Szczepionka Johnson & Johnson dopuszczona w Unii Europejskiej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków wcześniej wydała pozytywną ocenę, że szczepionka ta jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.

11.03.2021

11 marca ruszają sanatoria

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Pierwsze turnusy dla osób zaszczepionych lub z negatywnym testem, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia mają ruszyć 11 marca. Test można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem leczenia. O jego wyniku poinformuje sanatorium. Dlatego wcześniej należy się z nim skontaktować i podać aktualny numer telefonu. Fundusz wciąż nie płaci za leczenie w sanatoriach postovidowców. Może to zmienić tylko minister zdrowia.

11.03.2021

Nowe rozporządzenie - ozdrowieńcy będą szczepieni po trzech miesiącach

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Zwalnia ono także z nakazu zasłaniania nosa i ust osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

10.03.2021

Ruszają szczepienia dla przewlekle chorych - sprawdź, jak się zarejestrować

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W środę 10 marca ruszyła rejestracja na szczepienia pacjentów z nowotworami, po przeszczepie, dializowanych oraz wentylowanych mechanicznie. To grupa około 150 tys. osób. Szczepienia dla nich rozpoczną się 15 marca. Termin i miejsce szczepienia będą dobierane do stanu zdrowia.

10.03.2021

Terapia genowa w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni ma być refundowana

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Wśród kilkunastu leków innowacyjnych, które mogą zostać objęte refundacją ze środków Funduszu Medycznego znalazł się lek terapii genowej, będący nowoczesną i innowacyjną terapią genową w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców dzieci z SMA. Obecnie wielu z nich zbiera pieniądze na takie leczenie, a chodzi o miliony złotych.

10.03.2021

Trwa kolejna edycja badań przesiewowych pod kątem jaskry

Pacjent Opieka zdrowotna

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marzec br., w wybranych gabinetach okulistycznych na terenie całego kraju, będzie można bez wymaganego skierowania i bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać może każdy, kto nie odwiedził okulisty przez ostatni rok i nie ma zdiagnozowanego tego schorzenia.

09.03.2021

Pandemia narasta - NFZ zaleca ograniczenie planowych świadczeń

Opieka zdrowotna Koronawirus

Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Ograniczenie nie powinno dotyczyć leczenia chorób nowotworowych.

08.03.2021

SN: Brak staranności nie będzie ukarany, sądy lekarskie są zbyt powolne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Lekarz spowodował poważne komplikacje zdrowotne pacjenta, gdyż nie przebadał dokładnie moczu. Lekarskie sądy dyscyplinarne uznały jego winę i ukarały naganą. Natomiast Sąd Najwyższy umorzył postępowanie z powodu przedawnienia deliktu. SN dodał, że nie obwiniony, a organy dyscyplinarne odpowiadają za sprawne wszczęcie i prowadzenie postępowania dyscyplinarnego.

08.03.2021

Sąd: Ekspertyza wydana w postępowaniu likwidacyjnym nie może konkurować z opinią biegłego sądowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Towarzystwo ubezpieczeniowe bezzasadnie podważało wiarygodność opinii wydanej przez biegłego sądowego neurologa. Opinia była rzetelnym dowodem, na którego podstawie można było ustalić stopień uszczerbku na zdrowiu powoda, który doznał udaru mózgu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd nie uznał ekspertyzy wydanej w procedurze wewnętrznej w pozwanej spółce.

08.03.2021

Prof. Julia Stanek: Udowodnienie błędu medycznego trudne, ale nie jest niemożliwe

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Postępowania sądowe związane z błędem medycznym mają specyficzny charakter. Zawsze konieczne jest bowiem zasięgnięcie opinii biegłego sądowego. Na wynik procesu może wpłynąć nie tylko to, czy właściwie zrozumiemy wydaną przez niego ekspertyzę, ale także, czy dostrzeżemy jej mankamenty - wskazuje prof. Julia Stanek z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

06.03.2021

Niedzielski zapowiada cztery kroki dla szpitalnictwa, w tym kontrole

Opieka zdrowotna Koronawirus

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiada kontrole w co najmniej dwóch szpitalach w każdym województwie. Chce sprawdzić, czy deklarowana liczba łóżek dla pacjentów covidowych rzeczywiście jest dostępna, a nie widnieją tylko na papierze. Zweryfikuje też zaopatrzenie w tle, mają się zwiększyć dostawy remdesiviru. Szpitale narzekają jednak na brak personelu.

05.03.2021

Program „opieka wytchnieniowa” w 583 gminach

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W 2021 r. deklarację o przystąpieniu do realizacji programu „Opieka 75+” złożyły 583 gminy z usługami dla 7 465 osób, a szacowana kwota na realizację programu to blisko 28,5 mln zł. - Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z usług opiekuńczych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępu do nich wszystkim, którzy tego potrzebują – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

04.03.2021

Starsi nauczyciele do szczepienia, pracownicy obsługi poczekają

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się nauczyciele do 69. roku życia, zdarzają się jednak problemy ze znalezieniem ich na listach w systemie informacji oświatowej. Natomiast mimo wcześniejszych obietnic, dłużej na zaszczepienie poczekają pracownicy niepedagogiczni placówek oświatowych.

04.03.2021

Drastycznie spada liczba Polaków korzystających z porad specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

W 2020 roku wykonano o ponad 16 milionów mniej świadczeń w opiece specjalistycznej niż w 2019 r. To spadek o 19 proc. w porównaniu do roku, który i tak nie był dobry. Mamy zapaść w leczeniu specjalistycznym – zgodnie mówią eksperci i proponują rozwiązania, które poprawiłyby dostępność do specjalistów. Radzą poprawić politykę informacyjną, korzystać z danych zgromadzonych w systemach informatycznych, urealnić wyceny i zwiększyć finansowanie.

04.03.2021

Trzecia fala pandemii rozpędza się, rząd uruchamia szpitale tymczasowe

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Rząd zdecydował o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach. Powodem są znaczne wzrosty zakażeń koronawirusem. Średnia tygodniowa zakażeń przekroczyła już 10 tysięcy, a w ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. hospitalizacji.

03.03.2021

WSA: Ponowne naruszenie zasad odbywania kwarantanny ma znaczenie dla wymiaru kary

Opieka zdrowotna Koronawirus

Skarżący kilka dni po tym, jak złamał zakaz opuszczania sanatorium, w którym odbywał kwarantannę, ponownie opuścił miejsce izolacji. Skoro pierwsza z wymierzonych kar nie odniosła skutku, zasadnym było wymierzenie mu surowszej sankcji za drugi przypadek złamania obostrzeń - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

02.03.2021

KE zaproponuje unijne przepustki szczepionkowe

Opieka zdrowotna RODO Prawo unijne

Szefowa KE poinformowała, że W marcu Komisja Europejska przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący "cyfrowej zielonej przepustki" - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca Ursula von der Leyen. I dodała, że celem proponowanego wprowadzenia przepustki szczepionkowej jest bezpieczne przemieszczanie się po Unii Europejskiej lub za granicą.

01.03.2021

Na diagnozę choroby rzadkiej polski pacjent czeka 3 - 4 lata

Pacjent Opieka zdrowotna

Choroby rzadkie dotykają 6 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę chorych określa się na 2,5 - 3 miliona. Oznacza to, że co 12 - 15 Polak cierpi z powodu jakiejś choroby rzadkiej. Diagnostyka chorób rzadkich jest trudna - zanim pacjent usłyszy rozpoznanie, mija kilka lat od jego pierwszej wizyty u lekarza.

28.02.2021

Samorząd lekarski apeluje o wyższe opodatkowanie papierosów

Akcyza Opieka zdrowotna

Konsumpcja papierosów i narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi i liczba ta, pomimo ogólnoświatowych trendów i rosnącej mody na niepalenie nie maleje. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej problemem jest zbyt niskie opodatkowanie tytoniu.

28.02.2021

Jest rozporządzenie - od soboty obowiązują maseczki. Przyłbice i chusty zakazane

Opieka zdrowotna Koronawirus

Zakaz noszenia przyłbic czy innych zamienników, jak chusty, kominy, szaliki obowiązuje od soboty 27 lutego. Opublikowana w piątek nowa wersja rozporządzenia "covidowego" mówi, że do dnia 14 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa. Nie ma już w nim mowy o zamiennikach, jak chusty, szale czy plastikowe przyłbice.

27.02.2021