie były tak ważne, bo resort łatwo z nich rezygnuje.

04.04.2019

Skarbówka nie odda nadpłaconego podatku

Ordynacja

Organy podatkowe będą mogły blokować zwrot nadpłaty podatku, jeśli udowodnią, że byłoby to bezpodstawne wzbogacenie podatnika. Chodzi głównie o podatki pośrednie: VAT i akcyzę. Zmiany dotkną jednak także rozliczeń PIT i CIT. Blokowanie zwrotów może umożliwić nowa ordynacja podatkowa. Zdaniem ekspertów to łamanie prawa, także unijnego.

04.04.2019

Operacje zaćmy bez limitów, więc okuliści są na wagę złota

Finansowanie zdrowia

Od początku kwietnia nie obowiązują limity w operacjach usunięcia zaćmy. Zdaniem ekspertów to nie zlikwiduje kolejek, bo w kraju jest za mało okulistów, którzy przeprowadzają takie zabiegi. By poprawić sytuację szpitale inaczej organizują pracę i chcą zacząć robić takie zabiegi nawet w soboty. Ale nie obiecują radykalnego skrócenia czasu oczekiwania.

04.04.2019

Podejrzany wygląd nie wystarczy do kontroli osobistej

Prawo karne Policja

Brytyjska straż graniczna przeprowadziła kontrolę osobistą kobiety, żony podejrzanego o działalność terrorystyczną. Europejski Trybunał Praw Człowieka wytknął jej, że choć zgodnie z brytyjskim prawem, to nie przestrzegając procedur i przepisów. To - jak mówią eksperci - istotne także dla polskich służb, które często nadużywają tego uprawnienia.

04.04.2019

Raport: Za trzy lata rynek usług prawniczych zdominują kancelarie inwestujące w nowe technologie

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Tylko jedna trzecia prawników uważa, że firmy są gotowe na zmiany technologiczne na rynku prawniczym. Ponad połowa twierdzi, że nowoczesne rozwiązania informatyczne wpłyną na ich pracę. Mimo to część kancelarii nie inwestuje w nie. To zaś może oznaczać, że już za trzy lata przestaną być innowacyjni i konkurencyjni. Tak wynika z najnowszego raportu Wolters Kluwer.

03.04.2019

W piątek kolejna tura negocjacji ze związkowcami

Szkoła i uczeń

15 proc. wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia od 2019 r. i kolejne 15 proc. od września - to nowa propozycja ZNP złożona podczas negocjacji z rządem. Rząd z kolei swoją propozycję ma zaprezentować w piątek - 5 kwietnia. Do tego dnia zawieszono obrady Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie.

03.04.2019

Już ponad 320 tys. wniosków o wydanie e-dowodu

Samorząd terytorialny

Ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną chipem złożonych w urzędach i ponad 21 tys. przez internet - to bilans pierwszego miesiąca obowiązywania e-dowodu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, 40 tys. osób ma nowy dokument.

03.04.2019

Rząd będzie kontynuował negocjacje ze związkowcami

Kadry w oświacie

Na razie nie ma porozumienia pomiędzy rządem i nauczycielami, a rozmowy będą kontynuowane po 18. Związkowcy domagają się podwyżek, rząd nie zaproponował im jednak postulowanych kwot. Z wyników...

03.04.2019

Prezydent podpisał nowelizację ważną dla producentów papierosów

Opieka zdrowotna

Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Nowelizację ustawy, która podaje w jaki sposób ma być zorganizowany system śledzenia wyrobów tytoniowych 2 kwietnia podpisał prezydent.

03.04.2019

Więcej godzin do dyspozycji dyrektora - rozporządzenie podpisane

Kadry w oświacie

Zwiększenie liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów na każdym etapie edukacyjnym - zakłada nowelizacja rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania. To realizacja zapowiedzi złożonych nauczycielskim związkom zawodowym przez minister Annę Zalewską.

03.04.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski