Procedura ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na „Centra Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym”, trwała pięć miesięcy, po czym MZ postanowił unieważnić konkurs w części dzieci i młodzieży.

 

Polska w niechlubnej czołówce

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państwa, jeśli chodzi o liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Niepokojące jest obniżanie się wieku autorów prób samobójczych. Pandemia CoVID-19 wpłynęła na wzrost problemu. Jak podają dane Komendy Głównej Policji w 2020 roku odnotowano wzrost liczby prób samobójczych ze skutkiem śmiertelnym wśród osób poniżej 18 lat. W 2020 roku w Polsce odebrało sobie życie 107 dzieci i nastolatków.

Według policyjnych statystyk, problem samobójstw dotyczy głównie przedziału wiekowego 13-18 lat. Oprócz prób samobójczych odnotowano także wzrost takich zaburzeń jak: samookaleczenia, stany lękowe oraz depresja.

Telefon zaufania, który ratuje życie

Telefon zaufania założony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, stanowi od kilkunastu lat duże wsparcie dla młodych ludzi potrzebujących pomocy. Został rozpropagowany i upowszechnił się wśród młodych ludzi. To, co jest bardzo ważne – telefon zapewnia anonimowość, ponadto gwarantuje dyskrecję osobie dzwoniącej (połączenia z tym numerem są niewidoczne na rachunkach, ani też na billingach większości sieci telekomunikacyjnych).

Komisja Konkursowa przyznała ofercie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, niemal maksymalną liczbę punktów

Do konkursu na centra wsparcia dla dzieci i młodzieży przystąpiła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja od 13 lat prowadzi dla młodych ludzi w potrzebie, telefon zaufania. Komisja Konkursowa przyznała ofercie Fundacji łącznie 22,5 punktów na 24 możliwe do zdobycia, czyli niemal maksymalną liczbę. Dlaczego więc konkurs został odwołany, a resort zdrowia tłumaczy to tym, że żadna oferta nie spełniała postanowionych oczekiwać? Z tym pytaniem zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze list do ministra zdrowia

RPO Marcin Wiącek, zaniepokojony zaistniałą sytuacją unieważnienia konkursu, zwrócił się listownie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. RPO prosi w liście o wyjaśnienie okoliczności, które doprowadziły do unieważnienia konkursu oraz o poinformowanie, jak resort zdrowia zamierza wesprzeć osoby w kryzysie choroby psychicznej i depresji. – Podejmowane przez młodych ludzi próby samobójcze, samookaleczenia, zaburzenia odżywiania czy nawet agresji, są wołaniem o pomoc, które nie może zostać zignorowane – czytamy w liście do ministra zdrowia.