NFZ podał na swojej stronie internetowej, że od 19 października 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, które wydłuża okres kwalifikacji po przebyciu COVID-19 o kolejne 6 miesięcy, do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby.

Jak stwierdza NFZ w komuniakcie, dzięki temu z zabiegów i ćwiczeń będzie mogło skorzystać więcej pacjentów zaznaczając, że specjaliści wskazują, iż "aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem". Program rehabilitacji pocovidowej ma pomóc im w powrocie do zdrowia. - Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne - przypomina NFZ.

Wprowadzona nowelizacją zmiana dotyczy wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej: stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej i domowej. Nowym rozwiązaniem jest także to, że rehabilitację pocovidową będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej. 

Zmienione przepisy doprecyzowują termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako datę zakończenia izolacji domowej lub datę wypisu ze szpitala lub datę wypisu z izolatorium.

Czytaj także: Wiceminister zdrowia: Niedługo decyzja w sprawie trzeciej dawki szczepionki>>