Jacek Sasin obejmie nadzór nad spółkami, ale dopiero po zmianie ustawy

Administracja publiczna Spółki

Nadzór nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa przejmie nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ale zanim to nastąpi musi zostać znowelizowana ustawa o działach administracji rządowej, bo na skutek zmian wprowadzonych w niej na początku poprzedniej kadencji, nadzór na spółkami podzielony został między kilka resortów.

18.11.2019

Wójt, burmistrz, prezydent nie mogą wkraczać w uprawnienia radnych

Samorząd terytorialny

W przepisach nie ma delegacji dla wójta, burmistrza i prezydenta do określania sposobu realizacji nadanych ustawą uprawnień radnego. Organ wykonawczy nie może ograniczać uprawnień związanych z wykonywaniem jego mandatu. Wójt jest szefem, ale tylko pracowników urzędu gminy czy miasta.

18.11.2019

Kancelaria premiera będzie teraz koordynować sprawy unijne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Problematyką związaną z członkostwem Polski w Unii Europejskiej zajmować się będzie wydzielony pion w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nie jak dotychczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kierować tą strukturą ma Konrad Szymański, który robił to dotychczas w ramach MSZ.

16.11.2019

Nowy rząd powołany, Mateusz Morawiecki ponownie premierem

Administracja publiczna

Mateusz Morawiecki został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin zostali wicepremierami.

15.11.2019

Wziąć RODO na języki - różnice w tłumaczeniach zmorą administratorów danych

Problemy w tłumaczeniu są chlebem powszednim prawników zajmujących się prawem europejskim, a błędy były, są i będą. Spotykają się z nimi np. administratorzy danych osobowych, którzy nie wiedzą, czy należy zgłaszać naruszenie zasad ochrony, czy incydenty naruszeń danych. Takie problemy muszą rozwiązywać prawnicy, właściwie interpretując przepis i usuwając wątpliwości.

15.11.2019

W piątek pierwsze posiedzenie nowego rządu

Administracja publiczna

W piątek po południu, po powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu Mateusza Morawieckiego, odbędzie się jego pierwsze posiedzenie. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów będzie miała miejsce w Pałacu Prezydenckim.

14.11.2019

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci w Warszawie

Administracja publiczna

Rodzina żyjąca w domu jednorodzinnym w Warszawie teraz za odbiór śmieci płaci 60 złote, a po podwyżce zapłaci 94 złotych. Dwuosobowa rodzina, która ma mieszkanie o rozmiarze 30-45 m kw., teraz za wywóz odpadów płaci 19 zł, po zmianie od 36 do 54 zł. Nowe taryfy cen wywozu odpadów, które zdaniem ratusza wymusza nowe prawo, mogą zacząć obowiązywać już od lutego przyszłego roku.

14.11.2019

Samorządy i ich związki mogą wnioskować o dopłaty do linii autobusowych na 2020 rok

Samorząd terytorialny

Wnioski do wojewodów o dofinansowanie uruchomienia lokalnych połączeń autobusowych mogą składać samorządy wszystkich szczebli i ich związki do 29 listopada. Rząd przewidział więcej pieniędzy na przyszły rok i lata kolejne. Umowy pomiędzy organizatorami a operatorami przewozów powinny zostać podpisane do końca roku.

14.11.2019

Obrady rady i sejmiku są jawne, ale trzeba zapewnić ochronę danych osobowych

Samorząd terytorialny RODO

Administratorzy powinni zapewnić procedury postępowania w związku z transmisją i nagrywaniem obrad organów kolegialnych samorządów i z dalszym udostępnianiem nagrań. Konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej nie zwalnia z obowiązku ochrony danych osobowych.

13.11.2019

Potrzeba więcej pieniędzy, także unijnych, na rozwój miast

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne

Samorządy miast oczekują, że w nowej perspektywie unijnej zwiększone zostaną środki przeznaczone na rozwój obszarów miejskich. Eksperci podkreślają, że negocjacje dotyczące unijnych instrumentów finansowych w skali UE i krajowej powinny odbywać się obecnie.

13.11.2019

Rządowe dopłaty do PKS mogą nie starczyć nawet na paliwo

Samorząd terytorialny

Brakuje samorządów chętnych na rządowe dopłaty, które miały zlikwidować "białe plamy komunikacyjne". Po dwóch naborach na dofinansowanie lokalnych przewozów autobusowych odzew był znikomy, bo gmin nie stać na kilkuzłotowe dopłaty do kilometra. Szukają innych rozwiązań – na przykład przewozy w ramach metropolii.

13.11.2019

Rząd odwołany, ale jeszcze porządzi

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Premier dymisję rządu złożył we wtorek na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu.

12.11.2019

Dziś pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji

Administracja publiczna

We wtorek Sejm i Senat rozpoczną swoją nową, IX kadencję. Posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został nim Antoni Macierewicz. Premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, a Prezydent wygłosi orędzie.

12.11.2019

Samorządy więcej zapłacą za ubezpieczenia

Finanse samorządów

Podwyżki cen ubezpieczeń to dodatkowe koszty, które samorządy będą musiały ponieść w 2020 roku. Trwają prace nad ich budżetami, więc eksperci przypominają o uwzględnieniu wyższych stawek za polisy od skutków żywiołów czy za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

12.11.2019

Do Stanów Zjednoczonych już bez wizy, ale tylko na 90 dni

By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów. Polska do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) dołączyła w poniedziałek - 11 listopada.

11.11.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski