Domaga się umożliwienia regionalnym funduszom rozwoju - obok BGK – dysponowania częścią pożyczkową KPO. Możliwości audytu. Oraz konsultowania z KWRiST wydawanych przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego wytycznych w zakresie wdrażania funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

To warunki Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego warunkujące pozytywną opinię projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.

Wytyczne uzgadniane ze stroną samorządową

Sporne kwestie dotyczyły m.in. art. 5 projektu. Samorządowcy domagają się zapisu mówiącego, że wydawane przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego wytyczne dotyczące wdrażania funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będą przechodziły przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej wskazywał, że jego resort na takie rozwiązanie się nie zgadza m.in. dlatego, że wytyczne nigdy nie były konsultowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. – Tak było w perspektywie finansowej 2014 – 2020 i samorządy wówczas nie negowały tego rozwiązania – mówił wiceminister Buda na posiedzeniu zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST.

Z kolei w ocenie Strony Samorządowej pominięcie KWRiST w procedurze wydawania tych wytycznych jest działaniem jeżeli nie sprzecznym z prawem, to na granicy prawa. – Dziwię się uporowi z jakim Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej broni się przed wpisaniem KWRiST jako organizacji z którą projekty wytycznych są konsultowane – mówił Marek Wójcik, sekretarz Strony Samorządowej.

Ostatecznie na posiedzeniu udało się wypracować kompromis zgodnie z którym wytyczne będą konsultowane z korporacjami wchodzącymi w skład Strony Samorządowej KWRiST.

Czytaj także: Fundusz odbudowy - „wielka korupcja” za unijne pieniądze?>>
 

Możliwość wniesienia odwołania od wyniku audytu

– Jako regiony przychylamy się, aby projekt ustawy wdrożeniowej zaopiniować pozytywnie, ale z dwoma uwagami. Jedna z nich dotyczy zapisów projektu ustawy wdrożeniowej, a zmieniających ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju w sposób nadający BGK uprzywilejowaną pozycję, jako jedynej instytucji, która ma dysponować częścią pożyczkową KPO – mówiła Monika Gołasz, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Jej zadaniem bardzo ważne jest aby częścią pożyczkową środków z KPO mogły także dysponować samorządy województw. – Konwent Marszałków przyjął stosowne stanowisko, w którym domaga się włączenia samorządów wojewódzkich w dysponowanie częścią pożyczkową KPO w tej części, która dotychczas nie została w Krajowym Planie Odbudowy rozdysponowana. Chciałam też podkreślić, że wszystkie regionalne fundusze rozwoju mają doświadczenie i są gotowe w sposób odpowiedzialny dysponować środkami części pożyczkowej KPO – dodawała Monika Gołasz.

Kolejna uwaga, która w ocenie Strony Samorządowej powinna zostać uwzględniona w projekcie, dotyczy odwołań od ustaleń instytucji audytowej, a przedstawiła ją Lidia Wójtowicz, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko – Mazurskiego. - To oczywiście nie muszą być odwołania do sądu, jak bowiem zwraca uwagę Ministerstwo Finansów, mamy procedurę kontradyktoryjną, ale postulujemy i oczekujemy, aby zwieńczyć ją mechanizmem mediacji, powołać w tym celu radę audytu, w skład której wchodzić powinien zarówno Szef Krajowej Administracji Skarbowej, ale też przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Związku Województw RP i niezależnych ekspertów z dziedziny kwalifikowalności wydatków – mówiła Lidia Wójtowicz

W skład tej rady powinni wchodzić także przedstawiciele instytucji zarządzającej, której mediacja by dotyczyła.

 

Pozytywna opinia z trzema uwagami

Ostatecznie Strona Samorządowa KWRiST zgodziła się pozytywnie zaopiniować projekt ustawy wdrożeniowej pod warunkiem, że w dalszych pracach nad nim uwzględnione zostaną trzy w/w uwagi dotyczące: Konsultacji wytycznych w ramach KWRiST; uwzględnienia regionalnych funduszy rozwoju w dysponowaniu częścią pożyczkową KPO przeprowadzania audytu instytucji zarządzającej.