Powiaty: Reforma szpitali musi uwzględnić głos samorządów i podmiotów leczniczych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powiaty z kolejnych województw zabierają głos w sprawie ministerialnych planów centralizacji szpitali. Ich zdaniem w zespole przygotowującym propozycje przepisów o restrukturyzacji nie powinno się pomijać przedstawicieli samorządów i szpitali. Te podmioty podejmowały decyzje finansowe i organizacyjne oraz rozwiązywały problemy, powinny więc być włączone do dyskusji.

29.01.2021

Wójt, burmistrz, prezydent - kto jest kim w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Czym różni się wójt od prezydenta miasta, kto stoi na czele zarządu województwa, jakie kompetencje mają poszczególne jednostki samorządu terytorialnego i ich organy czy kto jest przełożonym burmistrza? Przypominamy strukturę i zależności między różnymi rodzajami samorządów.

29.01.2021

Rząd chce odbierać klubom koncesje na alkohol, ale dla gmin pandemia to nie powód

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd apeluje do gmin o współpracę przy cofaniu koncesji na sprzedaż alkoholu klubom i dyskotekom, które łamią ograniczenia pandemiczne. To byłoby dobre ze względu na pandemię, ale ograniczałoby działalność gospodarczą. A poza tym, nieczęsto zdarza się cofanie przez samorządy koncesji. Są one związane ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Zezwolenia to dochód samorządu,

29.01.2021

Liczba ważnych zezwoleń na pobyt cudzoziemców wzrosła, najwięcej obywateli Ukrainy

Administracja publiczna

W 2020 roku liczba ważnych zezwoleń na pobyt cudzoziemców w Polsce zwiększyła się o ponad 34 tysiące osób. Największy wzrost wśród osiedlających się obcokrajowców dotyczył obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Korei Południowej. Jak się okazuje epidemia i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu zachęcały obcokrajowców do przedłużania pobytu.

28.01.2021

Dowóz na szczepienia wymaga zmian – 100 km to za daleko, a ryczałt za niski

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Transport Koronawirus

Transport pacjentów na szczepienia nie jest możliwy bez ograniczeń odległości. Ryczałt proponowany gminom jest za niski, bo koszty transportu są różne w zależności od rodzaju samorządu. Rząd obiecuje zweryfikować stawki, ale kryteria zasięgu usługi trudno ustalić. A często brakuje terminu szczepienia w przychodniach na terenie gminy. Samorządy postulują też umożliwienie im odmawiania usługi.

28.01.2021

Smog truje, a wciąż za mało informacji, pieniędzy i współpracy

Samorząd terytorialny Środowisko

W walce o czyste powietrze ważne jest, by nie truć go dymem z naszych domów. Jednak po latach działań rezultaty są wciąż nikłe. Starają się samorządy, bo mieszkańcy, mimo rosnącej świadomości, niewiele wiedzą. Rządowy program dofinansowania wymiany pieców nie daje rady. Za mało jest informacji i pieniędzy. O braku skuteczności mogliśmy się przekonać na własne nosy podczas ostatnich mrozów.

27.01.2021

Powieszenie tablicy na zabytkowym budynku wymaga pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy

Prawo budowlane i przepisy o ochronie zabytków powodują, że przedsiębiorcy mają problem z powieszeniem zwykłego szyldu reklamowego, gdy prowadzą działalność w zabytkowym budynku. Tymczasem niektóre grupy zawodowe są zobowiązane do zamieszczania takich tablic informacyjnych. Ostatecznie, nawet latami czekają na zgodę, by afisz umieścić.

26.01.2021

Szkoła musi uczyć stacjonarnie także starsze klasy, gdy rodzice wnioskują

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus

Mimo zaleceń rządu, niektóre szkoły otworzyły się także dla uczniów starszych. Wnioskowali o to rodzice, a dyrektorzy zgodzili się po konsultacji z gminą i Sanepidem. Takie szkoły nie naruszają prawa, a nawet są zobowiązane do przywrócenia zajęć stacjonarnych. Minister edukacji zapowiada jednak, że po sprawdzeniu skali zjawiska możliwa będzie zmiana przepisów.

26.01.2021

Niejawny proces gminy Rędziny o zniesławienie przeciw lokalnemu dziennikarzowi

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Odbyła się pierwsza rozprawa z prywatnego aktu oskarżenia gminy Rędziny przeciwko lokalnemu dziennikarzowi o zniesławienie. Samorząd oskarża go o publikowane artykułów nieprawdziwych, co przyczyniło się do utraty zaufania do gminy. Sąd na wniosek gminy wyłączył jawność procesu. Do próby ugodowej nie doszło. Następna rozprawa zaplanowana jest na kwiecień.

