NIK: Świętokrzyskie centra kształcenia nie uwzględniają aktualnych potrzeb rynku pracy

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Świętokrzyskie centra kształcenia praktycznego, ustawicznego i zawodowego pozwalają uzupełniać wiedzę i doskonalić umiejętności zawodowe, ale ani przy planowaniu, ani przy realizacji działalności edukacyjnej nie uwzględniają potrzeb rynku pracy, a ich znaczenie na wojewódzkim rynku edukacyjnym maleje - to najważniejsze wnioski płynące z raportu opublikowanego w środę przez NIK.

03.11.2021

Rekrut ma mieć łatwiej w służbie cywilnej, a firma - trzymać etat

Administracja publiczna Służba cywilna

Dwuletnia ochrona zatrudnienia dla żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej i preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej - takie zapisy mają pojawić się w ustawie obronie Ojczyzny. Rozwiązania te krytykują pracodawcy, wątpliwości mają też przedstawiciele służby cywilnej. Uznają przywileje dla byłych żołnierzy, ale nie kosztem firm i standardów w administracji.

03.11.2021

Rząd przyjął przepisy podatkowe dotyczące zarządców infrastruktury kolejowej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w podatkach i opłatach lokalnych, który w założeniu ma doprecyzować zakres zwolnienia od podatku od nieruchomości, w szczególności gruntów zajętych na prowadzenie działalności przez zarządców infrastruktury kolejowej i operatorów obiektów infrastruktury usługowej. Projektowane przepisy krytykują samorządowcy.

02.11.2021

RPO: Brak transmisji obrad narusza przepisy o jawności działania władz gminy

Samorząd terytorialny RODO

Rada Miejska w Bobowej przez ponad rok nie transmitowała sesji. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę, że takie działanie to poważne naruszenie art. 61 Konstytucji, gwarantującego prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy. Przypomniał wojewodzie małopolskiemu, że zapewnienie przestrzegania przepisów jest obowiązkiem wojewody jako organu nadzoru.

02.11.2021

Ministerstwo sportu i turystyki zajmie się też turystyką

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

W ramach niedawnej rekonstrukcji rządu utworzone zostało ministertwo sportu turystyki, ale wbrew nazwie na razie nie ma ono w swej strukturze organizacyjnej komórki odpowiedzialnej za turystykę. Ale Andrzej Gut-Mostowy (fot.), pełniący dotychczas funkcję wiceministra rozwoju i technologii poinformował właśnie, że otrzymał nominację na sekretarza stanu w MSiT i będzie się tam zajmował się turystyką.

30.10.2021

Projekt Kukiz'15: Referenda bez wymogu frekwencyjnego

Administracja publiczna Wybory

Koło Kukiz'15 złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym wraz z podpisami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Po zmianach zniesiony ma m.in. zostać próg frekwencji, od którego zależy ważność referendum. To kolejny projekt w ramach umowy programowej, którą liderzy obu formacji Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński podpisali na przełomie maja i czerwca.

30.10.2021

Siedem tysięcy rur wlewa do rzek nie wiadomo co i od kogo

Samorząd terytorialny Środowisko

Aż 20 tysięcy różnego typu rur odprowadza do polskich rzek ścieki, wody opadowe i roztopowe - wynika ze spisu dokonanego przez Wody Polskie. Z tego prawie jedna trzecia nie ma stosownych pozwoleń wodnoprawnych lub nie można ustalić właściciela. Nie wiadomo też, co one do rzek wpuszczają. Wody Polskie chcą to sprawdzić i liczą na pomoc samorządów, ale ich kompetencje w tym zakresie są ograniczone.

30.10.2021

Samorządy chcą konsultować wytyczne dotyczące wdrażania funduszy unijnych

Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wskazuje trzy uwagi do projektu tzw. ustawy wdrożeniowej. Dotyczą one konsultacji wytycznych w ramach KWRiST, uwzględnienia regionalnych funduszy rozwoju w dysponowaniu częścią pożyczkową KPO i przeprowadzania audytu instytucji zarządzającej.

29.10.2021

W drugim naborze do Programu Inwestycji Strategicznych będzie specjalna ścieżka dla gmin popegeerowskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Na przełomie listopada i grudnia ma być ogłoszony drugi nabór dla samorządów do Rządowego Funduszu „Polski Ład” - zadeklarowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Oprócz naboru dla wszystkich samorządów, nowością będzie specjalna ścieżka dla gmin, w których funkcjonowały PGR.

