Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy budżetowej na 2021 r. zwiększającą dotację dla NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm głosował w czwartek nad uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021. Senat zaproponował do niej jedną poprawkę, zwiększającą kwotę dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,3 mld zł, kosztem wydatków majątkowych przewidzianych na obronę narodową. Posłowie byli jednak innego zdania i poprawkę odrzucili.

14.10.2021

Polacy wspierają medyków pomagających migrantom na granicy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy, mimo braku zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, pomagają przybywającym tam osobom z Białorusi. Czujemy się zobligowani do niesienia pomocy ludziom, których życie i zdrowie jest zagrożone – mówią. By móc pomagać, zbierają pieniądze na Pomagam.pl. Na ten cel blisko 4 tysiące osób wpłaciło już blisko 350 tysiące złotych.

13.10.2021

Pacjenci mają kłopoty z dostępem do lekarzy rodzinnych

Opieka zdrowotna

W sezonie infekcyjnym, zwłaszcza w większych miastach, zauważalne są utrudnienia w dostępie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że w przychodniach pracuje za mało lekarzy rodzinnych, którzy mogą przyjmować i dorosłych, i dzieci. To skutek polityki kadrowej tych placówek, ale też ogólnego niedostaku lekarzy rodzinnych w Polsce.

13.10.2021

Polacy unikają testów na Covid-19, a przepisy im to ułatwiają

Opieka zdrowotna Koronawirus

Strategia testowania na Covid-19 jest niedoskonała. Wiele osób mimo skierowania, nie wykonuje testu, bo boi się izolacji i kwarantanny dla domowników. Nawet, jeśli wiadomo, że w danej szkole jest ognisko, to nie ma obowiązku przetestowania dzieci. One mogą chorować bezobjawowo, i zarażać innych. Co więcej nikt nie weryfikuje, kto mimo skierowania na test, nie wykonał go.

13.10.2021

Szpitale z długami czeka restrukturyzacja, a powiatowe – przekształcenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wszystko wskazuje, że w projekcie ustawy o restrukturyzacji o kategorii szpitali będą decydować głównie kryteria finansowe. Dopiero później dojdą kryteria jakościowe. Pewne jest, że szpitale powiatowe czeka proces przekształcania oddziałów położniczych i pediatrycznych w oddziały opieki długoterminowej. Takie zmiany zapowiada Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

11.10.2021

Czy szczepionka przeciwko Covid-19 to eksperyment leczniczy?

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rzecznik Praw Pacjenta kategorycznie wskazuje, że realizowane obecnie szczepienia ochronne przeciwko covid-19 absolutnie nie stanowią eksperymentu medycznego. Czy jednak takie samo stanowisko zajmą sądy, gdy będą rozstrzygać sprawy o odszkodowania z tytułu NOP? O prawnych aspektach szczepień pisze adwokat Kordian Baranowski ze Stowarzyszenia Prawników Głos Wolności.

09.10.2021

Zmiany w przepisach pogrzebowych - przez dżumę pradziadka ojciec spocznie pod płotem

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nowa ustawa o cmentarzach ma uregulować kwestię dochowywania zmarłych w sytuacji, gdy ktoś już pochowany w grobowcu umarł na chorobę zakaźną – potrzebna będzie na to zgoda Sanepidu. Jednak przepis jest mało precyzyjny i może wydłużyć procedury związane z organizacją pogrzebu oraz – w niektórych przypadkach – uniemożliwić pochowanie krewnego w rodzinnym grobowcu.

06.10.2021

Kryzys psychiatrii dziecięcej - czy znajdą się pieniądze dla specjalistów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Specjaliści z Kliniki Psychiatrii Dziecięcej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie składają wypowiedzenia, bo chcą zarabiać więcej. Wyceny świadczeń w psychiatrii dziecięcej mają wzrosnąć, ale dopiero w przyszłym roku. Instytut nie może zrealizować żądań lekarzy, bo jest w złej sytuacji finansowej. O pomoc poprosił Ministerstwo Zdrowia. W sprawie interweniuje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.10.2021

Czwarta fala pandemii ruszyła, a ograniczeń w teleporadach brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października miały obowiązywać standardy teleporad udzielanych przez specjalistów po to, by nie unikali pacjentów z powodu Covid-19. Rozporządzenie w tej sprawie nie zostało jednak wydane, a zatem nie ma żadnych reguł. Z drugiej strony to dobrze, bo te zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia uniemożliwiają korzystanie z nowych technologii. Z kolei regulacje ograniczające teleporady u lekarzy rodzinnych przestały wczoraj obowiązywać

05.10.2021

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży bez finansowania Ministerstwa Zdrowia

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adama Niedzielski unieważnił konkurs na wybór realizatorów zadania pn. „Centra Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym” w 2021 roku. Resort tłumaczy, że konkurs został unieważniony, bo żadna z ofert nie spełniała postanowionych oczekiwać.

