UOKiK zarzuca siedmiu firmom naruszenie zakazu zmowy przetargowej

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Siedmiu przedsiębiorców działających w branży elektroenergetycznej usłyszało zarzuty zmowy przetargowej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do wniosku, że firmy dzieliły między sobą postępowania przetargowe, ustalając z góry, która z nich wygra, a oferty składano jedynie dla pozoru. Przedsiębiorcom grożą kary w wysokości nawet 10 procent rocznego obrotu.

15.02.2023

VAT trzeba rozliczać w ściśle określonych terminach

VAT Rachunkowość

Terminem, o którym podatnicy VAT, rozliczający się na zasadach ogólnych, muszą koniecznie pamiętać jest na pewno 25. dzień miesiąca następujący po okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał). Wtedy to właśnie przypada termin płatności tego podatku. Wynika on z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

15.02.2023

Coraz więcej sztucznej inteligencji w medycynie, ale nie zastąpi relacji lekarz-pacjent

Pacjent Opieka zdrowotna

Boty i sztuczna inteligencja w medycynie mogą wspierać pracę personelu na przykład w diagnostyce, ale nie zastąpią relacji lekarza i pacjenta, kluczowej w procesie leczenia. Tymczasem czasu na kontakt z pacjentem w niewydolnym systemie - publicznym, ale i prywatnym - jest coraz mniej. Tu z kolei jest pole do działania dla technologii, które personalizują kontakt na linii lekarz-pacjent.

15.02.2023

Trybunał Konstytucyjny sam w kryzysie, a ma ratować fundusze unijne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kilka dni temu jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, tę samą, która miała pomóc w odblokowaniu dla Polski funduszy unijnych. Regulacja od początku budziła spore wątpliwości, także prezydenta. Teraz ma zająć się nią Trybunał, który sam jest w kryzysie i który budzi wątpliwości unijnych instytucji.

15.02.2023

Wątpliwości wobec organizacji mogą zniweczyć pozew zbiorowy konsumentów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Aby zapewnić niezależność organizacji reprezentujących konsumentów w postępowaniach grupowych, sądy mają zyskać prawo badania źródeł ich finansowania. Jeżeli w trakcie postępowania dojdą do wniosku, że podmiot upoważniony uwikłał się w konflikt interesów, pozew zostanie odrzucony. Problem w tym, że - zdaniem prawników - takie rozwiązanie negatywnie odbije się na konsumentach.

15.02.2023

Nowe prawo - po narkotykach możliwa bezkarność, po lekach można stracić pracę

Prawo pracy BHP

Pracownicy uzależnieni od narkotyków i biorący substancje narkotyczne spoza listy ministra zdrowia, pozostaną bezkarni, a pracownicy np. leczący się na ADHD i biorący leki zawierające amfetaminę, będą mogli stracić pracę. Taki będzie efekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego przepisy mają wejść w życie już 21 lutego. Zdaniem prawników, nowe regulacje nie zabezpieczają interesu ani pracowników, ani pracodawców.

15.02.2023

Rocznego sprawozdania finansowego nie da się sporządzić bez CIT-8

CIT Rachunkowość Spółki Finanse

Ministerstwo Finansów planuje dać firmom więcej czasu na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych i złożenie CIT-8 za ubiegły rok. Bez zmian, czyli do 31 marca, trzeba będzie jednak sporządzić sprawozdanie finansowe. Księgowi i biegli rewidenci apelują, by wydłużone zostały oba terminy, ponieważ te obowiązki są ze sobą ściśle powiązane.

15.02.2023

Rozliczenie PIT za 2022 rok już możliwe - to duże wyzwanie nie tylko dla podatników

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W środę, 15 lutego, ruszył sezon składania rocznych PIT za 2022 rok. To rozliczenie będzie szczególne. Trzeba w nim uwzględnić cały szereg zmian – m.in. wprowadzenie, a potem likwidację ulgi dla klasy średniej. Podatnicy mają teraz liczyć podatek bez ulgi. Ale jeśli okaże się, że jej zastosowanie byłoby korzystne - urząd skarbowy odda pieniądze. Ponad milion osób będzie jednak musiało dopłacić.

15.02.2023

Prezes NRA: Zmiany w zakresie "urzędówek" nieuniknione

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona, ponieważ zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat - wskazuje w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. Zwraca też uwagę na konieczność współpracy przy opracowaniu zmian.

