Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo unijne

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Trwa Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich we Wrocławiu

Samorząd terytorialny

Pogorszenie się sytuacji finansowej miast, starania Związku Miast Polskich o uzyskanie rekompensaty ubytków w udziałach we wpływach z PIT, plany organizacji 30. rocznicy wyborów samorządowych oraz sprawozdania związane z działalnością w 2019 roku i plany na ten rok.

06.03.2020

Rząd chce zmienić sposób szacowania skutków suszy

Samorząd terytorialny Środowisko

Rolnicy wciąż czekają na odszkodowania za likwidację skutków ubiegłorocznej suszy, a w tym roku może być kolejna. Rząd pracuje więc nad usprawnieniem procedury szacowania strat. Chce korzystać ze sztucznej inteligencji, jedną z propozycji jest też ubezpieczenie spadku dochodów, zamiast ubezpieczania plonów. Mowa jest także o lepszym gospodarowaniu zasobami wody.

06.03.2020

Samorządy walczą ze skutkami upadku banku, rząd trochę pomaga

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Wciąż nie ma pomysłu, jak pokryć straty samorządów po upadku sanockiego banku i jak przeciwdziałać takim sytuacjom. Rząd przesunął subwencje i proponuje kredyty, a nie bezzwrotną pomoc. Czy obawia się precedensu pomagania samorządom w wychodzeniu z kryzysu? A wyszły kolejne problemy – jak to ująć w klasyfikacji budżetowej czy dotyczące pieniędzy podopiecznych DPS.

06.03.2020

Program „Aktywny Samorząd” wesprze finansowo niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Można składać wnioski o pieniądze na poruszanie się i transport osób niepełnosprawnych w życiu codziennym, zakup sprzętu elektronicznego i szkolenia. Beneficjentami programu „Aktywny Samorząd” mogą być osoby niepełnosprawne i powiaty.

05.03.2020

Ministrowie do spraw środowiska i UE obejmują urzędy

Środowisko Administracja publiczna Prawo unijne

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego (fot.) na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. Stało się to możliwe w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o działach administracji. Do tej pory obaj byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

05.03.2020

Gminy chcą subwencji ekologicznej za obszary objęte ochroną

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy, na terenie których znajdują się parki narodowe czy inne obszary chronione, tracą na tym finansowo. Firmy nie chcą inwestować, zahamowane jest budownictwo, co uderza w mieszkańców. Stąd ciągnące się latami protesty przeciwko tworzeniu nowych form ochrony przyrody. Rozwiązaniem mogłaby być specjalna subwencja jako rekompensata,

05.03.2020

Samorządy mogą wnioskować o pieniądze na aktywizację osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma w tym roku dla powiatów i województw prawie 1,2 miliarda złotych na inicjatywy wspierające rehabilitację zawodową i społeczną. Dzięki otrzymanym funduszom samorządy będą likwidować bariery architektoniczne, komunikacyjne i techniczne.

04.03.2020

Dowód z warstwą elektroniczną działa już od roku

Administracja publiczna

Prawie trzy miliony Polaków odebrało już swój dowód z warstwą elektroniczną. Jedna z głównych zalet dokumentu, który jest dostępny od roku, to bezpieczeństwo. Właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną czy korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

04.03.2020

Samorządy chcą spalarni, ale nowe powstaną, gdy znajdą się na liście ministra klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

W Polsce istnieje konieczność dalszej budowy spalarni – potwierdza resort klimatu, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom wielu samorządów. Podkreślają one, że termiczne przetwarzanie śmieci jest alternatywą dla ich zalegania na składowiskach i uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jednak te inwestycje nie mogą już liczyć na wsparcie UE.

04.03.2020

Śląskie samorządy: Inwestycje wokół Centralnego Portu grożą kataklizmem urbanistycznym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Samorządowcy ze Śląska apelują o konsultowanie inwestycji związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Ich zdaniem budowa nowych korytarzy drogowych i kolejowych grozi wywłaszczeniami tysięcy mieszkańców, wyburzeń domów oraz kataklizmem urbanistycznym i planistycznym. Jak oceniają, rząd prowadzi konsultacje "zza biurka".

03.03.2020

Samorządy chcą wyższych wpływów z PIT, bo brakuje na drogi i kanalizację

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Władze lokalne powinny mieć odpowiednie zasoby pieniędzy i funkcjonować w stabilnych warunkach prawnych – uważają samorządowcy. Ich zdaniem obniżki podatku PIT w ciągu roku nie budują zaufania między rządem a samorządem. Są też wśród przyczyn naruszeń zasady adekwatności, zgodnie z którą prawo nie powinno ograniczać dochodów samorządów, żeby nie mogły realizować zadań.

03.03.2020

Senat szykuje cztery projekty dla poprawy finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Projekt ustawy przywracającej subwencję rekompensującą w systemie dochodów samorządów, zmiana ustawy o dochodach samorządów w zakresie rekompensaty z tytułu ubytków w dochodach z PIT, wprowadzenie subwencji rozwojowej oraz subwencji ekologicznej – to inicjatywy, które wniesie senacka komisja samorządu do procesu legislacyjnego.

02.03.2020

Samorządowcy: Pogarsza się sytuacja ekonomiczna miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Z przygotowanego przez Związek Miast Polskich raportu o stanie finansów samorządów wynika, że gwałtownie rosną koszty zadań publicznych, a jednocześnie spadają dochody samorządów - twierdzi Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, prezes Związku Miast Polskich.

02.03.2020

Szykują się zmiany w systemie finansów samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Specjalny zespół ekspertów rządowych, samorządowych i przedstawicieli środowisk naukowych ma wypracować propozycje zmian w obszarze finansów samorządowych. Rezultatem prac ma być zwiększenie stabilności tego systemu, poprawa jego wydajności fiskalnej, zwiększenie samodzielności finansowej samorządów i ich władztwa podatkowego.

02.03.2020

Specjalny system wesprze działania wójtów, burmistrzów i radnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane dotyczące procesu świadczenia usług publicznych mają być wkrótce zebrane w jeden system informatyczny, który ma służyć ich monitorowaniu i być udostępniony dla wszystkich. Będzie wspierał samorządy w podejmowaniu decyzji, przedsiębiorcom pomoże w lokalizacji firmy, a mieszkańcom umożliwi kontrolę. Co ważne, ma wpłynąć na obniżenie kosztów administracji.

02.03.2020

Bez koncertów, z powodu koronawirusa - trwa analiza ryzyka

Koronawirus

Organizacja imprez masowych podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje w tej sprawie do głównego inspektora sanitarnego – podał w piątek GIS.

28.02.2020

Miasta: Spadają dochody samorządów z PIT – są dane potwierdzające

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Związek Miast Polskich zebrał w swoich miastach członkowskich dane, które potwierdzają obawy, że spadają dochody samorządów związane z wpływami w ich budżetach z tytułu podatku PIT. Na ankietę przeprowadzoną w dniach 24-28 lutego odpowiedziało 241 miast.

28.02.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski