Decyzja nie weksel – in blanco nie przejdzie

Administracja publiczna Koronawirus

Goście jedli bez maseczek, co "lekceważyło wysiłki Państwa Polskiego” – wynika z uzasadnienia decyzji Sanepidu, dotyczącej jednego z warszawskich barów. Nazwę lokalu i numer protokołu dopisano długopisem do wydrukowanego "gotowca" uzasadnienia. Rodzi to poważne obawy o to, w jakim stopniu organ zbadał stan faktyczny, którego dotyczy rozstrzygnięcie.

10.02.2021

Kolejna warszawska uchwała w sprawie stref płatnego parkowania zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny

Prokuratura Okręgowa w Warszawie po raz kolejny skarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchwałę Rady m.st. Warszawy, dotyczącą stref płatnego parkowania. Tym razem chodzi o uchwałę z października 2020 roku, która wydłuża czas, w którym pobierane są opłaty i podwyższa zryczałtowaną opłatę za parkowanie na tzw. kopertach.

09.02.2021

Miasta chcą PESEL-i przy głosach na budżet obywatelski, a to sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przy głosowaniach na projekty w ramach budżetu obywatelskiego wiele miast żąda od oddających głos podania numeru PESEL czy numeru telefonu. Tymczasem może to być niezgodne z prawem. Przedstawiciele miast uważają jednak, że takie dane chronią przed wielokrotnym głosowaniem przez te same osoby i nie zamierzają rezygnować z tego wymogu.

09.02.2021

„Wyślij pismo ogólne” jest nadal jedną z najpopularniejszych e-usług

Administracja publiczna Nowe technologie

Kancelaria premiera podsumowała, że rośnie popularność e-usługi, dzięki której jest możliwość wysyłania elektronicznych pism ogólnych. Pozwala ona na załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu lub ułatwia ich zdalne załatwienie. Tylko w styczniu tego roku do urzędów trafiło ponad 173 tysiące pism, podczas gdy przez cały 2020 rok było to prawie półtora miliona.

08.02.2021

Puby, bary, kluby z ulgami w opłatach za alkohol, kolejne miasta idą im na rękę

Samorząd terytorialny Koronawirus

Przedsiębiorcy prowadzący puby, bary, kluby czy restauracje w wielu miastach mogą lekko odetchnąć, po tym jak lokalne władze zwalniają je z części, lub odraczają termin, opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na 2021 rok. Z powodu zamknięcia przez pandemię branża znalazła się na skraju wytrzymałości finansowej, więc każda ulga ratuje.

08.02.2021

Kierowcy nie powinni być karani za tłok w autobusie, liczenie to nie ich rola

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Czy kierowca autobusu jest w stanie liczyć pasażerów, których wiezie? Ma wyjść i robić to na każdym przystanku? Od początku pandemii kwestie te miasta regulowały bez angażowania szoferów. Jest jednak obawa o przekroczenie limitu, gdy dzieci wrócą do szkół, bo możliwość dokładania kursów jest ograniczona. A są sygnały o próbach nakładania mandatów na miejskich kierowców.

06.02.2021

Gmina ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wpływy z niego stanowią znaczący dochód dla budżetu gminy. Ustawodawca pozostawia więc pewien zakres swobody w jego ustalaniu przez radę gminy. Organ ten ma bowiem kompetencję do określenia stawek podatku. Nie mogą one jednak przekroczyć ustanowionych przez prawodawcę granic.

05.02.2021

Rozporządzenia bez podstaw, ale odpowiedzialność urzędnika raczej teoretyczna

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Czy można sprawić, by urzędniczka z sanepidu zapłaciła z własnej kieszeni za to, że ktoś przez wiele miesięcy musiał walczyć w sądzie o odzyskanie bezprawnej kary, nałożonej na podstawie niekonstytucyjnych przepisów? Raczej nie, choć w mediach społecznościowych pojawiają się pomysły wnoszenia pozwów o zadośćuczynienie wobec konkretnych urzędników.

05.02.2021

NIK: Potrzebna jednolita strategia zagospodarowania wód opadowych i roztopowych

Środowisko

W Polsce ok. 70 proc. wód opadowych jest bezpowrotnie tracona, gdyż systemami kanalizacji odprowadzana jest do rzek, a następnie mórz. NIK zwraca uwagę, że opracowanie przemyślanej strategii, a następnie jej wdrożenie, ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skutkom działalności człowieka, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, na których systematycznie zwiększa się powierzchnia uszczelniona, uniemożliwiająca wsiąkanie wody opadowej.

04.02.2021

Sąd zweryfikuje „uczciwość wyborczą”, czyli... co?

