Dostęp do informacji o kwarantannie - firmy widzą byłych pracowników

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Jakie dane o kwarantannie i izolacji domowej osób współpracujących, zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, widzą płatnicy na platformie PUE ZUS? Zakład twierdzi, że udostępnia wyłącznie dane osób ubezpieczonych przez płatnika. Pracodawcy – że także tych, które z nimi już nie współpracują. Jeśli byłaby to prawda, to jest to naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych przez instytucję publiczną.

19.02.2021

Już 500 tys. nauczycieli i wykładowców zgłoszonych do szczepień

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Do akcji szczepień zgłosiło się już 500 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich - poinformowała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. Nauczyciele akademiccy chęć zaszczepienia mogą zgłaszać na swoich uczelniach.

18.02.2021

Skazani na kwarantannę, mimo negatywnego wyniku testu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 powinien kończyć kwarantannę osoby, która została skierowana na takie badanie. W praktyce jednak takie osoby nadal otrzymują polecenia z aplikacji Kwarantanny domowej, a opuszczenie miejsca zamieszkania i udanie się np. do pracy - grozi mandatem. W efekcie mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego i wynagrodzenia.

17.02.2021

Sąd: Ryzyko transmisji wirusa uzasadnia zakazanie organizacji zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus

Opierając się na opinii właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej można było uznać, że zgromadzenie publiczne stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Wiąże się ono z ryzykiem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Wolność zgromadzeń to istotna wartość, ale nie jest ona nieograniczona. Istniały więc podstawy do jej limitowania – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

16.02.2021

Gminy chcą szybszego przepływu informacji na temat organizacji szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Objęcie kilku powiatów przez jeden zespół mobilny może znacząco zwiększyć koszty transportu na szczepienia – uważają samorządowcy, którzy spodziewali się utworzenia większej liczby zespołów mobilnych. Apelują też o przyspieszenie działania wojewodów, bo informacje od nich docierają do gmin czasem dopiero po dwóch tygodniach.

15.02.2021

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności będą szkoleni do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw projekt rozporządzenia o szkoleniu diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, by mogli szczepić przeciw COVID-19. Rozpoczęcie tych szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.

15.02.2021

Rekrutacja w branży IT. Trudny rok zakończony dużymi wzrostami

Prawo pracy HR Finanse Koronawirus

W 2020 roku opublikowano łącznie blisko 34.500 ofert pracy dla branży IT. Większość z nich skierowana była do najbardziej doświadczonych kandydatów. Do 35 proc. wzrosła też liczba ogłoszeń z jasno określoną wysokością wynagrodzenia. Ponadto zmalała różnica w wysokości zarobków pomiędzy największymi miastami Polski a mniejszymi ośrodkami,

15.02.2021

Rada Przedsiębiorczości apeluje o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny

Prawo pracy BHP Koronawirus

Rady Przedsiębiorczości ma cztery kluczowe postulaty w zakresie pracy zdalnej. Oczekuje odejścia od obowiązku określania konkretnego miejsca jej wykonywania i postuluje wyposażenie pracowników w niezbędny sprzęt i materiały oraz zwrot kosztów związanych z eksploatacją urządzeń niezbędnych do pracy w formie zdalnej. Chce też prowadzenia dokumentacji pracowniczej wyłącznie w postaci elektronicznej

15.02.2021

Najważniejsze dane dnia o epidemii Covid-19

Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 tys. 334 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest to mniej niż wczoraj, gdy było ich 6 tys. 586. Najwięcej zakażonych ponownie pochodzi z województwa mazowieckiego. Mniej osób przebywa też w szpitalach.

13.02.2021

Randka w kinie mało romantyczna - prawo nakazuje rozsadzić zakochanych

Rynek i konsument Koronawirus

W ten weekend można już iść do kina, nie jest to jednak specjalnie dobry pomysł na randkę w Walentynki. Rozporządzenie stawia bowiem precyzyjne warunki - widzowie muszą zajmować co drugi fotel, chyba że wspólnie gospodarują. Nie zdradza natomiast, jak obsługa kin ma to weryfikować. Zdaniem prawników rząd po raz kolejny nakłada covidowe nakazy nie do wykonania.

13.02.2021

Minister szuka innych sposobów niż PKD na przyznawanie pomocy

Koronawirus

Co do zasady, by dostać wsparcie z tarczy branżowej 6.0 trzeba mieć właściwy kod PKD jako dominujący. Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jest system doskonały. Dlatego jego resort pracuje nad innymi rozwiązaniami. Podstawą wsparcia dla lokali i sklepów w galeriach handlowych mają być umowy najmu.

12.02.2021

Ruszają szczepienia nauczycieli, najpierw dla uczących stacjonarnie

Kadry w oświacie Koronawirus

Na szczepienia zarejestrowało się już 268 tys. nauczycieli m.in. uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. To oni mieli pierwszeństwo w kolejce. W piątek, 12 lutego pierwsze osoby z tej grupy otrzymały pierwsze dawki szczepionek. Od poniedziałku, 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 60. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

12.02.2021

Kolejna zmiana - jednoosobowe składy także w apelacjach karnych

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach dotyczących przestępstw zagrożonych karą do lat 5 więzienia, apelacje mogły rozpatrywać jednoosobowe składy. Warunek? Taki sam skład musiałby być w sądzie pierwszej instancji.

12.02.2021

Adwokaci i radcy prawni proszą prezydenta o wsparcie w sprawie e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przedstawiciele adwokatury i Krajowej Rady Radców Prawnych spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta Grażyną Ignaczak-Bandych. Temat to procedowany w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, a konkretnie budzące duże kontrowersje w obu samorządach propozycje dotyczące e-doręczeń i momentu od którego mają być uznawane za skuteczne.

11.02.2021

Uzdrowiska mogą ruszyć od 11 marca

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Kolejny projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń związanych z pandemią przewiduje, że od 11 marca działalność będą mogły wznowić uzdrowiska. Warunkiem udziału w leczeniu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta.

11.02.2021

Jest rozporządzenie w sprawie obostrzeń. Otwarte hotele, stoki, sauny i solaria

Koronawirus

W Dzienniku Ustaw została już opublikowana nowelizacja rozporządzenia określającego obostrzenia, jakie będą obowiązywać w Polsce od 12 lutego. Zgodnie z zapowiedzią rządu otwarte zostaną hotele, kina, stoki narciarskie, ale nie tylko. Ruszą też korty tenisowe, salony masażu, sauny i solaria. Te ostatnie niestety nie w hotelach. Siłownie, aquaparki nadal pozostają zamknięte.

11.02.2021

Testy na COVID-19 można zaliczyć w koszty podatkowe

CIT PIT Koronawirus

W dobie pandemii, wiele firm decyduje się pokryć koszty testów wykrywających zakażenie lub antygeny COVID-19 u swoich pracowników i współpracowników. Aby tego typu wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba spełnić kilka warunków. Szczególną ostrożnością muszą się wykazać zwłaszcza prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze.

11.02.2021

52 tys. kontroli - pracodawcy już dziś powinni się przygotować na wizyty PIP

Prawo pracy BHP Koronawirus

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że w 2021 roku planuje przeprowadzić 52 tys. kontroli weryfikujących głównie przestrzeganie przepisów tarcz antykryzysowych w zakresie ochrony miejsc pracy, ale również poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii COVID-19. Przygotowując się na nie pracodawcy powinni dokonać przeglądu m.in. instrukcji i procedur, oceny ryzyka zawodowego

10.02.2021

Decyzja nie weksel – in blanco nie przejdzie

Administracja publiczna Koronawirus

Goście jedli bez maseczek, co "lekceważyło wysiłki Państwa Polskiego” – wynika z uzasadnienia decyzji Sanepidu, dotyczącej jednego z warszawskich barów. Nazwę lokalu i numer protokołu dopisano długopisem do wydrukowanego "gotowca" uzasadnienia. Rodzi to poważne obawy o to, w jakim stopniu organ zbadał stan faktyczny, którego dotyczy rozstrzygnięcie.

10.02.2021

Dla krwiodawcy dzień wolny plus następny - tylko który?

Prawo pracy Koronawirus

Który dzień jest następnym dniem wolnym od pracy, jeśli krwiodawca oddał w piątek krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 - sobota czy poniedziałek? Prawnicy wskazują, że istnieje ryzyko nadużywania tego przepisu - może dojść do sytuacji, w której pracownicy będą żądać zarówno dnia wolnego, jak i podwójnego wynagrodzenia.

10.02.2021