Nie ma centralnej ewidencji łóżek szpitalnych. Karetki kursują po całej Polsce

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W województwie lubelskim każdy może sprawdzić, gdzie są wolne miejsca w szpitalach. Podobne, ale mniej doskonałe, systemy działają w łódzkim, mazowieckim i śląskim. Pozostałe województwa mogą korzystać z Centralnej Ewidencji Łóżek. Ta jednak dotyczy tylko łóżek covidowych i jest niepełna. Gdyby rozszerzyć ją o wszystkie oddziały, skończyłyby się telefony z pytaniami o wolne łóżko dla pacjenta w karetce.

23.03.2021

WSA: Strata nie jest podstawą do niezatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpital przygotował roczne sprawozdanie finansowe, z którego wynikała strata netto w kwocie ponad 5 mln zł. Dokument ten został pozytywnie zaopiniowany przez biegłego rewidenta, ale rada powiatu odmówiła zatwierdzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wskazał, że sam fakt wystąpienia straty nie mógł stanowić przesłanki do podjęcia takiej uchwały i stwierdził jej nieważność.

22.03.2021

WSA: Obowiązkowe szczepienia mogą być doprecyzowane w komunikacie

Pacjent Opieka zdrowotna

Główny Inspektor Sanitarny wydaje Program Szczepień Ochronnych w formie komunikatu. Konstytucja nie wymienia go wśród źródeł powszechnie obowiązującego prawa. Nie oznacza to jednak, że nie może on być podstawą do nałożenia i egzekwowania obowiązku poddania się szczepieniom. Komunikat jest bowiem dokumentem technicznym, który jest wydawany w celu wykonania nałożonego ustawą obowiązku.

21.03.2021

Nie skorzystasz z AstryZeneki, trafisz na koniec kolejki

Opieka zdrowotna Koronawirus

Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki – poinformował Michał Dworczyk szef KPRM, po sobotnim posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.

20.03.2021

CIR: preparat AstraZeneki bezpieczny, trwa rejestracja na szczepienia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Europejska Agencja Leków potwierdziła bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. Jest bezpieczna i skuteczna w zakresie zwiększania ochrony ludzi przed Covid-19. Trwa rejestracja chętnych na szczepienia w wieku 67 i 68 lat – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

20.03.2021

System zawodzi - lekarz kozłem ofiarnym, a po covidzie czas na rozliczenie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Klauzula dobrego Samarytanina ma chronić przed odpowiedzialnością karną medyków zaangażowanych w ratowanie osób chorych na koronawirusa. Prawnicy podkreślają jednak, że system jest niewydolny, a lekarze mogą być pozywani za ich "covidowe decyzje" - np. te dotyczące przydzielenia respiratora. Mogą też ponieść konsekwencje nieleczenia pacjentów niecovidowych,

19.03.2021

Od 22 marca może ruszyć rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60-64 lata

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od dziś zapisywać się na szczepienia mogą osoby w wieku 68 i 67 lat. W poniedziałek 22 marca ma ruszyć rejestracja dla osób w wieku 66 i 65 lat. Jeśli jednak nie będzie dużego zainteresowania szczepieniem w związku z wątpliwościami wokół preparatu Astra Zeneca, ruszy też rejestracja dla osób w wieku od 60 do 64 lat. Rząd jednocześnie zapewnia, że ta szczepionka jest bezpieczna.

18.03.2021

Lekarz stracił pracę po śmierci pacjenta z Alzheimerem. Szpital chce zmiany przepisów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim apeluje do Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta o zmianę przepisów o "wypisie na żądanie". Chce tego prawa pozbawić pacjentów, którzy choć nie są ubezwłasnowolnieni, to nie są świadomi konsekwencji swojej decyzji, jak pacjent z Alzheimerem. Prawnicy twierdzą, że przepisy są dobre, trzeba je tylko przestrzegać.

18.03.2021

Od wtorku zmiany w teleporadach - to pacjent zdecyduje o formie kontaktu z lekarzem

Pacjent Opieka zdrowotna

Od wtorku, 16 marca, zmieniają się zasady korzystania z teleporad udzielanych w przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. To pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z porady zdalnej. W przypadku podejrzenia nowotworu i pogorszenia się stanu osoby przewlekle chorej porada przez telefon nie będzie możliwa.

16.03.2021

Cyfryzacja pozbawia starszych pacjentów bezpłatnych leków. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmianę

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.

16.03.2021

SN: Stan zdrowia ważny dla ustalenia odszkodowania dla kombatanta z Afganistanu

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wydanie karty informacyjnej ze szpitala nie oznacza, że poszkodowany w Afganistanie żołnierz dowiedział się o skutkach urazu. Jego stan psychiczny mógł nie pozwolić mu na przyswojenie tej wiedzy, a także że szkoda miała charakter jednorazowy oraz żadne inne schorzenie nie ujawniło się w późniejszym czasie - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił dwa wyroki do ponownego rozpoznania.

16.03.2021

Jedna dawka szczepionki nie uchroni nauczyciela przed kwarantanną

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Nauczyciel po jednej dawce szczepionki nie jest zwolniony z kwarantanny - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem zwolnione są osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek, oraz ci, którzy mają negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

15.03.2021

Personel medyczny zostanie przeszkolony z praw pacjenta

Opieka zdrowotna

Rusza projekt Ministerstwa Zdrowia, który ma sprawić, że personel medyczny lepiej pozna prawa pacjenta, będzie dla nich bardziej dostępny, bezpieczny i przyjazny. Przeszkolonych ma zostać 1540 osób. 350 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 50 szpitali ma dzięki temu lepiej radzić sobie z jakością obsługi.

14.03.2021

Rada Europy: Polska ma zapewnić realny dostęp do aborcji

Opieka zdrowotna

Polska powinna zapewnić skuteczny dostęp do aborcji, które są zgodne z prawem i badań prenatalnych w całym kraju. Klauzula sumienia i inne przeszkody podnoszone przez szpitale nie powinny uniemożliwiać skorzystania z tych świadczeń medycznych - stwierdził Komitet Ministrów Rady Europy. I zażądał wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie.

12.03.2021

Jest rozporządzenie - mazowieckie i lubuskie z dodatkowymi obostrzeniami epidemicznymi

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń, rząd wprowadził obostrzenia w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają trwać od 15 do 28 marca. Do tego dnia mają też trwać na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim. Z tym, że nauka w szkołach będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Natomiast hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą w dalszym ciągu zamknięte.

12.03.2021

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.

11.03.2021

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.

11.03.2021

Szczepionka Johnson & Johnson dopuszczona w Unii Europejskiej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków wcześniej wydała pozytywną ocenę, że szczepionka ta jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.

11.03.2021

11 marca ruszają sanatoria

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Pierwsze turnusy dla osób zaszczepionych lub z negatywnym testem, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia mają ruszyć 11 marca. Test można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem leczenia. O jego wyniku poinformuje sanatorium. Dlatego wcześniej należy się z nim skontaktować i podać aktualny numer telefonu. Fundusz wciąż nie płaci za leczenie w sanatoriach postovidowców. Może to zmienić tylko minister zdrowia.

11.03.2021

Nowe rozporządzenie - ozdrowieńcy będą szczepieni po trzech miesiącach

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Zwalnia ono także z nakazu zasłaniania nosa i ust osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

10.03.2021