27.10.2021

Igrzyska Europejskie - inwestycje na preferencyjnych warunkach

Finanse samorządów Budownictwo

Rząd przygotował projekt ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, które odbędą się w Krakowie. Ustawa zawiera liczne zwolnienia dla inwestycji w obiekty potrzebne do rozegrania wszystkich dyscyplin. Polska będzie trzecim - po Azerbejdżanie i Białorusi - organizatorem tych zawodów.

26.10.2021

Prezydent powołał ministrów - pięć resortów ma nowych szefów

Administracja publiczna

Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem, Anna Moskwa - ministrem klimatu i środowiska, a Piotr Nowak - ministrem rozwoju i technologii. Szefem nowego nowego ministerstwa sportu i turystyki, które wyodrębniło się z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz ministerstwa rozwoju i technologii został Kamil Bortniczuk. Odwołany z ministerstwa rolnictwa Grzegorz Puda został ministrem funduszy i polityki regionalnej.

26.10.2021

Samorządy województw apelują o stworzenie systemu osłonowego łagodzącego wzrost cen energii

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Drastyczne skoki cen nie są możliwe do zaprojektowania w procesie budżetowania i powodują istotne zaburzenia w planowanych przepływach pieniężnych - pisze Zarząd Związku Województw Rzeczpospolitej. Apeluje o zmiany legislacyjne, które złagodzą podwyżki cen paliw i energii na rynku krajowym. Na razie zapowiedzi przedstawicieli rządu mówią o ochronie najuboższych konsumentów.

26.10.2021

Ustawa o restrykcjach za nielegalne przekraczanie granicy już obowiązuje

Administracja publiczna

Od wtorku obowiązuje nowelizacja ustawy, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy, postanowieniem komendanta Straży Granicznej będzie musiał opuścić terytorium Polski. Nowela dodaje też przesłankę do pozostawienia wniosku uchodźczego złożonego przez taką osobę bez rozpoznania. Będą również kary za niszczenie infrastruktury granicznej.

26.10.2021

Rząd rozdzielił wśród samorządów 23 mld złotych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ponad 97 proc. jednostek samorządu terytorialnego otrzymało dofinansowanie z pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowego Funduszu Polski Ład. Dotacje w łącznej wysokości ponad 23 mld zł otrzyma 2785 gmin, miast i powiatów. Takie informacje przekazał w poniedziałek premier Mateusz Mazowiecki. I podkreślał, że kierowano się zasadą proporcjonalności.

25.10.2021

Opłata za parkowanie nielegalna, gdy miejsca źle oznaczone

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Transport

W interesie gminy jest zgodne z prawem oznaczenie strefy płatnego parkowania i miejsc postojowych. Sądy coraz częściej stają bowiem po stronie kierowców, którzy w sporze z miastem podnoszą taki zarzut. A stawka idzie o duże pieniądze, w przypadku niektórych gmin mogą to być miliony złotych, które trzeba będzie zwrócić parkującym na takich nieprawidłowo oznakowanych miejscach.

25.10.2021

Miasto i gmina Chełm porozumiały się w sprawie zmiany granic

Prezydent Chełma Jakub Banaszek i wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba zawarli w piątek porozumienie w sprawie zmiany granic między miastem i gminą. Samorządy wystąpiły do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o korektę wrześniowego wniosku złożonego przez prezydenta Chełma w sprawie poszerzenia granic miasta.

22.10.2021

Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego znalazły się przepisy dotyczące regionalnych izb obrachunkowych. Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów. Ma to służyć zapewnieniu jednolitości udzielanych przez izby wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych.

22.10.2021

Prezydent podpisał zasady Polskiego Ładu dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Prezydent podpisał ustawę zmieniającej zasady ustalania dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja wprowadza nową część subwencji ogólnej dla gmin, powiatów i województw, tj. część rozwojową. Określa też nowe zasady ustalania kwot udziałów jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z tytułu podatku PIT i CIT.

22.10.2021

Plan działania pomaga efektywnie zarządzać jednostką

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Plan działania jednostki to jedno z kluczowych ogniw efektywnej kontroli zarządczej. Jest potrzebny niezależnie od wielkości, struktury czy formy prawnej jednostki. Czas poświęcony na jego przygotowanie, przyniesie rezultaty w trakcie realizacji celów i zamierzeń - uważa Patrycja Szulin, audytor, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością.

22.10.2021

NIK: Łódzcy starostowie muszą poprawić egzekucję opłat za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła czy powiaty województwa łódzkiego prawidłowo i skutecznie pobierają dochody z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, czyli opłaty za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd. Okazuje się, że do budżetu państwa trafia tylko część należnych dochodów, starostwa nie aktualizują systematycznie wartości nieruchomości i wysokości opłat, a w roku 2020 suma zaległości była wyższa niż uzyskane dochody.

22.10.2021