Mimo iż zeznania podatkowe nadal można składać papierowo, większość podatników wybiera rozliczenie elektroniczne. W systemie Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl) na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za 2024 r.:

  • PIT 28 - rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej i z najmu,
  • PIT-36 - rozliczenie działalności gospodarczej według skali (stawek 12 i 32 proc.),
  • PIT-36L - rozliczenie działalności gospodarczej stawką liniową 19 proc.,
  • PIT-37 - rozliczenie m.in. przychodów z umowy o pracę, umówi zlecenie i o dzieło (według skali podatkowej),
  • PIT-38 - rozliczenie przychodów kapitałowych, np. z giełdy, 
  • oświadczenie PIT-OP - oświadczenie, dzięki któremu emeryci i renciści rozliczający PIT za pośrednictwem ZUS przekazują 1,5 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego,
  • informacja PIT-DZ - informacja o dzieciach uprawniających do ulgi dla dużych rodzin 4+.

Termin rozliczenia za 2024 r. upływa w środę, 30 kwietnia 2025 r. Do tego czasu można:

  • zaakceptować bez zmian zeznanie przygotowane przez fiskusa - ale dotyczy to tylko druków PIT-37 i PIT-38, lub
  • wprowadzić zmiany w systemie Twój e-PIT - przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić dane o m.in. wysokość przychodów i kosztów uzyskania przychodów, a wszyscy podatnicy o przysługujące im ulgi, które nie zostały automatycznie wykazane w systemie Twój e-PIT, lub 
  • rozliczyć się samodzielnie, np. na druku papierowym – wówczas dla urzędu skarbowego decydujące jest zeznanie złożone samodzielnie, lub
  • nie robić niczego – ale tylko w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38, które zostaną automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia br.

Co ważne, udostępnione w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Trzeba je uzupełnić i zaakceptować. Tylko zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane.

Zobacz także procedurę w LEX: Krywan Tomasz, Zeznanie PIT - wybór rodzaju podstawowego składanego za zakończony rok (PIT-36 czy PIT-37)>

Różne dochody w różnych zeznaniach

Jak wskazuje Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce, mimo iż dzięki automatyzacji pomyłek jest mniej, to wciąż zdarza się rozliczenie na niewłaściwym druku. Tymczasem wybór druku zależy od tego, jaki sposób rozliczenia wybrał przedsiębiorca na początku prowadzenia działalności. Jeśli płaci podatek według skali, czyli stawek 12 i 32 proc., to właściwy dla niego jest formularz PIT-36. Jeśli natomiast wybrał podatek liniowy 19 proc., to musi złożyć PIT-36L. Osoby, które rozliczają działalność gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składają natomiast PIT-28. Część osób zapomina też, aby do zeznania rocznego dołączyć PIT/B, czyli informację o wysokości dochodu/straty z prowadzonej działalności. Jest to załącznik do deklaracji PIT-36 i 36L.

Warto też przypomnieć, że w niektórych sytuacjach jedna osoba musi złożyć nawet kilka różnych zeznań podatkowych, w których wykaże przychody z różnych źródeł. Załóżmy, że podatnik do końca sierpnia 2024 r. był zatrudniony na umowę o pracę, a od września założył jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową 19 proc. Dochody z umowy o pracę wykazuje wówczas w zeznaniu PIT-37, a z działalności gospodarczej w PIT-36L. Jeśli poza tym wynajmował nieruchomość, np. odziedziczone po dziadkach mieszkanie, to rozlicza przychody z najmu prywatnego na druku PIT-28. A jeśli dodatkowo miał dochody ze sprzedaży giełdowych akcji czy funduszu inwestycyjnego, to składa również PIT-38. Gdyby poza tym np. w grudniu 2024 r. sprzedał wynajmowaną wcześniej nieruchomość, to musi do 30 kwietnia 2025 r. złożyć również deklarację PIT-39. Wykaże w niej dochody ze sprzedaży, albo zadeklaruje, że chce skorzystać z ulgi na własne cele mieszkaniowe - mówi Grzegorz Grochowina. 

Zobacz wzór dokumentu w LEX: PIT/B (21) Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym>

Czytaj komentarz praktyczny  w LEX: Krywan Tomasz, Jak skorzystać z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych?>

Zmiana w rozliczeniu funduszy

Osoby, które inwestują w fundusze kapitałowe, muszą też pamiętać, że w rozliczeniu za 2024 r. należy samodzielnie rozliczyć dochody w deklaracji PIT-38. Dla wielu podatników to duża niespodzianka. 

Jak wyjaśnia Piotr Zaremba, doradca podatkowy z kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi, zmiana sposobu rozliczania inwestycji w fundusze kapitałowe to jedna z najistotniejszych zmian dla prywatnych inwestorów, jaka miała miejsce w ostatnich latach. Choć nowe przepisy obowiązują już od roku, podatnicy w praktyce dopiero teraz odczują ich skutki. W przeciwieństwie do lat poprzednich będą bowiem zobowiązani do uwzględnienia swoich zysków lub strat z funduszy w deklaracji PIT-38 składanej za 2024 r. Dużym ułatwieniem przy wypełnianiu zeznania powinny być jednak informacje PIT-8C, wystawiane w przypadku inwestowania w Polsce.

Zobacz komentarz w LEX: Bartosiewicz Adam, Zeznanie roczne PIT-38>

Dotychczas inwestorzy nie musieli nic robić, bo podatek był rozliczany ryczałtowo. Polski fundusz jako płatnik sam pobierał daninę i wpłacał do urzędu skarbowego. Inwestor otrzymywał więc kwotę netto pomniejszoną o PIT. Tylko w przypadku inwestycji w zagraniczne fundusze musiał sam rozliczyć podatek. 

Dobra wiadomość jest taka, że ten kto w 2024 r. stracił na funduszach, może odliczyć te straty od dochodów z np. sprzedaży giełdowych akcji i odwrotnie.

- Dodatkowy obowiązek administracyjny powinien być jednak z nawiązką zrekompensowany przez możliwość wykorzystania strat w przypadku mniej udanych inwestycji funduszowych, co w ogólnym rozrachunku powinno przełożyć się na niższy łączny podatek do zapłaty dla wielu inwestorów. Z drugiej strony, dla mniej świadomych inwestorów, samo otrzymanie PIT-8C w związku z inwestycjami w fundusze kapitałowe może być nieprzyjemną niespodzianką, zwłaszcza jeśli dotychczas inwestowali wyłącznie w ten sposób i nie składali deklaracji dotyczących dochodów z kapitałów pieniężnych - dodaje Piotr Zaremba.

Czytaj również: Duża zmiana w PIT - fundusze trzeba rozliczyć samodzielnie

Gdzie wpłacić podatek

Do 30 kwietnia trzeba też zapłacić wynikający z tych deklaracji podatek dochodowy. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, podatek wynikający z zeznania może wpłacić:

  • gotówką – w placówce pocztowej,
  • bezgotówkowo – m.in. na podstawie polecenia przelewu lub dokonując zapłaty za pomocą instrumentu płatniczego innego niż polecenie przelewu z twojego rachunku bankowego.

PIT należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy. Jest to indywidualny rachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 r. służy podatnikom i pracodawcom-płatnikom do wpłat podatków i opłat do urzędu skarbowego przy jego użyciu.

By sprawdzić mikrorachunek podatkowy, należy skorzystać z generatora - na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego.

By wygenerować mikrorachunek, należy w tym celu podać:

  • PESEL - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanym podatnikiem VAT,
  • NIP - osoby prowadzące działalność gospodarczą, podatnicy VAT lub osoby będące płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

Osoby wpłacające podatek przelewem powinny wskazać w nim: 

  • numer indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika (indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek),
  • kwotę podatku do zapłaty,
  • okres (miesiąc, kwartał, rok),
  • symbol formularza płatności (np. PIT-37).

Jeśli ktoś składa zeznanie, korzystając z usługi Twój e-PIT i z zeznania wynika kwota do zapłaty, podatek może zapłacić wybierając opcję „zapłać podatek” znajdującą się w tej usłudze.

Zobacz także poradnik w LEX: Krywan Tomasz, Indywidualny mikrorachunek podatkowy>