14.02.2023

Policja zakaże zbliżania się i kontaktowania "przemocowca" z osobą, którą krzywdzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policjanci i żandarmii wojskowi będą mieć nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy. Chodzi o zakaz zbliżania się, kontaktowania i przebywania w miejscach, gdzie przykładowo - pracują i uczą się osoby pokrzywdzone. Ustawa antyprzemocowa 2.0 - tzw. Lex Romanowski została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a rozwiązania wejdą w życie za sześć miesięcy.

14.02.2023

Polski instytut zbada innowacyjną terapię dla dzieci chorych na glejaka

Pacjent Opieka zdrowotna

Celem badania finansowanego przez Agencję Badań Medycznych jest umożliwienie przeprowadzenia dzieciom z rozlanym glejakiem pnia mózgu (DIGP) diagnostyki i ukierunkowanego leczenia w Polsce. Do tej pory podobne badania były dostępne tylko w Europie i USA. Udział w nich polskich pacjentów odbywał się często z inicjatywy rodziców i wiązał z ponoszonymi przez nich wysokimi kosztami.

14.02.2023

W Walentynki uwaga na romantycznych oszustów

Prawo karne Nowe technologie

W dniu święta zakochanych warto wiedzieć, że niektórzy oszukują odwołując się do naszych emocji. Z raportu amerykańskiej Federalnej Komisji ds. Handlu (FTC) wynika, że aż 40 procent ofiar, które straciły pieniądze na skutek oszustw internetowych, była w „romantycznym związku” z cyberprzestępcami. Jeśli więc nowopoznany internetowy „przyjaciel” poprosi Cię o pomoc finansową, uważaj.

14.02.2023

Rośnie świadomość obowiązku zgłoszenia do CRBR, ale wciąż są problemy

Spółki Finanse

Wśród podmiotów, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), najwięcej przypadków odnotowano spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji. Widać jednak, że świadomość przedsiębiorców wzrasta. To główne wnioski, jakie można wysnuć z lektury raportu przedstawionego przez Crido Legal.

14.02.2023

Ustawa ograniczająca wzrost cen ciepła dla odbiorców z podpisem prezydenta

Rynek i konsument

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Według tej regulacji wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.

14.02.2023

Koszty produkcji rosną, a ceny leków spadają - zagrożenie dla rynku

Farmacja

Koszty wytwarzania farmaceutyków w Polsce od 2019 r.oku wzrosły o 28 proc., a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4 proc. – Spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach – alarmują ekonomiści i przedstawiciele branży farmaceutycznej.

14.02.2023

Budżet programu Erasmus+ to ponad 1 mld zł

Dla studenta

Będzie więcej pieniędzy w programie Erasmus + 2021-2027 - zapowiedział dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Dodał, że zmieniają się potrzeby związane np. ze studiami za granicą w ramach tego programu, konieczne więc jest bardziej elastyczne podejście do tego tematu.

14.02.2023

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną nie jest dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty

W czasie pandemii wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny, miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. To właśnie dla nich wprowadzono możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną. Aby to było możliwe, do wniosku należało dołączyć druk ERO - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.02.2023

Składka zdrowotna bez odliczenia od podatku - RPO pyta o zgodność z konstytucją

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.

14.02.2023

Minister zapowiada utworzenie specjalnego funduszu wsparcia rozbudowy szkół specjalnych

Finansowanie oświaty

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie oddzielnego funduszu, który wesprze rozbudowę szkół specjalnych. Określił to jako swój projekt na najbliższą przyszłość - również wyborczą, ale przede wszystkim powyborczą. - My w Polsce na największą skalę i w najwyższym stopniu dbamy o wszystkie dzieci – powiedział.

14.02.2023

Precedensowy wyrok w sprawie frankowej, sąd zwaloryzował na rzecz banku kapitał kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zwaloryzował kapitał udostępnionego kredytu wypłaconego na podstawie nieważnej umowy powiązanej z walutą obcą. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie korzystne dla banków, nieprawomocne orzeczenie. Zapadło na kilka dni przed wydaniem opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, dotyczącej m.in. zasadności waloryzacji roszczeń.

14.02.2023