Wybory

Resort sprawiedliwości chce, by w szybkim trybie usuwać z social mediów wpisy godzące w „uczciwość wyborczą”, problem w tym, że nie definiuje, czym ona jest. Ustawa o ochronie wolności słowa w internecie może ograniczać wolność słowa w czasie kampanii wyborczej. Problem dotknie też sądy - jak wskazują prawnicy - zostaną zmuszone do bycia cenzorami.

04.02.2021

Ruszają konsultacje zmian prawa dla samorządów - projekt Samorząd 3.0

Samorząd terytorialny

Ruszył projekt Samorząd 3.0, do końca maja można nadsyłać propozycje zmian przepisów samorządowych, które ograniczają rozwój lokalny. Wśród najważniejszych jest problem inwestycji i barier, nowe źródła finansowania samorządu oraz poprawa jakości usług publicznych.

03.02.2021

RPO: Wzrastają koszty usług opiekuńczych. Trzeba ochronić przed tym uboższych

Pomoc społeczna

Osoby o najniższych dochodach nie są chronione przed skutkami wzrostu kosztów usług opiekuńczych. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wdrożenie odpowiedniego mechanizmu zabezpieczającego, bo są gminy, gdzie wzrost opłat za usługi opiekuńcze osób otrzymujących np. najniższą emeryturę i rentę wyniósł od 200 proc. do 600 proc.

03.02.2021

Ambasador bez dyplomu i języków - senatorowie krytykują nową ustawę

Administracja publiczna

Zmniejszenie roli ambasadorów i zlikwidowanie zawodowej służby dyplomatycznej - to przewidywane skutki wejścia w życie ustawy o służbie zagranicznej. Senacka komisja spraw zagranicznych zarekomendowała jej odrzucenie. Wskazywano też na poważne błędy natury konstytucyjnej. Wśród zarzutów jest również dyskryminacja ze względu na płeć i wiek.

03.02.2021

Straż pożarna dowozi potrzebujących na szczepienia we współpracy z samorządami

Samorząd terytorialny Koronawirus

Strażacy wspierający Narodowy Program Szczepień dowożą potrzebujących, czyli osoby starsze lub niepełnosprawne, do punktów szczepień. Mają też informować o procedurze zapisów i organizacji szczepień, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Liczba osób, które wsparła straż zbliża się do tysiąca.

02.02.2021

Ruszył nabór banków chcących wziąć udział w programie „Czyste Powietrze”

Środowisko Prawo gospodarcze

Banki, które są zainteresowane wzięciem udziału w programie „Czyste Powietrze”, jako partnerzy bezpośrednio współpracujący z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, mogą składać aplikacje do 23 lutego. Do projektu mogą włączyć się banki komercyjne i zrzeszenia banków spółdzielczych.

02.02.2021

Zniżki na bilety dla dawców osocza – nagłe, niejasne, drogie i bez rekompensaty

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Dawca osocza pojedzie autobusem za darmo, a tramwajem nie? Prawo do zniżki wprowadzono zbyt szybko, nie było czasu na konsultacje czy sesje rad. Powoduje też koszty, bo nieznany jest czas trwania uprawnienia, a druk biletów kosztuje. Co gorsza, nie wiadomo do końca, kto może zniżki wprowadzać, bo przepis jest niejasny i wzbudza problemy interpretacyjne.

02.02.2021

Gmina kontra dziennikarz: Władza ma mieć „grubą skórę”, prasa - kontrolę

Prawo karne Samorząd terytorialny

Gmina, jeśli uzna, że w materiałach prasowych podano nieprawdę, może się bronić. Ma trzy sposoby, począwszy od sprostowania. Oskarżanie o zniesławienie powinno być wyjątkowe, bo może wywołać „efekt mrożący u dziennikarza”, a prasa ma kontrolować władzę. Ważna jest też jawność procesu. ETPC uważa jednak, że większy jest zakres dopuszczalnej krytyki gmin i aparatu państwowego.

01.02.2021

Rządowe dotacje psują samorząd i państwo

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Dotacje centralne rozdzielane samorządom z klucza partyjnego to psucie państwa, kolejny element rozmontowywania demokracji i niszczenie samorządności - uważają eksperci i samorządowcy, komentując zasady dzielenia rządowych funduszy. A bez samorządu nie ma państwa. Tymczasem są też problemy z przejrzystością działań władz lokalnych.

30.01.2021

Powiaty: Reforma szpitali musi uwzględnić głos samorządów i podmiotów leczniczych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powiaty z kolejnych województw zabierają głos w sprawie ministerialnych planów centralizacji szpitali. Ich zdaniem w zespole przygotowującym propozycje przepisów o restrukturyzacji nie powinno się pomijać przedstawicieli samorządów i szpitali. Te podmioty podejmowały decyzje finansowe i organizacyjne oraz rozwiązywały problemy, powinny więc być włączone do dyskusji.

29.01.2021