25.01.2021

Rząd szykuje bezpłatną platformę do zdalnej pracy oraz nauki dla urzędników i obywateli

Administracja publiczna Nowe technologie

Na wrzesień planowane jest uruchomienie nowego systemu SZPoN, który ma umożliwić zdalną pracę urzędników i naukę online dla obywateli. Zgodnie z intencjami autorów pozwoli ona też efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, co ma zmniejszyć kolejki w urzędach. Za projekt odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

25.01.2021

Wrócił krótszy termin rejestracji pojazdów, ale powiaty narzekają na podwojenie czynności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport Koronawirus

Od początku stycznia wrócił 30-dniowy termin na czynności związane z rejestracją czy zgłoszeniem nabycia lub zbycia pojazdu. Pandemia trwa, więc to utrudnienie dla obywateli i urzędników. Chętnie widzieliby więc dalsze wydłużenie terminów. Jednak problemy powiatów są poważniejsze i wymagają zmian systemowych, bo zmienione niedawno zasady rejestracji podwoiły wymagane czynności.

25.01.2021

Dowóz na szczepienia – mało czasu na organizację, nieznane koszty i liczba chętnych

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Gminy stanęły przed realizacją nowego zadania – dowozu mieszkańców na szczepienia. Mimo że są gotowe, nie kryją obaw. Kwoty proponowane przez rząd mogą nie wystarczyć - nie wiadomo, ile czasu zajmie usługa, koszty będą też zależne od odległości od punktu szczepień. W praktyce problemy organizacyjne mogą pojawić się w związku z potrzebami transportowanych osób.

23.01.2021

Wraca projekt zmian w działach, ale nie będzie centrum sportu i podwyżek dla wiceministrów

Administracja publiczna

Po zawetowaniu przez prezydenta ustawy o działach, która miała m.in. przenieść leśnictwo do ministerstwa rolnictwa, utworzyć Narodowe Centrum Sportu, a "przy okazji" wprowadzić zmianę pozwalającą na podwyższenie uposażeń podsekretarzom stanu i parlamentarzystom, rząd postanowił zrezygnować z części z tych zmian. W czwartek Sejm po pierwszym czytaniu skierował projekt do komisji.

22.01.2021

Dotacje rządowe dla samorządów – bez formalnych pism i uzasadnień

Finanse samorządów

Trwa kolejny nabór do Funduszu Inwestycji Lokalnych. Próbują w nim sił samorządy, którym nie udało się uzyskać pieniędzy w poprzednim rozdaniu. Niestety, nie dostały też oceny i punktacji, czego w ich projektach zabrakło. Tymczasem z informacji przedstawicieli rządu wynika, że przepisy uchwały nie przewidują trybu pisemnego uzasadniania sposobu rozpatrzenia złożonych wniosków.

22.01.2021

Sejm uchwalił nową ustawę o służbie zagranicznej

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o służbie zagranicznej. Za jej sprawą zostanie powołany na wzór szefa służby cywilnej - szef służby zagranicznej, który będzie m.in. monitorował i nadzorował wykorzystanie środków finansowych. Zostaną też zmienione zasady naboru kadr i struktury stopni dyplomatycznych.

21.01.2021

Wójt zatrzymany za przyjęcie 10 tysięcy złotych łapówki

Prawo karne Samorząd terytorialny Prokuratura Ochrona konkurencji

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wójta gminy Rzekuń, który usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Według ustaleń otrzymał pieniądze za zlecenie remontu gminnego Centrum Kultury cztery lata temu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

21.01.2021

Kara za zmowę przetargową - poszkodowana została gmina Tarnobrzeg

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Niemal 375 tysięcy złotych zapłacą dwaj uczestnicy zmowy przetargowej za zawarcie porozumienia, że zostanie wybrana droższa oferta jednego z nich. Takie porozumienie ogranicza konkurencję i złamanie obowiązującego prawa – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zamówienie publiczne dotyczyło dostawy i montażu ścianek aranżacyjnych

21.01.2021

Samorząd dla rodziny - nowa ustawa ma dyskryminować związki nieformalne

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Definicja rodziny zaproponowana w projekcie ustawy dotyczącej kształtowania przez samorządy polityki prorodzinnej dyskryminuje osoby pozostające w związkach nieformalnych. A to jest niezgodne z Konstytucją. Według samorządowców taka ustawa może też wykluczyć organizacje pozarządowe, które od lat pomagają rodzinom w trudnych sytuacjach, ale nie mają odpowiednich zapisów w statutach.

21.01.2021