Premier i minister: Startujemy z profilaktyką 40 plus, ale lekarzy nam brakuje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.

01.07.2021

Można już zmienić termin drugiej dawki szczepienia

Koronawirus

Można już zmienić termin i miejsce przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Do tej pory było to trudne lub prawie niemożliwe - co utrudniało życie zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zmiany można dokonać za pośrednictwem infolinii lub internetowego konta pacjenta (IKP).

01.07.2021

Kongres Wyzwań Medycznych - pandemia obnażyła słabości systemu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz

01.07.2021

Od niektórych przychodów można nie płacić podatku

Domowe finanse PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody osiągane przez osoby fizyczne. Ustawodawca zdecydował się jednak na wyłączenie niektórych przychodów uzyskiwanych przez podatników z opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez wyraźne wskazanie źródła ich pochodzenia.

01.07.2021

ERGO Hestia ukarana za zaniedbania w ochronie danych

Nowe technologie RODO

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. zostało ukarane przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych administracyjną karą pieniężną w wysokości prawie 160 tys. zł za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych. Spółkę ukarano za niezawiadomienie osoby, której dane dotyczą o naruszeniu, do czego zobowiązał ją także organ nadzorczy.  

01.07.2021

NIK krytycznie o uznawaniu kwalifikacji cudzoziemców spoza UE

Prawo pracy

Dotychczasowe działania okazały się niewystarczające - nadal nie mamy spójnego systemu uznawania kwalifikacji cudzoziemców wykształconych poza Unią Europejską. To nie zachęca ich do szukania pracy w Polsce. W efekcie sytuacja na rynku pracy nie tylko się nie poprawiła, ale też nie udało się zahamować niekorzystnych trendów - twierdzi NIK.

01.07.2021

Od 1 lipca gminy mają spisywać źródła ciepła w domach

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy przejmują od 1 lipca obsługę i wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do bazy mają trafić informacje o sposobach ogrzewania domów i innych budynków - trzeba będzie zgłaszać kominek, a nawet "kozę". Samorządom brakuje jednak informacji o udostępnieniu potrzebnego do tego oprogramowania.

01.07.2021

Raport: Długa lista zaniedbań osłabia polski system emerytalny

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Obniżenie wieku emerytalnego, brak zachęt do dalszej pracy zamiast emerytury i porażka wdrożenia PPK - to tylko niektóre działania, które negatywnie wpłynęły na system emerytalny w Polsce – twierdzą eksperci Instytutu Emerytalnego. Ich zdaniem konieczna jest poważna debata publiczna o tym, jak uniknąć katastrofy tego systemu i niskich świadczeń w przyszłości.

01.07.2021

Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

01.07.2021

Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Nowe technologie Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021

Służby będą mogły blokować e-doręczenia pod pretekstem czynności operacyjno-śledczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.

01.07.2021

Skuteczny protest ratowników - przywrócone dodatki i zapowiedź podwyżek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Protest ratowników medycznych, który w środę miał miejsce w Warszawie i wielu innych miastach, przyniósł efekty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w niedalekiej przyszłości podwyżki dla tej grupy, a już teraz przywraca im dodatki, jakie otrzymali w czasie pandemii. Wchodzące od 1 lipca zmiany pozbawiały ich tej części otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.

30.06.2021

Młodzi uczeni apelują o zmiany w finansowaniu badań

Szkolnictwo wyższe

Akademia Młodych Uczonych PAN apeluje do ministra edukacji i nauki oraz przedstawicieli władz RP o zwiększenie finansowania Narodowego Centrum Nauki i badań podstawowych. Argumentują, że sprawne działanie instytucji pozwala polskim naukowcom, zarówno tym doświadczonym, jak i dopiero rozpoczynającym karierę, realizować ambitne plany i budować zespoły.

30.06.2021

MEiN dofinansuje zachodniopomorskie uczelnie

Zachodniopomorskie uczelnie dostały od ministerstwa nauki 4 miliony zł. Przekazane środki zostaną przeznaczone na projekty obejmujące m.in. rozbudowę infrastruktury teletechnicznej, rozbudowę miejskiej akademickiej sieci komputerowej, budowę platformy badawczej czy stworzenie specjalistycznego laboratorium.

30.06.2021

Zaszczepionych 13 mln osób i... brak kolejnych chętnych

Koronawirus szczepienia

W Polsce wykonano dotąd 28,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 13 mln osób – wynika z informacji podanej w środę na rządowych stronach. Jednocześnie minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że obecnie to nie obywatele czekają na szczepienia, ale szczepienia czekają na obywateli.

30.06.2021

155 firm audytorskich do kontroli

Rachunkowość

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 155 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki.

30.06.2021

Lewiatan: Pracodawcy chcą się przygotować na czwartą falę zakażeń

Prawo pracy BHP Koronawirus

W przypadku wystąpienia czwartej fali zakażeń, za kilka tygodni może czekać nas powrót obostrzeń pandemicznych. Przedsiębiorcy uważają, że zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest w tej chwili priorytetem. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią - podkreśla Konfederacja Lewiatan.

30.06.2021

„Zdrowa przyszłość” – rząd przedstawia strategię rozwoju ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.

30.06.2021

MRiPS: Do 2030 r. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych ma wzrosnąć do 40 proc.

Prawo pracy

Obecnie pracuje 28,3 proc. osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby do roku 2030 ten wskaźnik wzrósł do 40 proc. – powiedział wiceminister Paweł Wdówik w trakcie zorganizowanej w Wilnie konferencji na temat dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych. Zorganizowano ją pod patronatem i z udziałem Pierwszych Dam Polski i Litwy.

30.06.2021

Od lipca w poniedziałki ZUS dłużej otwarty dla klientów

Ubezpieczenia społeczne

Od początku lipca w każdy poniedziałek sale obsługi klientów w ZUS będą otwarte do godz. 18:00. Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest coraz lepsza, dlatego ZUS przywraca w poniedziałki wydłużone godziny pracy. W pozostałe dni robocze, czyli od wtorku do piątku, obsługa odbywać się będzie w dotychczasowych godzinach, czyli od godz. 8:00 do godz. 15:00.

30.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski