Zdrowie - najnowsze
Trzy kolejne szpitale zadeklarowały prowadzenie Okołooperacyjnej Karty Kontroli
Kolejne szpitale zadeklarowały stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (OKK). Karta jest obecnie wykorzystywana przez 183 placówki. Karta jest elementem stosowania procedur GRC (zgodność, ryzyko, ład), których celem jest między innymi zminimalizowanie ryzyka.

Od 1 stycznia 2015 istotne zmiany w prowadzeniu list oczekujących
Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych z 22 lipca 2014 roku zakłada istotne zmiany w zakresie sposobu prowadzenia list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej wyjaśnia Artur Paszkowski w komentarzu w Serwisie Prawo i Zdrowie.
Świecie: szpital otworzy pracownię RMI
Szpital w Świeciu planuje uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego. W roku 2015 rozpoczną się przygotowania do tego przedsięwzięcia. Pracownia ma rozpocząć działalność w roku 2016. Na rok 2016 zaplanowane jest również wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej.
RPD postuluje leczenie uzdrowiskowe dla większej liczby dzieci
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak postuluje zwiększenie liczby dzieci korzystających z leczenia uzdrowiskowego. W związku z tym zwrócił się do prezesa NFZ o wprowadzenie nowych programów leczniczych dla dzieci oraz mechanizmów gwarantujących coroczną waloryzację stawki.

Kielce: więcej łóżek w Centrum Onkologii
Do 24 wzrosła liczba łóżek w Klinice Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Klinikę z parteru przeniesiono na trzecie piętro szpitala, do pomieszczeń po hematologii. Pacjenci mają lepsze warunki pobytu i dostęp do mało inwazyjnych metod diagnostyki i leczenia. Oddział w nowym miejscu dysponuje nowoczesną salą endoskopową.
Dokumentacja elektroniczna to także materiały archiwalne
Dokumentacja może być tworzona, ewidencjonowana i przechowywana w różnej postaci, w tym elektronicznej, a dokumenty elektroniczne według ustawy z 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne mogą stanowić materiały archiwalne wyjaśniają autorzy wstępu do publikacji zatytułowanej Dokumentacja elektroniczna w podmiotach publicznych wydanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer.
Kontrakty dla szpitali: Nowy Sącz zadowolony, Krynica nie
Szpital Powiatowy w Krynicy Zdroju dostał na rok 2015 niższy kontrakt z NFZ na diagnostykę. Wartość całej umowy jest wyższa o 200 tys. zł niż w roku 2014, ale dyrektor nie jest zadowolony.
Szpitale płacą za krew centrom krwiodawstawa
Ponad 34 mln zł wpłynęły w 2014 roku do budżetu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu za krew pobraną od honorowych dawców. Szpitale powiatowe płacą średnio 40 tys. zł miesięcznie, większe placówki nawet 200 tys. zł.
Trwa 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Dzisiaj, 11 stycznia 2015, trwa 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane są w celu podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki seniorów.
Szczecin: lekarze oskarżeni o wyłudzenie 170 tys. zł z NFZ
Trzech lekarzy w tym właściciel niepublicznej przychodni, dwie pielęgniarki, rejestratorka i jej mąż zostali oskarżeni o to, że wyłudzili z NFZ w ciągu ośmiu miesięcy około 170 tysięcy zł. Główny oskarżony, właściciel placówki, usłyszał zarzut dotyczący oszustwa i sfałszowania dokumentacji 3621 osób.
Balicki: minister zdrowia skorzystał na konflikcie
Bartosz Arłukowicz zyskał osobiście na konflikcie z lekarzami. Udało mu się wytworzyć wrażenie, że stoi po stronie pacjentów przeciwko lekarzom, którzy dbają o własny interes. Natomiast stracił rząd, Polacy zwrócili uwagę na chaos w opiece zdrowotnej, do debaty publicznej wróciły problemy służby zdrowia mówi Marek Balicki w wywiadzie dla TokFM.
Pachciarz: lekarze zyskali na sporze z ministrem zdrowia
Lekarze zyskali bardzo dużo na sporze z ministrem zdrowia i śmiem twierdzić, że pacjent niewiele na tym skorzysta. Lekarze dostaną dużo więcej pieniędzy a nie będą zmotywowani do lepszej opieki nad chorymi- mówi Agnieszka Pachciarz, była prezes NFZ w rozmowie z dziennikarką Rzeczpospolitej.
WOŚP: ponad 52 mln zł efektem 22 Finału Orkiestry w roku 2014
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przedstawiła wstępne rozliczenie wydatków za środki zebrane w 22. Finale WOŚP, który odbył się 12 stycznia 2014 roku. Finał zakończył się rezultatem 52.448.765,49 zł, z czego 48.923.797,33 zł przyniosła zbiórka publiczna, a 3.524.968,16 zł zebrano poprzez aukcje w serwisie aukcje.wosp.org.pl.
SN: potrzebna zgoda samorządu na handel długami szpitala
Poręczenie, które omija ustawowy zakaz handlu długami szpitala, jest nieważne, potrzebna jest zgoda organu założycielskiego - stwierdził Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczyła spółki Magellan, która dochodziła roszczeń od szpitala w Jastrzębiu Zdroju z tytułu wykonania umów poręczenia.
Ruda Śląska: rozpoczyna się termomodernizacja szpitala
Termomodernizacja i wymiana oświetlenia wewnętrznego na nowe - to elementy inwestycji, która rozpoczyna się w szpitalu w Rudzie Śląskiej. Jej celem jest obniżenie kosztów utrzymania placówki. Prace będą kosztowały prawie 5,5 mln zł. 80 procent tej kwoty zostanie dofinansowanych z tzw. środków norweskich.
Rada Przejrzystości przygotuje stanowiska na temat leków na cukrzycę i choroby płuc
12 stycznia 2015 roku odbędzie się 2 posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostaną przygotowane między innymi stanowiska w sprawie oceny leków na obturacyjną chorobę płuc oraz na cukrzycę.
