Młodzi lekarze ofiarami mobbingu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W szpitalach brakuje kadry a rezydenci są zmuszani do brania dodatkowych dyżurów. Coraz częściej szukają pomocy w walce z mobbingiem. Specgrupa do walki z takimi nadużyciami, działająca w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, odnotowała już 100 zgłoszeń od poszkodowanych doktorów.

05.10.2019

Do ZUS wpłynęło prawie 25 proc. wniosków o "500 plus" dla niesamodzielnych

Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS wpłynęło prawie 200 tysięcy wniosków, co stanowi około 23 proc. przewidywanego wpływu. Najczęściej o świadczenie ubiegają się osoby w wieku od 18 do 74 lat. Zakład przypomina, że aby dostać dodatkowe pieniądze, suma świadczeń przysługujących z funduszy publicznych nie może przekraczać 1600 złotych.

05.10.2019

USA: Polska wytypowana do włączenia do ruchu bezwizowego

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni. To początek procedury, którą kontynuować będą Departament Stanu i resort bezpieczeństwa narodowego.  

04.10.2019

Internowani w stanie wojennym zyskają prawo do odszkodowania

Prawo cywilne

Osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich, niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym będą mogły domagać się odszkodowania. Będą miały też więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

04.10.2019

Loty ViP-ów: kolejne ograniczenia jawności

Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Nie ma w niej jednak obowiązku publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Centralnego Rejestru Lotów oraz bieżącej aktualizacji rejestru. Zdaniem Sieci Obywatelska Watchdog brak takich zapisów ogranicza jawność.

04.10.2019

Będzie odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - Prezydent podpisał ustawę

Prawo pracy

Nowelizacja zakłada podniesienie kwoty odprowadzanej za pracownika na zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), z którego finansowane są np. „wczasy pod gruszą” czy karnety sportowe dla pracowników. Podstawą naliczania funduszu będzie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2014 r. w wysokości 3.389,9 złotych. Oznacza to wzrost o 3,4 procent.

04.10.2019

W Rybniku powstanie kolejny sąd okręgowy 

Wymiar sprawiedliwości

W 140-tysięcznym Rybniku (Śląskie), gdzie działa obecnie zamiejscowy wydział Sądu Okręgowego w Gliwicach, w przyszłym roku powstanie odrębny sąd okręgowy. Rozporządzenie o jego powołaniu podpisał w piątek w tym mieście minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Będzie to 46. sąd okręgowy w Polsce.

04.10.2019

Przedsiębiorcy wydobywający węgiel obawiają się zmian w prawie geologicznym

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.

04.10.2019

Już cała opozycja popiera "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości" 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i PSL podpisali w piątek "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości". Stworzoną przez ruch Akcja Demokracja, a popieraną m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", deklarację wcześniej przyjęła też Lewica.

04.10.2019

Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie na konserwację zabytków

Samorząd terytorialny

W ramach programu ministra kultury „Ochrona zabytków” samorządy i inne jednostki mogą otrzymać pieniądze na prace budowlane lub restauratorskie przy zabytku wpisanym do rejestru. Przeprowadzone będą dwa nabory, pierwszy trwa do 31 października 2019 roku.

04.10.2019

Agencja Badań Medycznych ma zasady udzielania pomocy dla małych i średnich firm

Finansowanie zdrowia

W piątek 4 października weszło w życie rozporządzenie, które określa warunki i tryb udzielania pomocy publicznej dla małych i średnich firm za pośrednictwem Agencji Badań Medycznych. W 2019 r. ma ona mieć do wydania 40 mln zł, ale w przyszłym 500 mln zł, a w 2028 r. już prawie miliard.

04.10.2019

Porwania transgraniczne tematem II Kongresu Prawa Rodzinnego

Wymiar sprawiedliwości

Konwencja Haska, przepisy, problemy związane z porwaniami rodzicielskimi i wydawaniem dzieci - to główne tematy zbliżającego się II Kongresu Prawa Rodzinnego w Krakowie. W trakcie odbędzie się też debata "Adwokat- Kobieta- Lider", nad którą patron medialny objęło Prawo.pl. Konferencje organizuje Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie.

04.10.2019

RPO interweniuje ws. byłej policjantki, której odmówiono usunięcia jej danych

Policja Prawo pracy

Była funkcjonariuszka policji stara się o usunięcie notatki służbowej z dokumentów znajdujących się w jej aktach osobowych. Komenda Główna Policji uznała, że nie ma do tego podstaw prawnych. W sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Powołując się na RODO przypomniał, że była policjantka ma prawo do "bycia zapomnianym".

04.10.2019

Rząd da 50 mln zł dla "szkół bez barier" 

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

"Dostępna szkoła" - to nazwa projektu, jaki ma być uruchomiony w ramach pilotażu dprogramu "Szkoła bez barier". Jak poinformował w piątek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński,...

04.10.2019

Rząd chce rozmawiać z sektorem bankowym, choć na razie nie widzi takiej potrzeby

Finanse Kredyty frankowe

Rząd chce wspierać wszelkie działania, aby zachować stabilność systemu bankowego. Jest też gotowy na dyskusję z sektorem bankowym o rozwiązaniach prawnych w celu wsparcia po wyroku TSUE. Przedstawiciele rządu podkreślają jednak, że państwo było przygotowane, by sobie z takim problemem poradzić, co widać po reakcji rynków.

04.10.2019

Kancelaria DWF Poland poszerza zespół

Rynek

Marcin Oszczak dołączył do zespołu prawa ochrony środowiska kancelarii DWF Poland. Objął stanowisko Counsel. Specjalizuje się w projektach infrastrukturalnych, w tym realizowanymi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

04.10.2019

Gdy rezydenci wypowiedzieli opt out, inni lekarze dostają dodatkowe dyżury

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Około 1500 lekarzy, głównie rezydentów, wypowiedziało klauzule opt-out i zrezygnowało z dodatkowych dyżurów. Dla wielu szpitali może to oznaczać kłopoty z zapewnieniem obsady. Na razie radzą sobie tak, że dają więcej dyżurów innym specjalistom. Problem będzie w grudniu, gdy już nie będzie komu wcisnąć dodatkowych godzin

04.10.2019

"Iustitia" zawiadamia prokuraturę o akcji hejtu przeciw sędziom

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ prokuratura nie podejmuje z urzędu realnych czynności zmierzających do wykrycia organizatorów akcji mającej dyskredytować sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, stowarzyszenie "Iustitia" postanowiło skierować w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

04.10.2019

Bank Millennium nie boi się konsekwencji wyroku TSUE

Kredyty frankowe

Wyrok TSUE w sprawie Dziubak dotyczy okoliczności ustalonych w indywidualnej sprawie i nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć we wszystkich sprawach. Dopiero po latach orzecznictwo polskich sądów będzie wyraźnie określone, na razie jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek prognozy. Tak uważa Bank Millennium.

04.10.2019

Minister zapowiada "Pakt dla humanistyki polskiej" i reformę PAN

Szkolnictwo wyższe

Prawo i Sprawiedliwość mówi w swoim programie o potrzebie wypracowania "Paktu dla humanistyki polskiej". - Dalsza reforma systemu nauki jest konieczna, bo Konstytucja dla Nauki przewiduje rozwiązania ewolucyjne - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

04.10.2019