04.10.2021

Polska w europejskiej czołówce pod względem przeprowadzania cesarskich cięć

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce ponad 40 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Jak podaje resort zdrowia w „Rządowym Programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021-2023”- to jeden z najwyższych wskaźników w Europie, wyższy od średniej plasującej się na poziomie 25 proc. I efekt m.in. medykalizacji porodów.

02.10.2021

Od 1 października nie ma już mailowego wniosku o wydanie EKUZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym można złożyć on-line tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP. Nie ma już możliwości złożenia takiego wniosku przez e-maila. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA.

01.10.2021

Za niska stawka dla koordynatora pacjentów przychodni rodzinnych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od piątku 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Zarządzenie w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dopiero wczoraj wieczorem. Stawka 5,88 zł za pacjenta powyżej 24 roku życia może jednak nie wystarczyć na dobrą koordynację.

01.10.2021

Szykują się zmiany w domowej opiece paliatywnej i hospicyjnej

Opieka zdrowotna

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada, że pielęgniarka miałaby odwiedzać pacjenta w hospicjum domowym, co trzy dni, chyba, że stan zdrowia chorego wymaga częstszych wizyt. Proponowane uszczegółowienie przepisów ma poprawić jakość opieki paliatywnej i hospicyjnej.

29.09.2021

NIK: Lekarze mają zbyt dużo obowiązków administracyjnych, a zbyt mało czasu dla pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Najwyższa Izba Kontroli zbadała efektywność wykorzystania czasu przeznaczanego na pomoc stricte lekarską dla pacjentów. Okazuje się, że w trakcie porady lekarskiej lekarz jedną trzecią czasu przeznacza na prowadzenie dokumentacji i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w trakcie teleporady. NIK nie ma wątpliwości, że potrzebne są zmiany.

28.09.2021

Brak standardów w zatrudnianiu lekarzy i pielęgniarek uderza w nich i pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już ponad rok szpitale nie muszą zapewniać odpowiedniej liczby pielęgniarek i lekarzy przy realizacji świadczeń gwarantowanych. Wszystko po to, aby w czasie pandemii z powodu braków kadrowych nie trzeba było zamykać oddziałów. Tyle, że zdaniem prawników i lekarzy wyjątek staje się regułą. Niebezpieczną nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego.

28.09.2021

We Wrocławiu otwarto Centrum Diagnostyki i Terapii FAS 

Pacjent Opieka zdrowotna

We Wrocławiu rozpoczęło swoją działalność, pierwsze w tym regionie centrum dla dzieci i młodzieży dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dzieci otrzymają tam bezpłatne wsparcie specjalistów, takich jak: pediatra, psychiatria, psycholog, logopeda.

27.09.2021

Koordynacja leczenia i diagnostyki gwarantowana na poziomie powiatu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

By każdy pacjent podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czuł się dobrze zaopiekowany, potrzebny jest powiatowy lider scalający system opieki podstawowej, wdrożenie opieki koordynowanej i poprawa finansowania zwłaszcza profilaktyki, co pozwoli też uzupełnić brakują kadry.

25.09.2021

NFZ może autoryzować placówki medyczne, ale akredytacja powinna być niezależna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

​O ile Narodowy Fundusz Zdrowia mógłby autoryzować podmioty udzielające świadczenia zdrowotne, i to wszystkie, o tyle nie może mieć monopolu na akredytację – oceniają eksperci ochrony zdrowia. Zwracają też uwagę, że bez wzmocnienia kadr i stworzenia odpowiednich kryteriów, mierników ich spełniania oraz narzędzi informatycznych, NFZ nie poradzi sobie z tak odpowiedzialnym zadaniem.

24.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - znamy zwycięzców konkursu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Zapewnienie bezpiecznej opieki medycznej podczas Covid-19, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej u lekarza rodzinnego czy profilaktyki zwalczania depresji poporodowej, to tylko niektóre z nagrodzonych projektów. 11 finalistów konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" łączy wspólny mianownik: poprawa jakości leczenia i jego dostępności dla pacjentów.

22.09.2021