W piątek, podczas briefingu prasowego w siedleckim ZUS-ie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej mówiła o znaczeniu wielowymiarowych działań prowadzonych przez rząd, które – jej zdaniem - są realnym wsparciem polskiej gospodarki oraz Polaków w bezpiecznym powrocie do gospodarczej normalności. O różnych aspektach tych działań opowiedziały też Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii oraz Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak poinformowała minister Maląg, na wsparcie przedsiębiorców od początku pandemii rząd przeznaczył środki w wysokości 185 mld zł, dzięki czemu udało się uratować 6,5 mln miejsc pracy.

Zdaniem szefowej resortu rodziny i polityki społecznej, te działania przełożyły się na sytuację na rynku pracy. Stopa bezrobocia, która długo utrzymywała się na poziomie 6,1 proc, obecnie nieznacznie wzrosła. – To wzrost zwykle notowany w styczniu, związany z sezonowością niektórych prac – wyjaśniała Maląg. Dodała, że prognozy ekonomiczne są optymistyczne.

Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przypomniała natomiast, że w 2020 roku w ramach tarcz finansowej i antykryzysowej rząd wsparł ponad 300 tys. przedsiębiorców, którzy skorzystali z rozmaitych instrumentów wsparcia. Ostatnia, uruchomiona 15 stycznia, tarcza 2.0 jest skierowana głównie do mikro i małych firm. Kolejne 5 mld zł ma trafić do przedsiębiorstw w fazie lockdownu. Wiceminister Semeniuk zapowiedziała też nowe programy, które wkrótce zostaną wprowadzone: „Krajowy Plan Odbudowy” i „Nowy Polski Ład”.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS poinformowała natomiast, że kluczowym świadczeniem realizowanym przez Zakład było zwolnienie z opłacania składek. – Przeznaczyliśmy na to 13 mld zł, ale są widoczne efekty. Zakład na koniec ubiegłego roku zarejestrował 2,5 mln płatników składek, czyli o 55 tys. więcej, niż w lutym roku poprzedzającego.  240 tys. przedsiębiorców skorzystało z innych – poza Tarczą – mechanizmów wsparcia. 294 podmiotom odroczono termin opłacania składek, a świadczenie postojowe wypłacono 5 mln. osób. Wyjątkowym, w skali europejskiej, jest wypłacanie świadczeń opiekuńczych z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8 – powiedziała Uścińska.