Specustawa wyłączyła prawo budowlane - "osiedle dla osób na kwarantannie" nie do zatrzymania

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.

14.09.2020

Partnerstwo innowacyjne będzie atrakcyjną formą zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

W zamówieniach publicznych jest już możliwe partnerstwo innowacyjne, ale wchodzące w życie 1 stycznia 2021 roku nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza zmiany, które powinny uczynić stosowanie tego trybu bardziej atrakcyjnym dla wykonawców i zamawiających – m.in. znosi solidarną odpowiedzialność wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

14.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

11.09.2020

NSA: Potwierdzenie obywatelstwa dziecka Polaka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.

10.09.2020

NSA: Zamieszkanie blisko sądu nie uzasadnia odmowy przeglądania akt w siedzibie organu

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca chciał się zapoznać z aktami postępowania w siedzibie organu pierwszej instancji. Ten jednak odmówił ich udostępnienia, co uzasadnił ekonomiką procesową i tym, że zostały one już przekazane do sądu. Natomiast WSA dodał, że wnioskodawca mieszka blisko sądu, więc może zapoznać się z aktami w jego siedzibie. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem sprawy.

10.09.2020

Zwolnienia w administracji zaczną się od redukcji wakatów

Administracja publiczna

Na początek zlikwidowane będą nieobsadzone etaty w administracji – zapowiada wicepremier Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do planowanych oszczędności w urzędach. I dodaje, że po ustaleniu przyszłego kształtu rządu i dostosowaniu do tego kadr administracyjnych podjęte będą decyzje o dalszej redukcji stanowisk.

10.09.2020

Prof. Zoll: Adam Bodnar może być rzecznikiem nawet do następnych wyborów

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ponieważ nie wybrano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adam Bodnar nadal będzie pełnił ten urząd, być może nawet do następnych wyborów parlamentarnych - mówi prof. Andrzej Zoll, który też miał przedłużoną kadencję na tym stanowisku. I przestrzega przed próbami obchodzenia konstytucyjnych zasad w tym zakresie, np. poprzez powołanie "pełniącego obowiązki" RPO.

10.09.2020

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,

09.09.2020

Nie wybrano następcy - Adam Bodnar zostanie rzecznikiem na dłużej

Prawnicy Administracja publiczna

Mimo kończącej się dziś kadencji obecny Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar nie żegna się z tym urzędem, ponieważ nie został wybrany jego następca. Być może nawet będzie zajmował to stanowisko jeszcze dość długo, gdyż w obecnej sytuacji trudno będzie uzyskać wymaganą przez konstytucję zgodę Sejmu i Senatu na tego samego kandydata.

09.09.2020

WSA: Objęcie zakazem ruchu jedynej ulicy prowadzącej do zakładu spółki naruszyło jej prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wprowadzony zakaz ruchu objął ulicę, która stanowiła jedyny dojazd do zakładu spółki. To zaś uniemożliwiło prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. WSA w Rzeszowie uznał, że naruszono w ten sposób prawa spółki. Nie wykazano bowiem, dlaczego potraktowano ją gorzej niż innych uczestników ruchu drogowego

08.09.2020

Gmina nie może odmówić wydania dowodu dziecku pary jednopłciowej

Administracja publiczna

Minister Cyfryzacji odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że odmowa przepisania do polskiego rejestru stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci, nie uniemożliwia nadaniu dziecku numeru PESEL oraz wydania polskiego dokumentu tożsamości.

07.09.2020

SN: W proteście wyborczym nie ma miejsca na niezadowolenie z trudnej sytuacji bytowej wyborcy

Administracja publiczna Wybory

Autor protestu wyborczego powinien zawrzeć w nim zarzuty oraz przedstawić dowody. Stawiane zarzuty powinny odnosić się do przesłanek wyszczególnionych w Kodeksie wyborczym. Jeśli do Sądu Najwyższego wpływa protest wyborczy, który tego warunku nie spełnia, to podlega on pozostawieniu bez dalszego biegu – orzekł Sąd Najwyższy.

07.09.2020

Obowiązek meldunkowy można zrealizować przez internet

Administracja publiczna

Osoby mieszkające w Polsce mają obowiązek meldunkowy – dotyczy obywateli polskich i cudzoziemców. Dokumenty meldunkowe można złożyć w urzędzie - osobiście albo przez pełnomocnika, ale także przez internet.

07.09.2020

Prawo jazdy trzeba mieć przy sobie tylko do 4 grudnia

Administracja publiczna Nowe technologie

Od 5 grudnia prawo jazdy będzie można mieć w telefonie, nie trzeba będzie go wozić. Minister cyfryzacji podpisał dokumenty, które to umożliwią na podstawie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Za trzy miesiące będzie więc dostępne w aplikacji mObywatel. Można ją ściągnąć na telefon od razu.

04.09.2020

Dodatkowe wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Administracja publiczna Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, które zagwarantują przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej. Pomoc dostaną także osoby represjonowane z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł.

01.09.2020

Z państwowych autostrad znikną szlabany

Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od czwartego kwartału 2021 roku.

01.09.2020

Państwo polskie coraz surowsze dla osiadłych cudzoziemców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy wraz z wojewodami przyjmują, że nawet niepoinformowanie o toczącym się wobec cudzoziemca postępowaniu o wykroczenie skarbowe, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Po kilkunastu latach pobytu rezydentów wydala się z Polski do krajów pochodzenia, nie dając im szans na obronę.

01.09.2020